Katastrofa w kopalni Zofiówka RELACJA godzina po godzinie....

  Katastrofa w kopalni Zofiówka RELACJA godzina po godzinie. Zginęło 5 górników. Poznaliśmy ich nazwiska. Pochowano górników

  Bartosz Wojsa, Jacek Bombor, Arkadiusz Biernat, BOR, KS, MT

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kopalnia Zofiówka Jastrzębie: Ratownicy górniczy odnaleźli ostatniego poszukiwanego górnika. Nie żyje. Pogrzeby górników odbywają się od czwartku, 17 maja. Premier Mateusz Morawiecki przyznał renty specjalne rodzinom górników, którzy zginęli w kopalni Zofiówka. Wojewoda śląski ogłosił żałobę na terenie całego woj. śląskiego. Górnicy zaginęli po niezwykle silnym wstrząsie o mocy 4 w skali Richtera 900 m pod ziemią. Późnym wieczorem 12 maja odnaleziono pierwszego. Niestety, odnaleziony nie dawał oznak życia. W niedzielę został na powierzchnię przetransportowany drugi górnik. Także nie żył. Trzeci z poszukiwanych górników został odnaleziony w nocy z wtorku na środę. Do tąpnięcia doszło o godzinie 10.55 w sobotę w kopalni Zofiówka. Ewakuowano górników z zagrożonego obszaru. Nie wszyscy górnicy jednak wyjechali na powierzchnię. 5 górników zostało pod ziemią. Niestety, jeszcze w niedzielę 6 maja wydobyto dwa ciała. Ratownicy cały czas przeczesują zawalony chodnik. Gdy na drodze ratowników pojawiło się zalewisko, pojawiły się trzy scenariusze akcji ratowniczej. Zdecydowano, że woda zostanie odpompowana. Wywiercono otwór, którym ratownicy chcą podać w rejon za zalewiskiem tlen, a także spuścić tam kamerę i żywność dla zaginionych. I to się w piątek udało. Specjalny mikrofon rejestrował już dźwięki (szum wody) z miejsca, w którym powinni być górnicy. Do akcji przystąpili nurkowie, gotowi przedostać się pod wodą do górników. Ratownicy wykryli sygnał z lamp górniczych zaginionych górników.
  Kopalnia Zafiówka: Akcja ratownicza
  Akcja ratownicza w kopalni Zofiówka trwała od 5 maja. Pod kopalnią gromadzili się i czuwali mieszkańcy Jastrzębia. W środę, 16 maja, odbyła się ostatnia
  1/94

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Dziennik Zachodni

  Jak doszło do tragedii w Kopalni Zofiówka? Akcja ratownicza rozpoczęła się tuż po uzyskaniu informacji, że po niezwykle silnym wstrząsie, na górę nie wyjechali wszyscy górnicy z zagrożonego terenu.

  ZOBACZ ZDJĘCIA BOHATERSKICH RATOWNIKÓW
  NAJODWAŻNIEJSI RATOWNICY W AKCJI W ZOFIÓWCE


  Jastrzębie: Wstrząs w kopalni Zofiówka. Tąpnięcie było bardzo silne


  Wstrząs w Jastrzębiu miał miejsce w sobotę, 5 maja przed godziną 10.55. Potężny wstrząs był odczuwalny w Jastrzębiu-Zdroju i okolicach. Wstrząs w kopalni Zofiówka miał siłę około 4 stopni w skali Richtera (według pomiarów Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmicznej Głównego Instytutu Górnictwa) był więc jednym z najsilniejszych w historii.

  Zobacz galerię

  Według danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej do tąpnięcia o energii E=1,9x10^8 J (ok. 3,4 stopnia w skali Richtera) doszło po na poziomie 900 m kopalni Zofiówka, gdy pod ziemią pracowało 250 osób. Jednak w rejonie zagrożenia przebywało 11 górników. Czterech wyjechało na powierzchnię samodzielnie, do kolejnych dwóch ratownikom udało się dotrzeć 5 godzin od rozpoczęcia akcji. Pod ziemią zostało jeszcze 3 górników. W niedzielę po godz. 10 udało się dotrzeć do kolejnego zasypanego. Niestety lekarz stwierdził zgon. Kilka godzin później wydobyto następne ciało. Ciało 3. górnika odnaleziono w nocy z wtorku na środę.

  UWAGA MATERIAŁ PISANY NA BIEŻĄCO
  WCIŚNIJ F5 I ODŚWIEŻ STRONĘ


  Kopalnia Zofiówka: Akcja ratownicza po katastrofie w kopalni w Jastrzębiu  W TAKICH WARUNKACH PRACOWALI RATOWNICY: ZDJĘCIA I WIDEO Z DOŁU

  KOPALNIA ZOFIÓWKA: OFIARY WYPADKU  AKTUALIZACJA 25.5.2018
  W Pawłowicach odbył się pogrzeb Marcina Balceraka - górnika z Zofiówki. W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach w pow. Pszczyńskim odbyło się nabożeństwo pogrzebowe Marcina Balceraka - ostatniego z piątki tragicznie zmarłych górników z kopalni Zofiówka. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, przyjaciele, koledzy z JSW oraz mieszkańcy Pawłowic.

  POGRZEB GÓRNIKA Z ZOFIÓWKI MARCINA BALCERAKA

  AKTUALIZACJA 24.5.2018
  Rodzina, koledzy z pracy, ratownicy górniczy, poczty sztandarowe, przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej i mieszkańcy Jastrzębia towarzyszyli w ostatniej drodze 38-letniemu górnikowi Michałowi Trusiewiczowi, który zginął w katastrofie w kopalni Zofiówka 5 maja. Pogrzeb odbył się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jastrzębiu-Zdroju.

  POGRZEB MICHAŁA TRUSIEWICZA - GÓRNIKA Z ZOFIÓWKI

  AKTUALIZACJA 23.5.2018
  W Mszanie odbył się pogrzeb trzeciego górnika, który zginął w kopalni Zofiówka.

  POGRZEB PIOTRA KRÓLIKA - GÓRNIKA Z ZOFIÓWKI. ŻEGNAŁY GO TŁUMY

  AKTUALIZACJA: KONIEC AKCJI RATOWNICZEJ W ZOFIÓWCE
  Zniszczone w wyniku tąpnięcia wyrobiska w kopalni Zofiówka w w Jastrzębiu Zdroju zostały odcięte od pozostałej części kopalni. Zainstalowano specjalne tamy bezpieczeństwa. W sobotę formalnie zakończono akcję w Zofiówce.

  WIĘCEJ: Koniec akcji ratowniczej. Zniszczone wyrobiska odcięto tamami

  AKTUALIZACJA, 18.5.2018, GODZ. 15.30
  W Jastrzębiu-Zdroju, w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej odbył się pogrzeb Łukasza Szwedy, jednego z piątki górników, którzy tragicznie zginęli na kopalni Zofiówka, w wyniku tąpnięcia 5 maja. Łukasza z honorami pożegnali rodzina, przyjaciele, koledzy z pracy, liczni kibice GKS Jastrzębie, a także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman oraz władze JSW.

  Katastrofa w Zofiówce: Pogrzeb Łukasza Szwedy. Rodzina, mieszkańcy i kibice pożegnali górnika z Zofiówki ZDJĘCIA

  AKTUALIZACJA 17.05.2018 GODZ. 17:45
  Tłum ludzi - bliskich, znajomych, braci górniczej, przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych - towarzyszył w ostatniej drodze 38-letniemu górnikowi Przemysławowi Szczyrbie, który zginął podczas katastrofy w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Pogrzeb odbył się dzisiaj, 17 maja, w kościele Jezusowym w Cieszynie, górnik został pochowany na cieszyńskim cmentarzu ewangelickim.

  Katastrofa w kopalni Zofiówka: Dzisiaj w Cieszynie odbył się pogrzeb górnika, 38-letniego Przemysława Szczyrby

  AKTUALIZACJA 17.5.2018 GODZ. 11.30
  Mieszkańcy pożegnają w piątek kolejnego tragicznie zmarłego górnika - Łukasza Szwedę. Był wiernym kibicem lokalnego klubu piłkarskiego GKS 1962 Jastrzębie, znanym wśród sympatyków jako: Tygrys. Uroczystości zaplanowano na godz. 12.00 w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Szkolnej w Jastrzębiu-Zdroju. Górnik zostanie pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Ruptawie.


  AKTUALIZACJA 17.05.2018 GODZ. 9:45
  W katastrofie górniczej w kopalni Zofiówka zginęli:
  • Marcin Balcerak,
  • Piotr Królik,
  • Przemysław Szczyrba,
  • Łukasz Szweda,
  • Michał Trusiewicz


  W czwartek w Cieszynie odbędzie się pogrzeb 38-letniego górnika Przemysława Szczyrby.

  KOPALNIA ZOFIÓWKA: ŻAŁOBA, POGRZEB I POMOC DLA RODZIN

  AKTUALIZACJA 16.5.2018 GODZ. 11:15:

  W kopalni Zofiówka odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczył wojewoda śląski.

  - Wierzę, że wiedza z tej 11-dniowej akcji przybliży nas do tego, by takich tragedii było jak najmniej. Zarząd dokonywał rzeczy niemożliwych, ja nie wiem, czy prezesi JSW w ogóle spali - mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

  - To ogromna tragedia dla nas wszystkich. Tragedia, która pochłonęła życie 5 górników. Jej przyczyną był niespotykany do tej pory w kopalniach JSW wstrząs pod ziemią. Odeszli od nas nasi koledzy, bracia, mężowie, ojcowie. Solidaryzujemy się z rodzinami górników, jesteśmy z wami. Nie ma słów, które mogą wyrazić ten smutek, ból, cierpienie. Nie zostawimy was. Otoczymy was należytą opieką - mówi łamiącym się głosem prezes JSW, Daniel Ozon.

  CZYTAJ KONIECZNIE
  PREZES JSW PODSUMOWAŁ AKCJĘ RATOWNICZĄ. LICZBY SĄ NIESAMOWITE


  "Chcę serdecznie podziękować wszystkim osobom, które nam pomagały. To jest ponad 2,5 tys. osób, które bezpośrednio i pośrednio brały udział w tej akcji. Szczególne podziękowania dla ratowników z całego Śląska. - powiedział prezes JSW.

  Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski: "Składam słowa współczucia i kondolencji rodzinom górników, bo był to dla nich dramatyczny czas. Dołożę też słowa podziękowania dla wszystkich zastępów ratowniczych za heroizm".

  CZYTAJ KONIECZNIE
  RATOWNICY I PRZEWODNICY Z PSAMI POMOGLI ODNALEŹĆ GÓRNIKA


  AKTUALIZACJA 16.5.2018 GODZ. 10:00

  Żałoba w województwie śląskim


  Wojewoda śląski polecił wszystkim organom administracji rządowej działającym w województwie śląskim 17 maja opuścić flagi państwowe do połowy masztu na znak żałoby po tragicznie zmarłych górnikach. Zaapelował też, by organizatorzy imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa śląskiego powstrzymali się od ich organizacji 17 maja br.

  Premier Morawiecki przyznał renty specjalne rodzinom górników z Zofiówki  AKTUALIZACJA 16.5.2018 GODZ. 9:30
  Premier Mateusz Morawiecki złożył kondolencję rodzinom górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni Zofiówce. Przyznał im renty specjalne.

  W wyniku tąpnięcia w Zofiówce na wieczną szychtę odeszło 5. górników. Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i ich bliskimi. Nic nie zastąpi im straty najbliższych. Podjąłem dziś decyzję o przyznaniu rent specjalnych dla rodzin zmarłych górników. Niech spoczywają w pokoju.

  Premier Morawiecki podziękował także ratownikom.
  "Chciałbym podziękować ponad 2 tys. ratownikom i wszystkim osobom zaangażowanym w akcję ratunkową w KWK Zofiówka. Za pracę w najtrudniejszych warunkach i pod presją czasu. Wasza postawa godna jest najwyższego uznania i szacunku. Dziękuję"

  AKTUALIZACJA 16.5.2018 GODZ. 9:02
  Ciało ostatniego zaginionego górnika w kopalni Zofiówka zostało wywiezione na powierzchnię. Lekarz stwierdził zgon.

  AKTUALIZACJA 16.5.2018 GODZ. 7:45
  Jastrzębska Spółka Węglowa przygotowuje specjalną konferencję prasową, na której mają zostać podane szczegóły dotyczące akcji ratowniczej.

  AKTUALIZACJA 16.5.2018 GODZ. 7:01

  W akcji ratowniczej na kopalni Zofiówka brało udział ponad 1 tys. górników ratowników. W Jastrzębiu Zdroju od poniedziałku trwa 7-dniowa żałoba.

  KALENDARIUM KATASTROFY W KOPALNI ZOFIÓWKA
  ŚLĄSK W ŻAŁOBIE PO KATASTROFIE W KOPALNI ZOFIÓWKA

  Ratownicy odnaleźli poszukiwanego górnika


  Aktualizacja 16.5.2018 godz. 6:00
  Ratownicy odnaleźli trzeciego z poszukiwanych górników. Informację po północy z wtorku na środę podały służby prasowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jego ciało ma być w ciągu kilku godzin przetransportowane na powierzchnię.

  CZYTAJ KONIECZNIE
  OSTATNI Z POSZUKIWANYCH GÓRNIKÓW ODNALEZIONY


  Kopalnia Zofiówka: 11. doba akcji ratowniczej  AKTUALIZACJA: 15.5.2018, GODZ. 15.45

  Komunikat prasowy 15.05.2018 r.
  Ratownicy nie zwalniają tempa. Obecnie na dole pracuje 18 zastępów. Woda z przodka w całości została wypompowana, został jedynie szlam. Ratownikom został jeszcze do spenetrowania 30-metrowy przekop wentylacyjny F-H.

  Ponadto wszystkie miejsca w chodniku H-10, w których prześwit jest wyższy niż 40 cm, zostały już spenetrowane. Obecnie warunki na dole pozwoliły na to, aby sprawdzić kolejne fragmenty wyrobiska. Ratownicy kontynuują rozbieranie konstrukcji przenośników i urządzeń w najbardziej zniszczonej części chodnika H-10. Przemieszczają się ciasnym korytarzem, a elementy zawalonych, podziemnych konstrukcji, które blokują im drogę, muszą usuwać ręcznie. Jest to najtrudniejsza akcja ratownicza w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

  WIĘCEJ:
  Zofiówka: fatalne warunki pod ziemią. Ratownicy wciąż nie znaleźli trzeciego górnika WIDEO+ZDJĘCIA

  AKCJA RATOWNICZA W KOPALNI ZOFIÓWKA: CO SIĘ DZIAŁO W POPRZEDNICH DNIACH - NA NASTĘPNYCH STRONACH
  « 1 2 3 5

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (410)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dentysta

  dentysta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Wielka tragedia, co połączyła to kopalnie z kopalnią Bogdanka i te sny katastroficzne (dzisiejszy sen również smutny, wstrząsy w kopalni Staszic, ) o spadku notowań giełdowych Bogdanki na zarządów...rozwiń całość

  Wielka tragedia, co połączyła to kopalnie z kopalnią Bogdanka i te sny katastroficzne (dzisiejszy sen również smutny, wstrząsy w kopalni Staszic, ) o spadku notowań giełdowych Bogdanki na zarządów PO....a teraz w Bogdance mają koncesje na wydobycie węgla na 50 lat czasu protobinowego protokołu przekazania środka trwałego (zagadka P->T) kopalni Juliusz zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda....

  Dociekliwy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Bezlitosne siły natury... i nierówna walka. Ratownicy dali z siebie wszystko zarówno Ci z kopalń jak i zawodowi z Centralnej Stacji Ratownictwa. Szkoda tylko, że jeden z nich - główny kierownik...rozwiń całość

  Bezlitosne siły natury... i nierówna walka. Ratownicy dali z siebie wszystko zarówno Ci z kopalń jak i zawodowi z Centralnej Stacji Ratownictwa. Szkoda tylko, że jeden z nich - główny kierownik pogotowia ratowniczego z CSRG Pan Grzegorz Włosiński przestraszył się udziału w akcji i został w CSRG a nie zjechał do akcji ze swoimi ratownikami (informacja potwierdzona na miejscu).zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hieny cmetarne

  Migotka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  To przerazajace jak pieniadze odbieraja czlowieczenstwo...rodziny poleglych gornikow do konca zycia beda zyly w cieniu tego dramatu, tymczasem stado sepow stojac nad ich grobami liczy ile te...rozwiń całość

  To przerazajace jak pieniadze odbieraja czlowieczenstwo...rodziny poleglych gornikow do konca zycia beda zyly w cieniu tego dramatu, tymczasem stado sepow stojac nad ich grobami liczy ile te rodziny dostana za to kasy.. gdyby tylko mogli wszystkie te pieniadze wcisna tym zawistnym sepa w gardla w zamian za odzyskanie bliskich..zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powiem dobitnie

  Migotka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  Jesli tak bardzo zazdroscicie tej rety rodzina poleglych gornikow to sami wyslijcie swoich mezow, synow, braci, ojcow do kopalni. A noz sie wam poszczesci, oni tez zgina i dostaniecie upragniona...rozwiń całość

  Jesli tak bardzo zazdroscicie tej rety rodzina poleglych gornikow to sami wyslijcie swoich mezow, synow, braci, ojcow do kopalni. A noz sie wam poszczesci, oni tez zgina i dostaniecie upragniona rete. Nie trzeba bedzie juz zazdroscic ze Oni maja a wy niezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda

  Dociekliwy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  Bezlitosne siły natury... i nierówna walka. Ratownicy dali z siebie wszystko zarówno Ci z kopalń jak i zawodowi z Centralnej Stacji Ratownictwa. Szkoda tylko, że jeden z nich - główny kierownik...rozwiń całość

  Bezlitosne siły natury... i nierówna walka. Ratownicy dali z siebie wszystko zarówno Ci z kopalń jak i zawodowi z Centralnej Stacji Ratownictwa. Szkoda tylko, że jeden z nich - główny kierownik pogotowia ratowniczego z CSRG Pan Grzegorz Włosiński przestraszył się udziału w akcji i został w CSRG a nie zjechał do akcji ze swoimi ratownikami (informacja potwierdzona na miejscu).zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Joanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Wypadki co rusz.. Ale górnicy ich nie zgłaszają.. Są straszeni. .. Boją się. No chyba że metan pierdyknie. Nie da się zatuszować. Każdemu mówię.. Zjedz tam na 1 dzień... Ja bym nie zjechala....rozwiń całość

  Wypadki co rusz.. Ale górnicy ich nie zgłaszają.. Są straszeni. .. Boją się. No chyba że metan pierdyknie. Nie da się zatuszować. Każdemu mówię.. Zjedz tam na 1 dzień... Ja bym nie zjechala. Odważni ludzie. Podziw. Choć jestem tzw. Gorolem. Nie urodzona na Śląsku. Podziw dla górników. Powinni zarabiać 5 razy tyle. Bo wypłata 2300 to az nie godziwe!!!!!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Górnicze Dziecko...

  Joanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  Jestem z Tobą...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do goscia

  Joanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

  Po co idą do tej pracy? Żeby utrzymać rodziny i żebysta w d*** mieli cieplo. Palanty

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przeraża mnie ilość Waszego jadu.

  GórniczeDziecko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 9

  Tych, którym żal ściska serce, że górnicy przechodzą na emeryturę po 25 latach ciężkiej pracy w szkodliwych warunkach, że rodziny dostają renty, powiem tylko tyle:
  mój ojciec zginął w Halembie po...rozwiń całość

  Tych, którym żal ściska serce, że górnicy przechodzą na emeryturę po 25 latach ciężkiej pracy w szkodliwych warunkach, że rodziny dostają renty, powiem tylko tyle:
  mój ojciec zginął w Halembie po wybuchu metanu. Weźcie sobie tę rentę, a zwróćcie mi ojca. Ojciec wyglądał tak, że nawet matka miała problem z identyfikacją zwłok. Mój narzeczony również jest górnikiem i tylko ja jedna wiem, co czuję, kiedy on spóźnia się z pracy. Dziś już rozumiem, dlaczego matka żegnała ojca codziennie, gdy wychodził do pracy, słowami: "Z Bogiem" i dlaczego chodziła od okna do okna, gdy tata wracał później. Nie żałujcie im tych pieniędzy. Oddaliby je w zamian za życie tej ukochanej osoby. Taty nie było przy mnie w najważniejszych dla mnie chwilach, nie ma go i teraz, gdy na świat przyjdzie jego pierwszy wnuk. Mam nadzieję, że moje dziecko nie podzieli mojego losu. Nie chciałam pieniędzy, chciałam mieć tatusia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do goscia

  Joanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Po co idą do tej pracy? Żeby utrzymać rodziny i żebysta w d*** mieli cieplo. Palanty

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Jutro rusza cykl 20. wideokonferencji dla przedsiębiorców „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”

  Jutro rusza cykl 20. wideokonferencji dla przedsiębiorców „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Dziennika za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Dziennika za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Wolontariusze przygotowują paczki dla seniorów w Tychach.

  Wolontariusze przygotowują paczki dla seniorów w Tychach.

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”