MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gminy powiatu bielskiego szacują straty po powodzi – w teren ruszyły komisje. We wszystkich pogotowie przeciwpowodziowe zostało odwołane

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Odwołane zostało pogotowie przeciwpowodziowe we wszystkich 10 gminach pow. bielskiego.
Odwołane zostało pogotowie przeciwpowodziowe we wszystkich 10 gminach pow. bielskiego. OSP Pisarzowice
Pogotowie przeciwpowodziowe we wszystkich 10 gminach powiatu bielskiego, które we wtorek, 4 czerwca, nawiedziła powódź błyskawiczna po nawalnych deszczach, zostało odwołane. Obecnie trwa szacowanie szkód. Gminy powołały w tym celu specjalne komisje, które pracują w terenie.

Powiat bielski: Pogotowie przeciwpowodziowe odwołane

- Pogotowie przeciwpowodziowe we wszystkich 10 gminach powiatu bielskiego, które nawiedziła powódź błyskawiczna po nawalnych deszczach zostało odwołane – poinformowała w czwartek przed południem rzecznik starostwa w Bielsku-Białej Magdalena Fritz.

Powódź błyskawiczna dotknęła we wtorek mieszkańców powiatu bielskiego – ZDJĘCIA

Pogotowie obowiązuje jeszcze w samym Bielsku-Białej. Starosta bielski Andrzej Płonka podkreślił, że stany wód są na bieżąco monitorowane.

- Tendencje są malejące. Stan ostrzegawczy jest przekroczony tylko na Wiśle w stacjach: Jawiszowice i Bieruń Nowy. To sąsiedni powiat oświęcimski. Stąd decyzja o odwołaniu pogotowia – powiedział.

Samorządowiec dodał, że martwić mogą prognozy pogody na kolejne dni, które przewidują deszcz.

- Mamy nadzieję, że nie powtórzy się tak intensywny opad, jak to było we wtorek – powiedział.

Magdalena Fritz poinformowała, że w wyniku powodzi wywołanej przez nawalne deszcze najbardziej ucierpiały w powiecie bielskim gminy Jasienica, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice oraz Kozy.

- W trzech pierwszych obowiązywał w związku z tym alarm powodziowy ogłoszony przez starostę bielskiego. W pozostałych gminach wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Alarmy zostały odwołane w środę – powiedziała.

Rzeczniczka dodała, że trwa szacowanie szkód. Burmistrzowie/wójtowie powołały komisje ds. szacowania szkód w swoich gminach, które pracują w terenie.

- Starty na mieniu powiatowym także są szacowane. Chodzi głównie o drogi, przepusty i mosty. Wszystkie mosty i drogi powiatowe są przejezdne, także most w Czechowicach-Dziedzicach w ciągu ul. Bestwińskiej na rzece Biała, gdzie woda uszkodziła umocnienie przyczółka przeprawy, oraz most na ul. Zabrzeskiej w Ligocie, który był wyłączony z użytkowania na czas wysokiego stanu wód. Wszystkie te obiekty są na bieżąco monitorowane – powiedziała.

Poszkodowani mieszkańcy mogą liczyć na ustawową pomoc finansową – więcej TUTAJ, co odbywa się przez miejskie/gminne ośrodki pomocy społecznej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni