Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompania Węglowa ma program restrukturyzacji. Oj, będzie bolało

A. Minorczyk-Cichy, S. Cichy
W sobotę w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim premier Ewa Kopacz podpisała porozumienie ze związkowcami
W sobotę w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim premier Ewa Kopacz podpisała porozumienie ze związkowcami Maciej Gapiński
Kompania Węglowa ma program restrukturyzacji. Podpisano porozumienie, ale problemy się nie skończyły. Przed górnictwem bardzo długa droga do rentowności. I bardzo trudna.

Śląsk nie umrze, a to nam groziło - powiedział tuż po podpisaniu porozumienia z rządem Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Czy jednak na pewno są powody do zadowolenia?

CZYTAJ KONIECZNIE:
STRAJK NA ŚLĄSKU ZAKOŃCZONY, ALE PLANU DLA ŚLĄSKIEGO WĘGLA BRAK

Zagrożenia dla węgla są nadal realne

Z jednej strony tak, bo cztery pierwotnie przeznaczone do likwidacji kopalnie nie zostaną zamknięte. Podjęta zostanie próba ich naprawy. Górnicy w nich zatrudnieni nie stracą pracy, a ci, którzy będą chcieli odejść - dostaną odprawy. Lepsze warunki wynegocjowano też dla pracowników powierzchni.

OTO OFICJALNY DOKUMENT:
POROZUMIENIE RZĄDU I ZWIĄZKOWCÓW. CZY WSZYSTKO JEST JASNE?

Są i minusy, a właściwie zagrożenia. Nowa Kompania Węglowa, która ma powstać na bazie zakładów przekazanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i tego co z KW zostanie, powinna być przedsiębiorstwem zdrowym, potrafiącym konkurować z powodzeniem na wolnym rynku. Nie będzie to łatwe. Chyba, że poprawi się koniunktura na węgiel, jego ceny na świecie pójdą do góry.

To może się udać, ale... wcale nie musi

Nie mamy wpływu na ceny węgla na światowych rynkach, a te spadają. Nadal też nie zablokowano przywozu węgla z Rosji. Reszta to ogromny sukces. Uratowaliśmy wszystkie kopalnie i wszystkie miejsca pracy. Węgiel otrzyma ogromny zastrzyk finansowy z energetyki - mówi Bogusław Ziętek, szef WZZ Sierpnia 80.

Zgodnie z porozumieniem, które podpisano w sobotę do "naprawy" w Spółce Restrukturyzacji Kopalń zostaną przekazane: kopalnia Piekary, ruch Centrum (część kopalni Bobrek-Centrum), ruch Makoszowy (część kopalni Sośnica-Makoszowy) oraz kopalnia Brzeszcze. Pozostałe zakłady mają trafić do tzw. Nowej Kompanii Węglowej. Zostanie ona powołana do końca września. Zaś spółka celowa, na bazie której ma powstać Nowa Kompania Węglowa, powołana została w piątek. Jest to spółka ze 100 proc. udziałem Węglokoksu, czyli: należąca do Skarbu Państwa.
Inwestorzy pukają do drzwi

Związkowcy informują, że inwestora ma już ruch Makoszo-wy. Drugi ruch - Sośnica, zostanie w nowej KW. Są też chętni na Piekary i Brzeszcze. Ci inwestorzy to, nieoficjalnie, Węglo-koks i Tauron Polska Energia. W ostatnich dniach chęć przejęcia kopalni Brzeszcze, a także Sośnicy-Makoszowy i Bobrka-Centrum zadeklarowała także mysłowicka spółka Universal Energy, której udziałowcem jest Krzysztof Domaracki, jeden z najbogatszych Polaków.

- Mam nadzieję, ze powstanie w ten sposób zdrowe przedsiębiorstwo, które będzie mogło rywalizować na wolnym rynku - podkreśla Ziętek.

Premier Ewa Kopacz w sobotę w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim podkreślała: - Ten program naprawy górnictwa jest pierwszym od kilkunastu lat. To pierwszy krok do ustabilizowania sytuacji polskiego górnictwa. Chcę, by polskie górnictwo było ekonomicznie zdrowe, by dawało miejsca pracy.

CZYTAJ KONIECZNIE:
KOPACZ: CHCĘ, BY NA ŚLĄSKU BIŁO SERCE POLSKIEGO PRZEMYSŁU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera