Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery słodkie otocjony urodziły się w śląskim zoo. Wiecie, co to za zwierzęta? W chorzowskim zoo jest też nowy mieszkaniec. To serwal

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Mieszkańcy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.Otocjon wielkouchy to ssak spokrewniony z psami. Wyróżnia się największą liczbą zębów wśród ssaków. Dzięki wielkim uszom ma też bardzo dobry słuch.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mieszkańcy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.Otocjon wielkouchy to ssak spokrewniony z psami. Wyróżnia się największą liczbą zębów wśród ssaków. Dzięki wielkim uszom ma też bardzo dobry słuch.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC
Narodziny w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. W chorzowskim zoo na świat przyszły cztery słodkie maluchy otocjona wielkouchego. Samiczka Zuri i samiec Tsavo zostali w kwietniu tego roku rodzicami czwórki szczeniąt. Maluchy wkrótce będzie można zobaczyć na wybiegu. Na razie zobaczcie, jak wyglądają te nieznane u nas szerzej zwierzęta.

W śląskim zoo na świat przyszły cztery słodkie otocjony

Samiec otocjona, Tsavo, przyjechał do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w lipcu 2019 roku. Od razu można było zobaczyć jego 12-centymetrowe uszy, uroczy nos i puszysty ogon. Samiec otocjona przyjechał do Chorzowa z Zoo La Boissière du Doré we Francji. Od samego początku świetnie się "dogadywał" z Zuri - swoją nową towarzyszką życia. Nie musieliśmy długo czekać na maluchy.

Zobacz zdjęcia otocjonów z chorzowskiego zoo.

W Chorzowie urodziły się małe otocjony. Maluchy przyszły na świat 29 kwietnia. Para śląskich otocjonów, czyli Tsavo i Zuri, została rodzicami 2 samców i 2 samiczek. Każdy z maluchów waży około 500 gramów. Szczenięta przebywają jeszcze na zapleczu, ale wkrótce zaczną wychodzić na wybieg, gdzie będą mogli je zobaczyć goście śląskiego zoo.

Otocjon jest spokrewniony z psem

W naturalnym środowisku otocjona wielkouchego można spotkać w południowej i wschodniej Afryce, na dwóch trawiastych obszarach, odseparowanych od siebie 1000 km pasem lasów. Dla otocjonów charakterystyczne są wielkie uszy, które mają około 12 cm długości. Stanowią one doskonałe narzędzie, które pozwala mu usłyszeć delikatne dźwięki, takie jak ruch owadów pod ziemią.

Otocjon wielkouchy to ssak spokrewniony z psami. Wyróżnia się największą liczbą zębów wśród ssaków. Dzięki wielkim uszom ma też bardzo dobry słuch.

Po przyłożeniu ucha do gruntu zwierzak doskonale wie, gdzie znajduje się jego ofiara, którą wydobywa spod ziemi za pomocą 2-entymetrowych pazurów. Jego pokarm stanowią przede wszystkim termity i duże owady. Nie gardzi też jajami ptaków i owocami.

Śląski Ogród Zoologiczny znowu jest otwarty. Hitem wśród gości są pingwiny! Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Pingwiny w zoo w Chorzowie są rozkoszne. Tłumy turystów odwi...

Żyrafy, zebry i elandy na jednym wybiegu

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym jest sporo zmian. Chorzowski ogród przez lata słynął z jednej z największych w Polsce kolekcji antylop. Cały czas można tu zobaczyć bardzo dużo różnych gatunków antylop. Goście zoo mogą być jednak zaskoczeni tym, że nie zobaczą elandów na ich dawnym wybiegu. Zwierzęta te przeniesiony zostały na wybieg żyraf.

Musisz to wiedzieć

Elandy zostały przeniesione na wybieg żyraf, które dzielą swoją przestrzeń także z zebrami. To nic niezwykłego. W naturze wszystkie trzy gatunki żyją zgodnie na wspólnych terenach. W ogrodzie nie było jednak tak łatwo. Okazało się, że zebry są bardzo przywiązane do swojego wybiegu i były między nimi a elandami drobne "zgrzyty".

Zobacz koniecznie

- Zebry niechętnie tolerują innych mieszkańców wspólnego wybiegu. Mimo tego nie poddajemy się i dzielnie pracujemy nad ich socjalizacją. Trzymajcie kciuki za powodzenie naszej misji! - informują pracownicy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym zamieszkała samica serwala

W śląskim zoo od niedawna jest też nowy lokator, a dokładnie lokatorka. Samica serwala o imieniu Afromeda przyjechała do Chorzowa z ogrodu zoologicznego w Ostrawie w Czechach. W chorzowskim zoo zajęła wybieg, na którym wcześniej oglądać można było skunksy. Jej wybieg znajduje się obok wydr.

Samica serwala to nowy gatunek, który można zobaczyć w śląskim zoo. Warto podejść też do wybiegu gepardów i zobaczyć, jak urosły dwie młode samiczki. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Serwal to nowy mieszkaniec Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Z...

Afromeda to samiczka serwala, czyli ssaka z rodziny kotowatych. Naturalnym środowiskiem serwala są sawanny i stepy południowej Afryki. Spośród innych kotów wyróżniają go duże uszy zapewniające mu znakomity słuch i długie nogi – najdłuższe spośród wszystkich kotowatych.

Serwale potrafią biegać z prędkością dochodzącą do 80 km/h - dlatego nazywane są małymi gepardami.

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera