MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kąpielisko nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej ponownie otwarte. 4 lipca wracają ratownicy WOPR

Piotr Sobierajski
Plaże Pogorii III latem wypełniają się po brzegi. Kąpieliska znów będą strzec ratownicy dąbrowskiego WOPR-u Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Plaże Pogorii III latem wypełniają się po brzegi. Kąpieliska znów będą strzec ratownicy dąbrowskiego WOPR-u Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE A.Gola/PAS/UMDG
Czy to już koniec problemów z kąpieliskiem nad jeziorami Pogoria III i Pogoria I w Dąbrowie Górniczej? Trzeba mieć nadzieję, że tak i sceny z minionego weekendu, kiedy to ratownicy wodni zeszli z plaży, zostawiając na niej plażowiczów, już się nie powtórzą. W zamian za pracowników Ratownictwa Wodnego RP posterunki i zabezpieczenie całego kompleksu wypoczynkowego obejmują ponownie ratownicy z dąbrowskiego WOPR-u, którzy doskonale znają cały teren zbiornika wodnego. Kąpielisko ma być otwarte ponownie w sobotę 4 lipca o godzinie 10.

Od kilku dni kąpielisko letnie nad Pogorią III I I było zamknięte, bo z patrolowania go oraz pilnowania bezpieczeństwa wypoczywających tu mieszkańców całego regionu nagle zrezygnowali ratownicy Ratownictwa Wodnego RP. Trzeba było działać szybko, by na słoneczny, najbliższy weekend kąpielisko było już zabezpieczone. I wiele wskazuje na to, że się udało.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- W piątek, 3 lipca, odbyła się kontrola i inwentaryzacja sprzętu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Górniczej. Pracownicy Centrum Sportu i Rekreacji sprawdzili, czy WOPR jest przygotowany do pracy nad Pogoriami. Po inwentaryzacji została podpisana umowa, a WOPR przystępuje do organizacji i ochrony kąpielisk już od najbliższego weekendu – informują pracownicy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

- Jesteśmy gotowi. Właśnie przygotowaliśmy 100 metrów kąpieliska nad Pogorią III, za chwilę będziemy przygotowywać dalszą część – mówi Andrzej Latosik, szef dąbrowskiego oddziału WOPR-u.

Musisz to wiedzieć

- W tygodniu nad bezpieczeństwem plażowiczów będzie czuwało 10 osób plus wolontariusze. W weekendy dodatkowo będziemy mieć wsparcie z Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM w postaci pięciu ratowników, a dodatkowo będą także wolontariusze. Dysponujemy wymaganym przepisami sprzętem, m.in. skuterami wodnymi, łodziami hybrydowymi. Mamy nadzieję, że ten sezon, podobnie jak poprzednie, będzie bezpieczny. Będziemy na bieżąco współpracować z Grupą Ratownictwa Medycznego, policjantami i strażnikami miejskimi. A już dziś dziękujmy im za pomoc w opanowaniu sytuacji podczas minionego weekendu, kiedy to my zabezpieczaliśmy dodatkowo teren kąpieliska jako wsparcie. Pomimo trudnej sytuacji udało się wszystko opanować – dodaje.

Żwirownia w Kaniowie to efektownie urządzony Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji w Kaniowie (ul. Malinowa 6), w gminie Bestwina w powiecie bielskim. Są tu m.in. basen z podwieszanym dnem, boiska do piłki siatkowej, plac zabaw, miejsce na pole kempingowe, ścieżki spacerowe, zaplecze sanitarne z prysznicami czy boiska do gry w kajak-polo.Sezon letni rozpoczął się tu 11 czerwca. Kąpielisko czynne jest w godz. 10-20, a cały kompleks otwarty jest do 21.30. Uwaga, w związku z epidemią, na obiekcie może przebywać jednocześnie tylko do 150 osób.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Najpiękniejsze plaże w woj. śląskim. TOP 13 plaż z czystym p...

Przypomnijmy, że 29 czerwca br., po pierwszym weekendzie funkcjonowania kąpielisk, Centrum Sportu i Rekreacji podjęło decyzję o zamknięciu obu kąpielisk. Powodem było nieprzygotowanie firmy, która miała je ochraniać i obsługiwać.

Kłopoty rozpoczęły się właśnie w miniony weekend, kiedy na plażach wokół Pogorii III pojawiło się mnóstwo osób, a do plażowania zachęcała dobra pogoda. Zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem o zabezpieczenie kąpieliska mieli już zadbać ratownicy z Ratownictwa Wodnego RP, ale jak się szybko okazało nie mieli wystarczającej ilości sprzętu, nie było też wieżyczek, z których mieli prowadzić obserwację, nie oznakowali kąpieliska. Jakby tego było mało w pewnym momencie ratownicy po prostu zeszli ze swoich posterunków, motywując to obawą o swoje życie, bo na plażach były tłumy, a ich zdaniem nikt nie zachowywał wymaganego dystansu społecznego.

Zobacz koniecznie

- Sytuacja nas przerosła. Brakowało zabezpieczeń, na plaży znajdował się tylko jeden dozownik z płynem do dezynfekcji. Miało pracować 12 ratowników plus trzy osoby dodatkowe, ale po 15 minutach część ratowników zeszła z plaży, mówiąc, że w takim tłumie nie będą pracować. Zostało tylko pięciu ratowników, więc nie byliśmy w stanie zabezpieczyć całego terenu – mówił Ksawery Wasilewski. - Do tego dopiero we wtorek przed weekendem dowiedzieliśmy się, że musimy zabezpieczyć kąpielisko, bo zostaliśmy wybrani w przetargu po rezygnacji z usług przez zwycięską firmę. Mieliśmy za mało czasu, zabrakło nam też sprzętu, no i cała ta sytuacja z zagrożeniem koronawirusem – dodał.

Dlatego w związku z niedotrzymaniem warunków umowy, CSiR zdecydował się na rozwiązanie umowy z Ratownictwem Wodnym RP, podmiotem, który wygrał postępowanie na organizację dąbrowskich kąpielisk w tym roku. Teraz przez cały sezon plaże nad Pogorią I I Pogorią III zabezpieczać będą ratownicy WOPR-u.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni