MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy diagnosta może odebrać dowód rejestracyjny? Od 1 czerwca 2024 roku powód jego zatrzymania nie będzie już taki oczywisty

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Pixabay
Od 1 czerwca 2024 roku powód zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez diagnostę nie będzie już taki oczywisty. Z „Prawa o ruchu drogowym” zostanie bowiem usunięty przepis, wymieniający sytuacje, w jakich pracownik stacji diagnostycznej może obecnie przesłać dokument organowi, który go wydał. Ponadto, zmieni się też sama forma zatrzymania dowodu. Z kolei w dniu 10 czerwca 2024 roku z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostaną w sposób automatyczny wyrejestrowane pojazdy, jakie przez dziesięć lat nie były poddane badaniom technicznym, a co za tym idzie – nie miały ubezpieczenia OC.

Obecnie diagnosta może odebrać nieczytelny dowód rejestracyjny

Artykuł 132. – [Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego] – Prawa o ruchu drogowym określa, w jakich sytuacjach może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego oraz kto jest do tego uprawniony. Poza policjantami, funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej dokument zatrzymują również diagności. Powodem tego – według ustępu 4 niniejszego artykułu – jest na przykład nieczytelność dowodu.

– W przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 oraz w przypadku stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność lub uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) zatrzyma również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych. Zatrzymany dokument przesyłany jest niezwłocznie organowi, który go wydał – czytamy w przepisach.

Zapis ten obowiązuje jednak tylko do końca maja bieżącego roku.

Od czerwca wejdą w życie nowe zasady

Od 1 czerwca 2024 roku powód zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez diagnostę nie będzie już taki oczywisty. Z „Prawa o ruchu drogowym” zostanie bowiem usunięty przepis, wymieniający sytuacje, w jakich pracownik stacji diagnostycznej może obecnie przesłać dokument organowi, który go wydał. W Monitorze Polskim Minister Cyfryzacji opublikował komunikat, mówiący o nowych zasadach zatrzymywania przez diagnostów dowodów rejestracyjnych.

– W przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) zatrzyma również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych – takie brzmienie będzie miał przepis od 1 czerwca 2024 roku.

Ponadto, zmieni się też sama forma zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Zgodnie z obowiązującym przepisem, zatrzymany przez diagnostę dowód rejestracyjny jest przesyłany organowi, który go wydał. Od 1 czerwca 2024 roku pracownik jednostki upoważnionej do przeprowadzania badań technicznych będzie zatrzymywał dokument wyłącznie w sposób wirtualny. Kierowca otrzyma więc dowód z powrotem, natomiast fakt jego zatrzymania zostanie odnotowany w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Po pozytywnym przejściu badania technicznego nastąpi zwrot dokumentu – również w formie wirtualnej. Diagnosta będzie miał możliwość dokonania zwrotu bezpośrednio w swoim zakładzie.

Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów

Kolejną nowością, jakiej należy spodziewać się już czerwcu tego roku będzie automatyczne wyrejestrowanie starszych pojazdów z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Nastąpi to dokładnie w dniu 10 czerwca 2024 roku i dotyczy konkretnie samochodów, jakie przez dziesięć lat nie były poddane badaniom technicznym, a co za tym idzie – nie miały ubezpieczenia OC.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni