MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już dziś w siedzibie Polskiego Radia Katowice wernisaż wystawy „Portret rodzinny" Wojciecha Kukuczki

Szymon Karpe
Szymon Karpe
9 lutego o godzinie 17 w siedzibie Polskiego Radia Katowice odbędzie się wernisaż wystawy „Portret rodzinny" Wojciecha Kukuczki. W śląskim środowisku artystycznym nikomu nie trzeba przedstawiać tego nazwiska. Znany i ceniony fotograf tym razem zabierze nas w artystyczną podróż po Indiach, ich kulturze i mieszkańcach, których uwiecznił w naturalnej przestrzeni domu rodzinnego.

Wernisaż wystawy „Portret rodzinny"

Wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Kukuczki „Portret rodzinny" rozpocznie się dzisiaj o godzinie 17 w galerii „Na żywo" Polskiego Radia Katowice przy ulicy Ligonia 29. Fotografie jakie zostaną zaprezentowane na wystawie zostały wykonane przez Wojciecha Kukuczkę podczas jego pobytu w Indiach. Cykl przedstawia mieszkańców i kulturę Indii z perspektywy autora, który postanowił przedstawić opowieść o tym wyjątkowym kraju i ludziach, ukazując ich w naturalnej przestrzeni rodzinnych domów. Kukuczka zastosował ciekawą metodę włączenia fotografowanych osób w sam proces twórczy. Wybór planu zdjęciowego, rekwizytów, pozycji, najczęściej pozostawał bowiem w gestii rodzin, które zgodziły się na zdjęcia i które autor zaprosił do wspólnej pracy.

- Zależało mi na ukazaniu specyfiki tego miejsca, ale też na wykorzystaniu fotografii jako przepustki, która pozwalała mi przekroczyć progi hinduskich domostw, rozmawiać, obserwować i zrozumieć. W tym obrazie pełnych emocji twarzy, kolorowych ścian, zawieszonych portretów bogów, przedmiotów codziennego użytku, kryje się indywidualna historia moich bohaterów, ale też szeroki obraz zróżnicowanego społeczeństwa. W zdjęciach starałem się zawrzeć coś jeszcze, coś co wykracza poza moją rolę w procesie fotografowania. Zależało mi na pewnej autokreacji. Wkraczając w intymną przestrzeń domostw moich bohaterów, starałem się podążać za ich oczekiwaniami w stosunku do zdjęć - informuje Wojciech Kukuczka.

Wojciech Kukuczka jest znanym fotografem i twórcą multimedialnym, doktorem nauk o sztuce i wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego. Obszar jego działalności dotyczy również filmu i projektowania graficznego. Wziął udział w ponad 70 wystawach artystycznych, w tym ponad 30 indywidualnych oraz festiwalach i przeglądach artystycznych. Stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Wydziału Kultury Miasta Wrocław oraz Wydziału Artystycznego UŚ. Czterokrotny beneficjent nagrody dla Młodych Twórców Kultury, przyznawanej przez Wydziału Kultury Urzędu Miasta Katowice. Autor kilkunastu projektów artystycznych oraz wielokrotny kurator wystaw artystycznych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera