MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziady z Ukrainy, Hamlet z Peru i homoseksualizm w kulturze islamu w Katowicach. Festiwal Open the Door w Teatrze Śląskim. Tanie bilety

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Konferencja prasowa przed festiwalem Open the Door.
Konferencja prasowa przed festiwalem Open the Door. Mateusz Czajka
Od 1 czerwca rusza festiwal Open the Door. Na wydarzenie kulturalne zaprasza Teatr Śląski w Katowicach. Co istotne, dzięki dofinansowaniu projektu przez Ministerstwo Kultury, bilety są bardzo tanie. Wystawiony zostanie m.in. "Hamlet" przez aktorów z zespołem Downa, "Dziady" w "ukraińskiej" wersji, a także sztuka dotycząca homoseksualistów w świecie islamu, którą teatr przedstawia jako „oszałamiającą mieszankę miłości, narkotyków i islamu”.

Spis treści

Festiwal Open the Door w Katowicach - przeciwko wykluczeniu

Od 1 czerwca w Katowicach rusza festiwal Open the Door. W czasie kliku dni w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego zostanie wystawionych sporo spektakli i widowisk. Nie zabraknie także przedstawienia plenerowego, filmów oraz koncertu.

— Ideą tego festiwalu jest, żeby z jednej strony opowiadać o wykluczeniu, ale też żeby się zastanowić, co to wykluczenie znaczy tak naprawdę. Wykluczenie może być powodowane i wywoływane przez masę rozmaitych powodów, czasami absolutnie banalnych. Często jest wywoływane jakimś stereotypem. Niejednokrotnie wynika z tego, że nie zadajemy sobie trudu, aby rozejrzeć się wokół nas i zobaczyć osoby, które z jakiegoś powodu nie mogą uczestniczyć w aktywnościach, w których my uczestniczymy – opowiada Dagmara Gumkowska kuratorka programowa festiwalu.

Ceny na festiwal są stosunkowe tanie. Jest to dość spójne z przekazem wydarzenia, ponieważ jednym z rodzajów wykluczenia, jest wykluczenie. Nie każdy może sobie pozwolić na bilety na wydarzenia kulturalne.

— Chcemy pokazać, że ludzie do teatru mogą przyjść na różne ciekawe rzeczy za niewielkie pieniądze, ale to tylko dzięki temu, że mamy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. Gdybyśmy komercyjnie robili taki festiwal bez wygrania grantu, to pewnie byłoby to niemożliwe – mówi Robert Talarczyk dyrektor Teatru Śląskiego.

Bilety na spektakle kosztują 15 złotych. Dla osób niepełnosprawnych obowiązuje zniżka. Zapłacą one jedynie 5 złotych. Teatr Śląski w Katowicach zaangażował w przedstawienia np. tłumaczy języka migowego. Wykorzystywane również będą m.in. napisy (np. po polsku na spektaklach anglojęzycznych i odwrotnie). W czasie festiwalu odbędą się również projekcje w kinie Światowid z audiodeskrypcją.

Co zobaczymy na ferstiwalu Open the Door w Katowicach?

Open the Door potrwa do 9 czerwca. W tym czasie na scenie pojawi się wiele aktorów z różnych zakątków świata. Ciekawym przykładem może być interpretacja Hamleta przez gości z Peru. Aktorami jest grupa ludzi z zespołem Downa.

— Sztuka czerpie zarówno z tekstu Szekspira, jak i z życia aktorów i aktorek, a za punkt wyjścia przyjmuje pytanie dotyczące istnienia, które postawił nam sam autor: być albo nie być? Co oznacza „być” dla osób niemogących znaleźć przestrzeni, w których są brani pod uwagę, respektowani? W przeszłości osoby z zespołem Downa były uważane za ciężar, za społeczny margines. Jaką wartość i znaczenie mają takie osoby dziś, w świecie, dla którego wydajność, zdolność produkcyjna i niemożliwe do osiągnięcia wzorce konsumpcji i piękna są miarą człowieczeństwa? - pisze o sztuce Teatr Śląski.

Skoro mowa o niepełnosprawności, warty uwagi komediodramat zostanie wystawiony na scenie w malarni. „Jeden z dwojga”, to sztuka o dorastaniu bliźniąt z dziecięcym porażeniem mózgowym - Bec (jeżdżącej na wózku) i Jacka (utykającego podczas chodzenia).

Nie tylko niepełnosprawność. „Oszałamiająca mieszanka miłości, narkotyków i islamu”

Na festiwalu z wielkich dzieł światowej literatury zostanie wystawiony nie tylko Hamlet. Inna interpretacja (tym razem polskiej) sztuki pochodzi zza naszej wschodniej granicy. To „Dziady” w reż. Mai Kleczewskiej, gdzie wystąpią aktorzy z Iwano-Frankowska. Jak interpretacja dzieła Mickiewicza zabrzmi w ukraińskich ustach?

— Artyści prezentują wymierzoną w Rosję historię z jasnym przesłaniem dla tych, którzy nadal twierdzą, że „to nie nasza wojna” i „jestem pacyfistą” – pisze teatr.

Innym, prawdopodobnie dla części osób kontrowersyjnym przedstawieniem będzie „Wybierając zakazane” z Wielkiej Brytanii. Sam teatr pisze o sztuce jako „oszałamiającej mieszankę miłości, narkotyków i islamu”. Jest to jednak historia o dwóch gejach i ich związku, który zapoczątkowało spotkanie dzięki aplikacji randkowej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Hanna Lis o bogatym facecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni