Dziś Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

Marek Plura
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu przypada 23 sierpnia, w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu przypada 23 sierpnia, w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow mat. pras.
Udostępnij:
23 sierpnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, zwany również Międzynarodowym Dniem Czarnej Wstążki. Święto to ustanowione zostało w roku 2008 przez Parlament Europejski w 70. rocznicę Paktu Ribbentrop-Mołotow. Ma ono być dniem pamięci ofiar wszystkich reżimów totalitarnych i autorytarnych oraz czczenia ich w godny i bezstronny sposób.

W sposób szczególny upamiętniane są ofiary masowych deportacji i eksterminacji w czasach stalinizmu i nazizmu. Jednocześnie podkreśla się rolę demokracji europejskiej dla wzmocnienia pokoju i stabilizacji kontynentu. Uroczyste obchody tego dnia zostały po raz pierwszy zorganizowane w 2011 w Warszawie. W kolejnych latach uroczystości odbywały się na Węgrzech i Litwie. W tym roku Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu obchodzony jest w Rydze.

Ważnym elementem tego przedsięwzięcia jest akcja Europejskiej Sieci „Pamięć i Solidarność” Zaprojektowano specjalny znaczek „Remember. August 23". Można go pobrać na stronie internetowej www.enrs.eu/august23 i umieścić na swoim profilu facebook jako symboliczny znak pamięci. Znaczek z czarną wstążką umieszczony został na tle dziesięciu różnych fotografii przedstawiających portrety identyfikacyjne więźniów obozów koncentracyjnych, obozów zagłady, sowieckich gułagów oraz stalinowskich więzień. Całość tworzy symboliczny, wyrazisty i przejmujący wizualny dokument zbrodni. Śląską wersję znaczka opublikował Europoseł Marek Plura /EPL/Europoseł ze Śląska podkreśla: „To jedno z ważniejszych świąt w Europie. Szkoda, że tak mało z niego korzystamy, bo mówi ono o złotej zasadzie, na której udało się zbudować pokój i rozwój naszej wspólnoty.

Zasadą tą jest pojednanie odrzucające winę narodów; wskazanie prawdziwych sprawców niewiarygodnych cierpień ludzkości jakimi byli totalitarni przywódcy, a także uznanie, iż każda zbrodnia zasługuje na całkowite potępienie, niezależnie od tego, jaki naród jej doświadcza. Takie podejście w pewnym sensie stawia na równi obozy hitlerowskie i stalinowskie, wypędzenia Polaków i Niemców ze wschodu ich ojczyzn, czy gwałty zadawane cywilom przez Armię Czerwoną i SS. My Ślązacy boleśnie oświadczyliśmy lekcji okrucieństwa totalitaryzmu. Najpierw hitlerowcy mordowali bądź wyganiali z własnych domów tych z nas, którzy w swej tożsamości podkreślali pierwiastek polski.

Następnie stalinowcy robili to samo ze Ślązakami, dla których bycie Ślązakiem wyrażało się w przywiązaniu do komponentu germańskiego. Na koniec zaś polscy komuniści ciemiężyli tych, którzy ośmielali się określać Ślązakami – nie Polakami, czy Niemcami. Tak zginął naród śląski w swojej troistej symbiozie, w jakiej istniał przez 500 lat wcześniej. Warto pamiętać i o tej zbrodni, na którą przyzwolenie dały ustalenia pomiędzy Aliantami a ZSRR.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jork korolik
Ale do czasu.
D
Deutsch-Oberschlesier
jako sojusznik ludobójcy Stalina masowo poparli komunizm (3 mln członków PZPR) przyłączyli się do RWPG, stali się siedzibą Układu Warszawskiego
a w swych polskich obozach koncentracyjnych takich jak Jaworzno, Mysłowice, Zgoda Łambinowice dokonywali zbrodni przeciw ludzkości
Z
Zygfryd ; )
Każdy jest żołnie­rzem, każdy wal­czy na włas­nym fron­cie prob­lemów i przeciwności,nasz Śląsk, chociaż leży pod zimną gwiazdą północy, nie jest mniej wart od ciebie.
Dodaj ogłoszenie