MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak się poprawnie uczyć i zapamiętywać? Kilka rad Radosława Kotarskiego

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Jak się poprawnie uczyć i zapamiętywać? Kilka rad Radosława Kotarskiego
Jak się poprawnie uczyć i zapamiętywać? Kilka rad Radosława Kotarskiego Szymon Kwiatkowski
W zeszłym tygodniu grupa ponad 300 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego była uczestnikami wykładu „Naucz się jak się uczyć”, prowadzonego przez Radosława Kotarskiego. Młodzież poznała kilka zasad, które mogą im pomóc w codziennej nauce.

O tym, że nauka jest ważna, wie praktycznie każdy. Podstawowym błędem jest jednak fakt, że często ludzie nie wiedzą, jak to robić.

Wykład „Naucz się jak się uczyć”

W zeszłym tygodniu grupa ponad 300 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego była uczestnikami wykładu „Naucz się jak się uczyć”, prowadzonego przez Radosława Kotarskiego.

Radosław Kotarski znany jest z prowadzenia popularnonaukowego kanału na YouTubie „Polimaty”. Twórca jest również autorem bestsellerowych książek, takich jak „Włam się do mózgu” oraz „Inaczej”.

- Bardzo często nasze umiejętności przyswajamy z otoczenia, zapominając, że pierwszym krokiem jest opanowanie podstaw. Nie mamy problemu z tym, że jeśli ktoś chce wyskoczyć ze spadochronem, to musi przejść przez całe przeszkolenie z tym związane. Niestety nie traktujemy podobnie umiejętności, jaką jest uczenie się, a jest to taka sama umiejętność jak właśnie skakanie ze spadochronem - tłumaczył Radosław Kotarski.

Zakuj, zdaj, zapomnij

W szkole popularną metodą nauki jest zasada 3 x Z, czyli zakuj, zdaj, zapomnij. Uczeń czy student, przygotowując się w taki sposób do egzaminu, często jest w stanie otrzymać pozytywne wyniki w nauce, lecz nie przekłada się to na jego wiedzę. Dlatego tak ważna jest umiejętność uczenia.

- O ile będziemy w stanie zdać egzamin, o tyle problem będzie leżał w trwałości tej informacji. Dzisiaj wszyscy się godzimy, że tak mało pamiętamy ze szkoły. Ja się z tym nie godzę, ze względu na to, że szkoda mi czasu poświęconego na naukę - mówił.

Skuteczna nauka

Skuteczna nauka rozpoczyna się od koncentracji. Polega to na ukierunkowaniu i utrzymaniu uwagi na informacjach, których chcemy się nauczyć. Chcąc zapamiętać coś na dłuższy czas, należy utrzymać informację w pamięci roboczej, a następnie ja samodzielnie opracować. Nie wystarczy jednak tylko przeczytać informacje z książki, obejrzeć filmik czy wysłuchać wykładu. Należ zadać sobie pytania: co, gdzie, kiedy oraz dlaczego. Wymaga to od nas pracy i odsunięcia się od wszelkich rozpraszających bodźców takich jak telefon czy telewizor.

Pamięć to system wzajemnie powiązanych informacji. Warto więc korzystać z wiedzy, którą już posiadamy. Jeśli uczymy się czegoś całkowicie nowego, to warto na początku zacząć od czegoś ogólnego oraz znanego, zanim zaczniemy zagłębiać się w szczegóły danego tematu.

Nauka emocjami

Skuteczna nauka jest związana z emocjami. Łatwiej nam zapamiętać wydarzenia, które wywołały w nas silne emocje takie jak strach, radość czy złość. Tam samo jest podczas nauki. Negatywne nastawienie do nauki, powtarzanie sobie „to i tak mi się nie uda” wywoła niski poziom pobudzenia i utrudni przyswajanie wiedzy. Pozytywne nastawienie może to nam ułatwić.

- Łatwo to można zauważyć w momencie, kiedy próbujemy sobie przypomnieć, co robiliśmy w trakcie wydarzeń, w których towarzyszyły silne emocje. Przykładem może być tutaj atak na World Trade Center lub w przypadku młodszych osób katastrofa smoleńska. To jest moment, gdzie niektórzy pamiętają gdzie w tym momencie byli, co robili i z kim - wyjaśniał twórca „Polimatów”.

Kluczowa w nauce jest organizacji i systematyczność. Tak jak z myciem zębów należy wprowadzić pewien nawyk. Skutecznemu powtarzaniu towarzyszy opracowanie. Polega to na aktywnym wydobywaniu z pamięci tego, co już się nauczyliśmy poprzez np. zadawanie pytań i odpowiadanie na nie bez zaglądania do źródła. Ważne jest, aby organizacyjnie podzielić sobie swoją pracę.

Mózg nie jest nieograniczony

Umiejętność uczenia się jest bardzo ważna dla każdego z nas. Pozwala nam to na lepsze przyswajanie informacji oraz na zaoszczędzenie czasu. Jest to skutecznie ważne, z uwagi, że nasz mózg nie jest miejscem nieograniczonym i to tylko od nas zależy, co uda nam się zapamiętać.

- Nie jest tak, że jest to nieograniczone miejsce do przechowywania informacji. Nasz mózg odbiera masę różnych informacji takich jak ruch powietrza czy szum wentylacji. My to wszystko odbieramy, ale tego nie zapamiętamy. Na całe szczęście większa część tych informacji, które zostaną z nami jest przez nas wybierana świadomie - mówił Radosław Kotarski.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni