Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hala Jaworowa w Brennej rozpala emocje. Stanowisko inwestora i nadzwyczajna sesja Rady Gminy

Jacek Drost
Jacek Drost
Hala Jaworowa - materiały inwestora
Hala Jaworowa - materiały inwestora Materiały Prasowe
Urokliwa Hala Jaworowa, o której przed kilkoma dniami pisaliśmy w kontekście planowanych na niej inwestycji, nie schodzi z ust mieszkańców, turystów i - ogólnie mówiąc - osób decyzyjnych. Temat wywołuje ogromne emocje. Po naszym artykule „Hala Jaworowa zostanie zabetonowana? Mieszkańcy i turyści protestują. Pod petycją podpisało się już ponad 7,6 tysiąca ludzi" swoje stanowisko w tej sprawie przesłał inwestor - spółka Green Mountain Investments. Z kolei Rada Gminy Brenna zwołała na najbliższy poniedziałek 16 maja nadzwyczajną sesję w tej sprawie.

Tomasz Butkiewicz, rzecznik prasowy spółki Green Mountain Investments, stwierdził w przesłanym do redakcji DZ komunikacie, że „inwestycja w Brennej zakłada powstanie nowoczesnej bazy hotelowej, obiektów zbudowanych z naturalnych, regionalnych materiałów, przy poszanowaniu lokalnego kontekstu oraz miejscowych tradycji. Jednocześnie będzie obiektem wykorzystującym współczesne rozwiązania ekologiczne oraz najnowsze technologie, zapewniające energooszczędność i niewielkie obciążenia dla środowiska".

O planowanych inwestycjach na Hali Jaworowej pisaliśmy TUTAJ

Inwestor: Hala Jaworowa nie zostanie zabetonowana

Nowa inwestycja spółki Green Mountain Investments, która leży u podstaw zmiany planu zagospodarowania terenu na Hali Jaworowej, obejmuje - jak poinformował inwestor - 34 ha, z których – zgodnie z planami właściciela – mniej niż 10 proc. ma zostać przeznaczone pod zabudowę, łącznie z układem komunikacyjnym.

– Nie ma mowy o „betonowaniu” Hali Jaworowej czy realizacji przejazdu do Szczyrku. To kłamstwa i manipulacje – podkreślają przedstawiciele inwestora.

Właściciel hali zapewnia, że chce ją przeznaczyć na ogólnodostępny teren rekreacyjny służący aktywnościom rodzinnym, wspieraniu swobodnego wypoczynku i turystom, którzy nade wszystko cenią ciszę i otaczającą teren Polany przyrodę. Na szerokim stoku zostaną rozmieszczone ścieżki i szlaki turystyczne, trasy narciarskie, biegowe oraz rowerowe prowadzące w wielu kierunkach. Dzięki temu znajdzie się tu wystarczająco dużo miejsca na różnorodną aktywność rekreacyjną oraz kultywowanie tradycji. Wszystko powstanie w zgodzie z naturą i przy jak największym poszanowaniu krajobrazu.

– Gmina Brenna aż prosi się o taki właśnie obiekt – mówi Dariusz Gardener, szef rady nadzorczej Green Mountain Investments. – Hotel i baza noclegowa, jaką planujemy zrealizować, będą doskonałym dopełnieniem istniejącej bazy turystycznej i uzupełnieniem obecnej oferty. Skorzystają na tym wszyscy, również działający na terenie gminy operatorzy – dodaje Dariusz Gardener. – Dziś Brenna, bez odpowiedniej liczby turystów, nie ma wystarczającego potencjału pozwalającego lokalnym przedsiębiorcom na zainwestowanie w rozbudowę istniejących obiektów. Kompleks na Hali taką możliwość im otworzy.

Wszystkie inwestycje mają być ekologiczne

Inwestor zapewnia, że Hala Jaworowa będzie przykładem nowatorskiego myślenia o turystyce jako dochodowej branży gospodarki, promującej świadome i odpowiedzialne korzystanie z naturalnych zasobów danego terenu. Tym bardziej, jeśli symbolem beskidzkiej turystyki – zupełnie jak w sąsiednich gminach – staną się nowoczesne, piękne obiekty oraz ich otoczenie.

– Wszystko będzie eko! Rozwinięta infrastruktura nie zdewastuje terenu i nie pozbawi go walorów krajobrazowych. Chcemy pokazać, że można połączyć nowoczesność z tradycją, naturalny krajobraz - z wpisaną w niego piękną architekturą – mówi Andrzej Wójcik z Green Mountain Investments.

Według inwestora, atrakcyjna baza hotelowa oznacza wzrost przychodów całej gminy, nowe miejsca pracy, kontrakty dla lokalnych rolników, rzemieślników i przedsiębiorców, producentów oraz usługodawców. To szansa dla wielu lokalnych firm. Dzięki inwestycji Brenna ma szansę nie tylko zrównoważyć budżet, ale zrealizować projekty ekologiczne i inne cele gminy. Na przykład wymianę starych pieców-kopciuchów w domach czy istniejących pensjonatach; opłacanie obiadów dla dzieci w szkołach i przedszkolach.

To - zdaniem przedstawicieli spółki - szansa, żeby do Brennej zaczęły przyjeżdżać całe rodziny - nie tylko w ciągu krótkiego sezonu, na jeden dzień czy weekend, ale na dłuższy pobyt w trakcie całego roku. Takiemu podejściu do rozwoju gminy będzie towarzyszyć rozwój samego miasta, a wraz z nim zaplecza restauracyjnego, rekreacyjnego i usługowego.

Nadzwyczajna sesja Rady Gminy

Tymczasem dzisiaj 12 maja wieczorem Dawid Janczar w imieniu protestujących mieszkańców poinformował, że na wniosek ośmiu radnych gminy Brenna zwołano nadzwyczajną sesję Rady Gminy, która odbędzie się w poniedziałek 16 marca. Urzędnicy będą podczas niej dyskutować o planach zmiany "Studium uwarunkowań oraz sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla Hali Jaworowej i zbocza góry Kotarz".

Nie przeocz

Przypominają w komunikacie, że "prywatna firma Green Mountain Investments sp. z o.o. ma bowiem zamiar wybudować na tym terenie kompleks hotelowo-rekreacyjny oraz drogi dojazdowe z Brennej i Szczyrku. To całkowicie zmienia wcześniejsze, konsultowane od wielu lat koncepcje postawienia w tym miejscu wyciągów oraz zbudowania tras narciarskich i rowerowych. Zmienia też unikalny charakter Hali Jaworowej oraz samej Brennej, która ze spokojnej, urokliwej i cieszącej się sympatią turystów miejscowości stanie się peryferiami Szczyrku".

Zobacz także

Mieszkańcy mówią stanowcze „nie"

- My, mieszkańcy gminy protestujemy przeciwko planom prywatnego inwestora i przychylnych jego poczynaniom radnych. W imieniu swoim oraz odwiedzających Brenną turystów utworzyliśmy i udostępniliśmy petycję, którą do dziś podpisało niemal 9 tysięcy osób z całej Polski! Zamierzamy iść o krok dalej i podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Gminy zdecydowanie wyrazić swój głos sprzeciwu wobec planowanej degradacji dzikich i zielonych terenów Hali Jaworowej i góry Kotarz - czytamy w przesłanym do redakcji komunikacie.

- Stanowczo nie zgadzamy się na realizację obiektów wypoczynkowych na Hali Jaworowej i w okolicach góry Kotarz oraz poprowadzenie drogi dojazdowej obsługującej planowane obiekty wypoczynkowe na Hali Jaworowej od strony Brennej i drogi dojazdowej stanowiącej przedłużenie wcześniej wspomnianej drogi, która pozwoliłaby na skomunikowanie Brennej poprzez Halę Jaworową w kierunku Salmopolu z drogą gminną nr 942 – mówi Dawid Janczar, autor petycji. - My mieszkańcy stawiamy na rozwój, nie rozbój – podkreśla.

Jak podkreślają protestujący, osoby, które podpisały ogólnopolską petycję w sprawie obrony unikalnych przyrodniczo terenów Hali Jaworowej i Kotarza, również dostrzegają, że obszar ten jest wyjątkowo cenny. To miejsce występowania rzadkich chronionych gatunków ptaków: lęgowego puszczyka uralskiego, dzięcioła białogrzbietego i sóweczki, oraz część ważnego korytarza migracyjnego dla ssaków takich jak wilk czy ryś. Tymczasem inwestycja w takim kształcie spowoduje utratę drożności korytarza ekologicznego, co jest równoznaczne ze znaczącym negatywnym oddziaływaniem na przedmiot ochrony obszaru Natura 2000.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera