MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia Porąbka-Żar jest wyłączona z eksploatacji - trwa gigantyczny remont za blisko 1,3 mld złotych. Zobacz ZDJĘCIA

Grzegorz Olma
Grzegorz Olma
Pusty zbiornik Elektrowni Szczytowo-Pompowej na Żarze
Pusty zbiornik Elektrowni Szczytowo-Pompowej na Żarze Mirek Stecyk / Youtube
1 maja Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar została wyłączona. Z potężnego zbiornika na szczycie Żaru spuszczono wodę. Przerwa w pracy elektrowni potrwa do końca września bieżącego roku. Całość prac modernizacyjnych będzie ukończona dopiero za cztery lata, w 2028 roku. Ich koszt wynosi niemal 1,3 miliarda złotych.

Elektrownia na Żarze w remoncie

Od 1 maja nie działa Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar. Z początkiem tego miesiąca rozpoczął się tu remont zbiornika górnego, który jest elementem większego procesu modernizacji elektrowni.

- W związku z tym niezbędne było odstawienie elektrowni i opróżnienie zbiornika w okresie od 01 maja do 30 września 2024 roku. Trwa frezowanie skarp i dna zbiornika, wykonywana jest warstwa drenażowa i warstwa szczelna oraz modernizacja dolnego i górnego ujęcia wody wraz z torem wodnym. Prace zostaną zrealizowane do końca września 2024. 30 września 2024 planowane jest przywrócenie ESP Porąbka-Żar do eksploatacji – informuje nas Biuro Prasowe Polskiej Grupy Energetycznej.

Do tego remontu przygotowywano się już w ubiegłym roku. W maju i czerwcu 2023 wykonano tu prace polegające na wywiezienie i utylizacja osadów dennych z dna zbiornika.

ZOBACZCIE NIEZWYKŁE ZDJECIA WYKONANE Z MOTOLOTNI PRZEZ MIRKA STECYKA

Remont planowany od dwóch lat

W lipcu 2022r podpisano umowy z wykonawcami na realizację 3 zadań inwestycyjnych Programu Kompleksowej Modernizacji Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. Program zakładał modernizację części technologicznej elektrowni (wymiana 4 turbozespołów na nowe wraz z instalacjami około turbinowymi) oraz modernizację Zbiornika Górnego. W zakresie modernizacji części technologicznej trwają prace projektowe, w  październiku 2024 planowany jest demontaż pierwszego z modernizowanych turbozespołów.

Prace modernizacyjne potrwają do 2028 roku ponieważ hydrozespoły będą modernizowane kolejno po sobie zgodnie z przesłanym harmonogramem, pozwoli to na zachowanie możliwości eksploatacji elektrowni.
Budżet przewidziany na realizację zadanie wynosi blisko 1,3 miliarda złotych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni