MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hala Jaworowa w Brennej rozpala emocje. Stanowisko inwestora i nadzwyczajna sesja Rady Gminy

Jacek Drost
Jacek Drost
Hala Jaworowa - materiały inwestora
Hala Jaworowa - materiały inwestora Materiały Prasowe
Urokliwa Hala Jaworowa, o której przed kilkoma dniami pisaliśmy w kontekście planowanych na niej inwestycji, nie schodzi z ust mieszkańców, turystów i - ogólnie mówiąc - osób decyzyjnych. Temat wywołuje ogromne emocje. Po naszym artykule „Hala Jaworowa zostanie zabetonowana? Mieszkańcy i turyści protestują. Pod petycją podpisało się już ponad 7,6 tysiąca ludzi" swoje stanowisko w tej sprawie przesłał inwestor - spółka Green Mountain Investments. Z kolei Rada Gminy Brenna zwołała na najbliższy poniedziałek 16 maja nadzwyczajną sesję w tej sprawie.

Tomasz Butkiewicz, rzecznik prasowy spółki Green Mountain Investments, stwierdził w przesłanym do redakcji DZ komunikacie, że „inwestycja w Brennej zakłada powstanie nowoczesnej bazy hotelowej, obiektów zbudowanych z naturalnych, regionalnych materiałów, przy poszanowaniu lokalnego kontekstu oraz miejscowych tradycji. Jednocześnie będzie obiektem wykorzystującym współczesne rozwiązania ekologiczne oraz najnowsze technologie, zapewniające energooszczędność i niewielkie obciążenia dla środowiska".

O planowanych inwestycjach na Hali Jaworowej pisaliśmy TUTAJ

Inwestor: Hala Jaworowa nie zostanie zabetonowana

Nowa inwestycja spółki Green Mountain Investments, która leży u podstaw zmiany planu zagospodarowania terenu na Hali Jaworowej, obejmuje - jak poinformował inwestor - 34 ha, z których – zgodnie z planami właściciela – mniej niż 10 proc. ma zostać przeznaczone pod zabudowę, łącznie z układem komunikacyjnym.

– Nie ma mowy o „betonowaniu” Hali Jaworowej czy realizacji przejazdu do Szczyrku. To kłamstwa i manipulacje – podkreślają przedstawiciele inwestora.

Właściciel hali zapewnia, że chce ją przeznaczyć na ogólnodostępny teren rekreacyjny służący aktywnościom rodzinnym, wspieraniu swobodnego wypoczynku i turystom, którzy nade wszystko cenią ciszę i otaczającą teren Polany przyrodę. Na szerokim stoku zostaną rozmieszczone ścieżki i szlaki turystyczne, trasy narciarskie, biegowe oraz rowerowe prowadzące w wielu kierunkach. Dzięki temu znajdzie się tu wystarczająco dużo miejsca na różnorodną aktywność rekreacyjną oraz kultywowanie tradycji. Wszystko powstanie w zgodzie z naturą i przy jak największym poszanowaniu krajobrazu.

– Gmina Brenna aż prosi się o taki właśnie obiekt – mówi Dariusz Gardener, szef rady nadzorczej Green Mountain Investments. – Hotel i baza noclegowa, jaką planujemy zrealizować, będą doskonałym dopełnieniem istniejącej bazy turystycznej i uzupełnieniem obecnej oferty. Skorzystają na tym wszyscy, również działający na terenie gminy operatorzy – dodaje Dariusz Gardener. – Dziś Brenna, bez odpowiedniej liczby turystów, nie ma wystarczającego potencjału pozwalającego lokalnym przedsiębiorcom na zainwestowanie w rozbudowę istniejących obiektów. Kompleks na Hali taką możliwość im otworzy.

Wszystkie inwestycje mają być ekologiczne

Inwestor zapewnia, że Hala Jaworowa będzie przykładem nowatorskiego myślenia o turystyce jako dochodowej branży gospodarki, promującej świadome i odpowiedzialne korzystanie z naturalnych zasobów danego terenu. Tym bardziej, jeśli symbolem beskidzkiej turystyki – zupełnie jak w sąsiednich gminach – staną się nowoczesne, piękne obiekty oraz ich otoczenie.

– Wszystko będzie eko! Rozwinięta infrastruktura nie zdewastuje terenu i nie pozbawi go walorów krajobrazowych. Chcemy pokazać, że można połączyć nowoczesność z tradycją, naturalny krajobraz - z wpisaną w niego piękną architekturą – mówi Andrzej Wójcik z Green Mountain Investments.

Według inwestora, atrakcyjna baza hotelowa oznacza wzrost przychodów całej gminy, nowe miejsca pracy, kontrakty dla lokalnych rolników, rzemieślników i przedsiębiorców, producentów oraz usługodawców. To szansa dla wielu lokalnych firm. Dzięki inwestycji Brenna ma szansę nie tylko zrównoważyć budżet, ale zrealizować projekty ekologiczne i inne cele gminy. Na przykład wymianę starych pieców-kopciuchów w domach czy istniejących pensjonatach; opłacanie obiadów dla dzieci w szkołach i przedszkolach.

To - zdaniem przedstawicieli spółki - szansa, żeby do Brennej zaczęły przyjeżdżać całe rodziny - nie tylko w ciągu krótkiego sezonu, na jeden dzień czy weekend, ale na dłuższy pobyt w trakcie całego roku. Takiemu podejściu do rozwoju gminy będzie towarzyszyć rozwój samego miasta, a wraz z nim zaplecza restauracyjnego, rekreacyjnego i usługowego.

Nadzwyczajna sesja Rady Gminy

Tymczasem dzisiaj 12 maja wieczorem Dawid Janczar w imieniu protestujących mieszkańców poinformował, że na wniosek ośmiu radnych gminy Brenna zwołano nadzwyczajną sesję Rady Gminy, która odbędzie się w poniedziałek 16 marca. Urzędnicy będą podczas niej dyskutować o planach zmiany "Studium uwarunkowań oraz sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla Hali Jaworowej i zbocza góry Kotarz".

Nie przeocz

Przypominają w komunikacie, że "prywatna firma Green Mountain Investments sp. z o.o. ma bowiem zamiar wybudować na tym terenie kompleks hotelowo-rekreacyjny oraz drogi dojazdowe z Brennej i Szczyrku. To całkowicie zmienia wcześniejsze, konsultowane od wielu lat koncepcje postawienia w tym miejscu wyciągów oraz zbudowania tras narciarskich i rowerowych. Zmienia też unikalny charakter Hali Jaworowej oraz samej Brennej, która ze spokojnej, urokliwej i cieszącej się sympatią turystów miejscowości stanie się peryferiami Szczyrku".

Zobacz także

Mieszkańcy mówią stanowcze „nie"

- My, mieszkańcy gminy protestujemy przeciwko planom prywatnego inwestora i przychylnych jego poczynaniom radnych. W imieniu swoim oraz odwiedzających Brenną turystów utworzyliśmy i udostępniliśmy petycję, którą do dziś podpisało niemal 9 tysięcy osób z całej Polski! Zamierzamy iść o krok dalej i podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Gminy zdecydowanie wyrazić swój głos sprzeciwu wobec planowanej degradacji dzikich i zielonych terenów Hali Jaworowej i góry Kotarz - czytamy w przesłanym do redakcji komunikacie.

- Stanowczo nie zgadzamy się na realizację obiektów wypoczynkowych na Hali Jaworowej i w okolicach góry Kotarz oraz poprowadzenie drogi dojazdowej obsługującej planowane obiekty wypoczynkowe na Hali Jaworowej od strony Brennej i drogi dojazdowej stanowiącej przedłużenie wcześniej wspomnianej drogi, która pozwoliłaby na skomunikowanie Brennej poprzez Halę Jaworową w kierunku Salmopolu z drogą gminną nr 942 – mówi Dawid Janczar, autor petycji. - My mieszkańcy stawiamy na rozwój, nie rozbój – podkreśla.

Jak podkreślają protestujący, osoby, które podpisały ogólnopolską petycję w sprawie obrony unikalnych przyrodniczo terenów Hali Jaworowej i Kotarza, również dostrzegają, że obszar ten jest wyjątkowo cenny. To miejsce występowania rzadkich chronionych gatunków ptaków: lęgowego puszczyka uralskiego, dzięcioła białogrzbietego i sóweczki, oraz część ważnego korytarza migracyjnego dla ssaków takich jak wilk czy ryś. Tymczasem inwestycja w takim kształcie spowoduje utratę drożności korytarza ekologicznego, co jest równoznaczne ze znaczącym negatywnym oddziaływaniem na przedmiot ochrony obszaru Natura 2000.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni