Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy dzień pracy: Skąd wzięło się święto i jak obchodzono 1 maja na Śląsku? Zobacz stare zdjęcia

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Pochody święta pracy kojarzą się wielu osobom w Polsce z czasami PRL. Jednak święto 1 Maja jest dużo starsze 1 maja obchodzimy Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto Pracy obchodzone jest na całym świecie od 1890 roku. W Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950.

Początki obchodów 1 maja sięgają XIX wieku, II Międzynarodówki i protestów robotniczych związanych z walką o prawa pracownicze w Chicago. Jak wyglądała historia tego święta?

Pracownicy walczący o godne warunki pracy

Lata 80-te XIX wieku były bardzo burzliwym okresem. W tych czasach nasilały się starcia między pracodawcami, a robotnikami. Był to okres, w którym rozwój przemysłowy znacznie przyspieszył, ludzie często decydowali się na migrację ze wsi do miast bądź całkowicie innych krajów. Jednak wraz z napływającymi z różnych stron ludźmi, przenosiły się również idee. Wielkie miasta USA, takie jak Nowy Jork czy Chicago były na pierwszej linii frontu. Rozwijający się przemysł przyciągał zarówno robotników, jak i przedsiębiorców. Jedni liczyli na ułożenie sobie życia, godne warunki pracy, drudzy na tanią i masową siłę roboczą. Do Ameryki zaczęli spływać również ludzie z Europy znający anarchię i socjalizm, rozwijał się też coraz bardziej amerykański ruch robotniczy.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W 1886 roku doszło do serii wystąpień robotników, z czego niektóre zakończyły się aresztowaniami. O co walczyli pracownicy? Głównym postulatem było wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy. To właśnie pod takim hasłem odbyły się wystąpienia w maju 1886 roku na terenie całego kraju. W Chicago podczas jednej z pokojowych demonstracji doszło do niewyjaśnionego wybuchu bomby. Niestety raniła ona kilkudziesięciu policjantów i zabiła co najmniej jednego. W odpowiedzi na atak funkcjonariuszy, policja otworzyła ogień do protestujących. Przywódcy chicagowskiego ruchu, zostali aresztowani, a ich proces przyciągnął uwagę całego świata. Czterech z aresztowanych stracono, bez udowodnienia jakiejkolwiek winy, a na świecie rozpoczęły się liczne protesty.

Ogłoszenie 1 maja świętem pracy

Dla upamiętnienia wydarzeń z Chicago zawiązana w 1890 roku II Międzynarodówka ogłosiła 1 maja świętem pracy. Początkowo była to okazja do demonstracji robotników. Przedstawiciele II Międzynarodówki działali prężnie również na ziemiach polskich. Pierwsze pochody organizowali członkowie II Proletariatu, w tym samym roku odbyły się strajki również w Łodzi, Żyrardowie i Lwowie.

Podobnie jak w Ameryce, każda tego typu demonstracja kończyła się ze starciami, strzelaninami i aresztowaniami. Przykładowo, w 1892 roku w Łodzi doszło do poważnego starcia robotników z policją i wojskiem. Zginęło około 100 osób, a rannych zostało 300. Pierwsze wystąpienia pierwszomajowe miały więc bardzo brutalny charakter. Jednak celem takich obchodów nie były tylko warunki pracy. Protestowano również przeciw brutalności carskiej policji i panującemu ustrojowi.

Święto pracy w czasach PRL

Po 1945 r. przejmujący władzę w Polsce komuniści próbowali nawiązywać do przedwojennego schematu. Już wtedy jednak powoli nasilał się proces odgórnego planowania całej ceremonii i traktowania jej jako święta państwowego, ściśle zaplanowanego i stającego się obowiązkowym rytuałem.

Przełomowym okazał się 1949 rok – kilka miesięcy wcześniej PPR i PPS w PZPR zjednoczyły się, a tempo stalinizacji kraju nabrało tempa. 1 maja pełnił funkcję swoistych „imienin” międzynarodowego komunizmu całej światowej klasy pracującej. Miał upamiętniać ważne wydarzenia w historii ruchu robotniczego. W czasach PRL było to drugie najważniejsze święto państwowe obok Święta Odrodzenia, upamiętniającego narodziny Polski Ludowej. Wypracowany w okresie stalinowskim rytuał pierwszomajowy przetrwał z pewnymi modyfikacjami do końca istnienia systemu komunistycznego w Polsce.

Ostatni uroczysty pochód z okazji święta pracy

Ostatni pochód pierwszomajowy w uroczystej oprawie odbył się w Polsce w 1988 roku, jednak w niektórych miastach pochody organizowane są do dziś. Można nawet powiedzieć, że pochody pierwszomajowe odzyskały swój ideowy charakter. Historia zatoczyła koło i znów są to dobrowolne demonstracje osób walczących o prawa pracownicze.

To się nie zmieniało...

W zależności od tego w jakim miejscu i czasie odbywało się święto obchody nieco się różniły. Nie mogło jednak zabraknąć pewnych elementów. Obowiązkowe były flagi czerwone i biało-czerwone. Wzdłuż trasy pochodu wywieszano ogromne portrety przywódców. Charakterystyczne dla polskich świąt było eksponowanie Orła Białego i polskiej flagi. Całości wrażenia dopełniały radosne, wzniosłe pieśni.

Dla wielu osób święto 1 Maja kojarzyło się również z poczęstunkiem. Można było zjeść bułkę z pieczoną kiełbasą. Kiełbasa w tych czasach była wręcz dobrem luksusowym, więc ten poczęstunek miał naprawdę świąteczny charakter.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera