18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fast foody uzależniają jak papierosy [TABLICA KALORII]

Katarzyna Domagała
CZYTAJ WIĘCEJ Chińskie żelki działają na dzieci jak dopalacze
CZYTAJ WIĘCEJ Chińskie żelki działają na dzieci jak dopalacze
W Szkocji "śmieciowe jedzenie" traktowane jest na równi z alkoholem czy papierosami. Nie wolno go reklamować w telewizji przed godz. 21. Na Węgrzech od września zeszłego roku obowiązuje podatek od fast foodów. Wszystko po to, by opanować plagę otyłości, która pojawiła się wśród dzieci i młodzieży. Także u nas nadwaga i otyłość dotyka coraz większą liczbę młodych ludzi. Jak się bronić? Oto poradnik.

W woj. śląskim już co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problem z nadmiarem kilogramów. Lekarze są zgodni: najważniejsze przyczyny to zbyt mało ruchu i dieta oparta na uzależniających fast foodach, którą napędzają m.in. reklamy telewizyjne.

- Dzisiaj reklama nie służy wyłącznie do zwiększenia sprzedaży danego produktu, a napędza nasze potrzeby, w pewien sposób buduje styl życia - wyjaśnia dr Piotr Zawojski, medioznawca z Uniwersytetu Śląskiego.

I jak dodaje, dzieci są szczególnie narażone na jej wpływ. - W szkole uczą dzieci czytać i pisać, ale nikt nie przygotowuje ich do krytycznego oceniania tego co widzą, choćby w reklamach. Nie umieją zachować do nich dystansu i oddzielić tego, co złe od tego, co dobre - mówi.

Efekty w Śląskiem widać. Liczba działających u nas fast foodów, w których mieszkańcy naszego regionu mogą kupić "śmieciowe jedzenie" wskazuje, że sięgamy po nie coraz częściej. W zeszłym roku w województwie śląskim czynnych było 11.012 zakładów żywienia zbiorowego otwartego, np. restauracji czy barów mlecznych, w tym aż 6.990 zakładów małej gastronomii (fast foody, smażalnie, kebaby itp.). W 2010 roku tych pierwszych działało 11.045, zaś barów ze "śmieciowym jedzeniem" 7.004. Czyli w dobie kryzysu upadły 33 restauracje i tylko 14 różnego typu fast foodów.

Sam problem uzależniania się od fast foodów potwierdza Małgorzata Stanior, dietetyczka z Prywatnego Gabinetu Dietetycznego "Dietetyka i Żywienie" w Częstochowie.

- Kiedy pytam moich pacjentów o używki, jakie stosują w życiu, zaliczam do nich również hamburgery, frytki czy kebaby - podkreśla. - To, że sięgamy po nie coraz częściej, powodują substancje, które znajdują się w przetworzonych produktach, choćby glutaminian sodu: dzięki ich zastosowaniu wszystko smakuje nam lepiej. Tak samo działają na nas wszystkie smażone produkty czy sałatki obficie polewane sosami.

Katarzyna Purak, dietetyczka z firmy "Galatea" w Katowicach, źródła problemu otyłości wśród dzieci upatruje z kolei nie tyle w reklamach, co w świadomości rodziców.

- Wszystko jest dla ludzi, tylko problem polega na umiarze, tak samo jak z alkoholem - wyjaśnia. - A o to, by dzieci i młodzież nie zjadały zbyt dużo niezdrowej żywności, w pierwszej kolejności powinni zadbać ich rodzice - podkreśla dietetyczka.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ:

Same puste kalorie, zero witamin
Zapotrzebowanie na kalorie dla rozwijających się chłopców w wieku od 12 do 14 lat wynosi ok. 2200 kcal, zaś u dziewcząt ok. 1800 kcal.

ZOBACZ, ILE KCAL MA ŻYWNOŚĆ

  • 308 jeden cheeseburger średniej wielkości.
  • 552 chipsy ziemniaczane, 100 gramów.
  • 308 cukierki karmelki tradycyjne, 100 gramów.
  • 490 cukierki w czekoladzie, 100 gramów.
  • 651 ryba i frytki, jedna porcja po około 100 gramów.
  • 226 mrożone frytki ziemniaczane podsmażane na oleju, 100 gramów.
  • 308 hamburger z serem średniej wielkości.
  • 216 lody bakaliowe, porcja 100 gramów.
  • 573 masło orzechowe, porcja 100 gramów.
  • 282 rogal croissant, 1 szt.
  • 380 kotlet z drobiu panierowany, 100 gramów.
  • 457 wafle, porcja 100 gramów.

Dobre rady od dietetyków, czyli jak nieprzyzwyczaić dzieci do używek

  1. Nie nagradzać dzieci za dobre wyniki w nauce wspólnym wyjściem do barów typu fast food. To samo tyczy się przyjęć i prezentów z okazji urodzin naszych pociech. Rodzinny niezdrowy obiad nie jest najlepszym pomysłem.
  2. Nie można zmuszać malucha do zjadania wszystkiego, co nałożymy na talerz.
  3. Pamiętajmy, by podawać posiłki w określonych porach, a na talerze nakładać niewielkie porcje posiłków.
  4. Nie możemy nagradzać dziecka za zjedzenie dodatkowej porcji.
  5. Nie powinniśmy wyrabiać w naszych dzieciach nawyku podjadania między posiłkami.
  6. Pokazując na własnym przykładzie, że wolny czas można spędzać inaczej niż spacerując między alejkami w hipermarketach. Zamiast do galerii, lepiej wybrać się z dzieckiem na spacer po parku lub zagrać w piłkę na świeżym powietrzu.

ZOBACZ FILM SUPER SIZE ME

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo