MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mobilne widowisko o wybitnych Polakach gościło w Rybniku. Przez trzy dni na Kampusie... w ciężarówce można było poznać ich historię

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Widowisko "Iskry Niepodległości" w Rybniku wyemitowano w sumie kilkadziesiąt razy.
Widowisko "Iskry Niepodległości" w Rybniku wyemitowano w sumie kilkadziesiąt razy. Piotr Chrobok
M.in. o postaciach Ludwika Hirszfelda, który wprowadził używane do dziś oznaczenia grup krwi, czy Ireny Sendlerowej, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny światowej ratowała Żydów, można było się dowiedzieć z mobilnego widowiska "Iskry Niepodległości". Przez kilka dni było ono dostępne na rybnickim Kampusie.

Na rybnickim Kampusie... w ciężarówce można było poznać historię wybitnych Polaków

Pozornie - wyróżniały ją jedynie napisy informujące, co znajduje się w jej wnętrzu - wyglądała jak zwykła naczepa ciężarówki. Faktycznie była jednak naczepą ekspozycyjną, w której środku można było znacznie poszerzyć swoją wiedzę historyczną na temat Polaków. W Rybniku przez kilka dni gościło mobilne widowisko "Iskry Niepodległości".

Było ono emitowane w ciężarówce, a konkretnie w jej naczepie na rybnickim Kampusie. Podczas widowiska, prezentowane były sylwetki wybitnych Polek i Polaków, którzy przyczynili się do tego, że obecny świat wygląda tak, a nie inaczej.

- Bohaterami są postaci, o których pamiętamy i te nieco zapomniane. Ich osiągnięcia pośrednio lub bezpośrednio wpływają na nasze życie. To część historii, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę, to opowieść o potencjale naszej wspólnoty - informowali jeszcze przed przyjazdem do Rybnika przedstawiciele Instytutu Adama Mickiewicza i Biura "Niepodległa", które - zwłaszcza osoby związane z "Niepodległą" - odpowiada za spektakl "Iskry Niepodległej".

Widowisko opowiadało o: Irenie Sendlerowej, Ludwiku Hirszfeldzie, Janie Czochralskim i Janie Szczepaniku

Emitowany w specjalnie przygotowanej - między innymi pod względem charakteryzacji, ale i samego wnętrza - naczepie ekspozycyjnej pokaz opowiadał historię różnych Polaków. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Irena Sendlerowa, która w trakcie II wojny światowej ratowała życie Żydów, za co uznano ją Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata czy Ludwik Hirszfeld, który wprowadził stosowane obecnie oznaczenia grup krwi.

Nie zabrakło też miejsca na postaci Jana Czochralskiego i Jana Szczepanika. Ten pierwszy to wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu, obecnie wykorzystywanej przy produkcji układów scalonych np. do smartfonów. Drugi zaś przyczynił się do wynalezienia kamizelki kuloodpornej.

Bohaterami "Iskier Niepodległości" byli też Polacy niewymienieni z imienia i nazwiska. Mówiono o osobach zaangażowanych w ruch "Solidarności" w latach 80., a także o wszystkich tych, którzy przyczynili się do pomocy uchodźcom z Ukrainy, po tym, jak została ona zaatakowana przez Rosję.

Widowisko w Rybniku wyemitowano kilkadziesiąt razy

Pokazy "Iskier Niepodległości" w Rybniku trwały przez trzy dni. Najpierw były ono ogólnodostępne. Następnie skorzystać mogli z nich uczniowie rybnickich szkół. W sumie w Rybniku, widowisko pokazano kilkadziesiąt razy. I to biorąc pod uwagę jedynie pokazy dla wszystkich.

Nie wiadomo, ile osób łącznie zdecydowało się je obejrzeć. Wiadomo natomiast, że były pokazy, na które nie przyszedł nikt, jak chociażby ten wyemitowany w samo niedzielne południe.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni