Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorz: W hutnictwie możemy stracić 200 tys. miejsc pracy

.
Dominik Kolorz
Dominik Kolorz Mikołaj Suchan
Według wyliczeń ekspertów, tylko hutnictwie - zarówno w dużych zakładach i firmach około hutniczych - możemy stracić nawet 200 tys. miejsc pracy i to głównie na Śląsku - mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

17 września w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności spotkają się przedstawiciele pracodawców hutnictwa, związków zawodowych i grupa posłów z woj. śląskiego.

- Celem naszego spotkania jest przyjęcie wspólnego apelu do rządu w sprawie wprowadzenia w Polsce rozwiązań ochronnych dla przemysłu energochłonnego. W tak kluczowej kwestii gospodarczej i społecznej wszystkie te środowiska mogą i powinny współpracować ponad politycznymi podziałami. Wierzę, że jest to możliwe - mówi szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, inicjator powstania apelu.

Zakłady sektora energochłonnego działające w Polsce są zmuszone do ponoszenia nieporównywalnie wyższych kosztów funkcjonowania niż te, które obciążają ich europejskich konkurentów. Dodatkowo ich sytuację pogorszy wprowadzenie obowiązku zakupu uprawnień do emisji CO2 po roku 2013.

- Pogłębianie się tej nierównowagi może doprowadzić do faktycznej likwidacji zakładów i przenosin produkcji do innych krajów. Według wyliczeń ekspertów, tylko hutnictwie - zarówno w dużych zakładach i firmach około hutniczych - możemy stracić nawet 200 tys. miejsc pracy i to głównie na Śląsku. To byłby również potężny cios dla budżetu państwa - ogromna liczba bezrobotnych i utrata pokaźnych wpływów budżetowych pochodzących od zakładów energochłonnych - dodaje Dominik Kolorz.

Pracodawcy hutnictwa już od dłuższego czasu starają się zainteresować rządzących narastającymi problemami swojej branży. Mają nadzieję, że wspólne działania przedsiębiorców, pracowników i posłów przyniosą efekty. - Wydaliśmy w ciągu ostatnich 7 lat duże pieniądze na modernizację techniczną oraz technologiczną. Obawiamy się o przyszłość naszego sektora, dlatego podejmujemy starania, aby zapewnić pracę branży hutniczej w perspektywie dłuższej niż dwa, trzy lata - mówi Stefan Dzienniak, członek zarządu ArcelorMittal Poland S.A.

Posłowie ze Śląska zarówno z opozycji, jak i z koalicji, którzy zamierzają wesprzeć działania pracodawców i pracowników, zwracają uwagę, że kwestia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw energochłonnych jest jednym z najważniejszych wyzwań polskiej gospodarki.

- Mam nadzieję, że uda się wypracować strategię działania i zwrócić uwagę, zarówno w kraju, jak i na forum Unii Europejskiej, że unijne regulacje, które w założeniu są słuszne od strony ekologicznej, godzą w pewne istotne gałęzi gospodarki - mówi Borys Budka, poseł PO.

Jego zdaniem w dyskusji o konkurencyjności Polska powinna powoływać się na precedensowe przykłady pomocy udzielonej przez rządy Niemiec i Francji własnym zakładom w okresie kryzysu, m.in. bankom i firmom motoryzacyjnym. Z kolei poseł SLD Zbyszek Zaborowski podkreśla, że istotne jest nie tylko wprowadzenie rozwiązań kompensujących wzrost kosztów zakupu energii dla zakładów z sektorów energochłonnych, ale również doprowadzenie do renegocjacji zapisów unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego.

Zdaniem przedstawicieli pracodawców, związkowców i posłów, aby ratować konkurencyjność polskiego sektora przedsiębiorstw energochłonnych potrzebne są systemowe rozwiązania. Jedną z najważniejszych kwestie, których powinny one dotyczyć jest dostosowanie obciążeń fiskalnych i parafiskalnych do warunków panujących w innych krajach UE, czyli w szczególności: zmniejszenie opłat za tzw. certyfikaty kolorowej energii, wprowadzenie zmian parametrów w zakresie przesyłu i dystrybucji, uprawniających do stosowania obniżonych stawek opłaty jakościowej oraz zmniejszenie podatku akcyzowego za energię elektryczną dla zakładów energochłonnych w ramach możliwych regulacji prawnych, a także utrzymanie zwolnienia z opłat akcyzy za gaz. Kolejną sprawą jest rozwiązanie problemu masowych wyłudzeń podatku VAT na rynku dystrybucji stali. Potrzebne są też zmiany prawne, które umożliwią wspólne działania pracodawców i państwa na rzecz utrzymywania liczby miejsc pracy w okresie spowolnienia gospodarczego.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty