Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: PLK i Straż Ochrony Kolei przypomniały o zasadach bezpieczeństwa. Co oznaczają żółte naklejki na przejazdach?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
W Częstochowie kolejarze przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa. Co oznaczają żółte naklejki na przejazdach?
W Częstochowie kolejarze przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa. Co oznaczają żółte naklejki na przejazdach? Katarzyna Gwara
– Rozpędzony pociąg może mieć drogę hamowania równą nawet trzynastu boiskom piłkarskim. Siła, z jaką pociąg uderza w samochód, może być porównywalna do siły, z jaką samochód najeżdża na aluminiową puszkę. Dlatego apelujemy o czujne, ostrożne i bezpieczne przekraczanie przejazdów kolejowo-drogowych, słuchanie głosu rozsądu i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego – apelowali do kierowców, rowerzystów i pieszych pracownicy Polskich Linii Kolejowych i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w Częstochowie.

W Częstochowie kolejarze przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa

Przyczynami 99 procent wypadków na przejazdach kolejowych jest ignorowanie znaku stop oraz włączonej sygnalizacji, wjeżdżanie pod opadające rogatki, omijanie zapór slalomem i nadmierna prędkość. Dlatego też Polskie Linie Kolejowe cyklicznie organizują różnego rodzaju akcje profilaktyczne.

- Rozpoczęły się wakacje. To czas wzmożonych wyjazdów. Dlatego też w każdy wakacyjny piątek będziemy prowadzić działania na przejazdach kolejowo-drogowych w całym kraju - mówiła Katarzyna Głowacka z biura prasowego PLK. - W ich trakcie prowadzone są dodatkowe kontrole zachowania pieszych, kierowców i rowerzystów - dodaje.

W akcję angażują się pracownicy PLK oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. W jej ramach mieszkańcy i przejeżdżający przez Częstochowę otrzymali ulotki i dodatkowe materiały edukacyjne informujące o tym, jak należy bezpiecznie przejeżdżać, bądź przechodzić przez tory.

Co oznaczają żółte naklejki na przejazdach kolejowych?

Dodatkowo w trakcie akcji, kolejarze przypominają o zasadach korzystania ze specjalnych żółtych naklejek, które mogą uratować życie i zapobiec wypadkom. Znajdują się one na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów - naklejone są od środka, gdy kierowca utknie na przejeździe od razu je widzi i wie, co ma zrobić..

- W regionie śląskim mamy 979 przejazdów oznakowanych żółtymi naklejkami. Na naszym Zakładzie Linii Kolejowych jest 218 takich przejazdów - Ewa Płonka, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie.

Żółte naklejki służą do szybkiego zidentyfikowania i zlokalizowania przejazdu kolejowego, na którym mogłoby dojść do niebezpiecznego zdarzenia na przykład, gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Na żółtych naklejkach są trzy ważne numery:

  • indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu;
  • numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie;
  • numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach zagrażające bezpośrednio życiu.

- W tym roku mieliśmy już 2800 zgłoszeń z powodu jakieś awarii na przejeździe, a w zeszłym roku aż 8 tysięcy. W stu przypadkach konieczne było zatrzymanie ruchu. Każde zgłoszenie prawdopodobnie uchroniło przed następstwami kolizji pojazdu z pociągiem, czy innymi pojazdem kolejowym - dodaje Ewa Płonka.

W akcje profilaktyczne tradycyjnie zaangażowani są pracownicy Służby Ochrony Kolei.

- Celem Straży Ochrony Kolei jest przede wszystkim zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, ale nie tylko. Dbamy też o bezpieczeństwo na całym obszarze kolejowym - dotyczy to zarówno stacji, czy przystanków. Chodzi o to, aby dochodziło do jak najmniejszej liczby zdarzeń - podkreśla inspektor Dariusz Duda ze Służby Ochrony Kolei w Katowicach. - Wszystkie kampanie mają uświadomić, jak ważne jest zachowanie rozsądu na tego typu przejazdach i jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem. Często tragiczne wypadki są wynikiem brawury, nieostrożności, a także lekceważenia sygnałów i znaków. W przypadku osób, do których nie trafią nasze apele, niestety będziemy musieli stosować pouczenia, bądź karać mandatami - podsumowuje Dariusz Duda.

Co zrobić w sytuacji zagrożenia?

W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu.

Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem i skorzystać z Żółtej Naklejki PLK dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera