MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice walczą z suszą. W mieście powstanie 13 zbiorników retencyjnych. Sześć jest już gotowych. Najnowszy powstał przy Dudy-Gracza

Justyna Przybytek - Pawlik
Zbiorniki retencyjne w Katowicach
Zbiorniki retencyjne w Katowicach Mat. prasowe
W Katowicach gotowych jest już sześć zbiorników retencyjnych. Najnowszy powstał przy ulicy Dudy – Gracza. W sumie w mieście planowanych jest 13 takich zbiorników o łącznej pojemności 6500 metrów sześciennych. Mają pomóc w walce z suszą, z drugiej strony - chronić przed podtopieniami i powodziami.

Katowice walczą z suszą. W mieście powstanie 13 zbiorników retencyjnych

Projekt jest ogromny, oszacowany na 63,91 mln zł, z tego 32,66 mln zł to dofinansowanie z Funduszu Spójności. Cel? Walka ze skutkami suszy w Katowicach.

W ramach przedsięwzięcia w dzielnicach wybudowanych zostanie 13 zbiorników retencyjnych (o łącznej pojemności 6500 metrów sześciennych), zaplanowano też przebudowę, renowację i modernizację sieci kanalizacji deszczowej, a także budowę zjazdów i dróg dojazdowych do zbiorników.

Sześć zbiorników jest już gotowych, cztery powstały w Piotrowicach (w rejonie ulic Tyskiej i Zdrowej, skrzyżowania ulic Radockiego i Spokojnej oraz ulic: Radockiego, Motyli i Łubinowej), a kolejny poprzez adaptację istniejącego kolektora deszczowego w ulicy Morawa w Szopienicach.

Najnowszy został wybudowany u zbiegu ulicy Dudy – Gracza i alei Roździeńskiego. Realizacja zakończyła się pod koniec kwietnia. To zbiornik o pojemności prawie 190 m sześc. Przy okazji wykonano też ponad 190 mb sieci kanalizacji deszczowej z nowymi wylotami do Rawy.

Co z pozostałymi zbiornikami? Dwa kolejne będą realizowane na osiedlu Zgrzebnioka (tu trwają jeszcze prace projektowe), trzy w Dąbrówce Małej (ogłoszono przetarg na prace budowlane), a dwa na osiedlu Widok w parku Alojzego Budnioka oraz przy garażach przy ulicy Stęślickiego (trwa przetarg).

Woda ze zbiorników retencyjnych jest wykorzystywana do podlewania zieleni miejskiej

– W tym roku, w całej Polsce, zmagamy się z suszą. Z kolei w zeszłym roku w Katowicach zanotowaliśmy jedne z największych opadów dobowych w historii, które spowodowały lokalne podtopienia. Eksperci podkreślają, że kolejne lata mogą być pod tym względem gorsze. Dlatego realizujemy warte 64 mln zł zadanie, którego celem jest uporządkowanie systemu gospodarowania wodami opadowymi oraz retencjonowanie tych wód - wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Woda ze zbiorników retencyjnych jest wykorzystywana do podlewania zieleni miejskiej, czyszczenia kanalizacji czy mycia powierzchni ulic, placów i chodników. Regularnie korzystają z niej m.in. pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej, którzy mają już dostęp do zbiorników w Piotrowicach, Szopienicach, a także przy ul. Dudy-Gracza. W podobny sposób wykorzystywana jest też woda ze zbiornika (ok. 200 m sześc.) w Parku Boguckim.

– Zmagazynowana jest w nim woda z tak zwanej suchej rzeki. Tam też spływa woda z rynien ogrodnictwa. Ma on konstrukcję żelbetową i jest w nim zainstalowany automatyczny systemem pompowniczy - mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Zbiorniki mają też inną korzyść: zatrzymują okresowo nadmiar wód deszczowych spływających do kanalizacji, a przez to chronią przed podtopieniami i powodziami.

– Pozwolą także odciążyć system kanalizacyjny oraz oczyszczalnie ścieków, a także dzięki rozwiązaniom technicznym polegającym na podczyszczaniu wód opadowych, zapobiegną zanieczyszczeniu środowiska naturalnego – zwraca uwagę Anna Wilk z Katowickiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, która realizuje projekt.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni