Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MOPS w Częstochowie realizuje nowy projekt. Chce pomóc ukraińskim rodzinom dotkniętym skutkami kryzysu migracyjnego

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
MOPS w Częstochowie pomaga rodzinom dotkniętym skutkami kryzysu migracyjnego
MOPS w Częstochowie pomaga rodzinom dotkniętym skutkami kryzysu migracyjnego MOPS w Częstochowie
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie rozpoczął realizację projektu, którego celem jest wsparcie rodzin ukraińskich dotkniętych skutkami kryzysu migracyjnego. Jest on współfinansowany przez Unię Europejską. Wsparciem zostanie objętych 120 osób.

Projekt przewiduje różnego rodzaju usługi z zakresu wsparcia rodziny. Udział w nim jest bezpłatny.

- MOPS realizuje zadania w ramach jednego z trzech projektów pod wspólną nazwą „Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy” na które środki zewnętrzne otrzymała Gmina Miasto Częstochowa. MOPS realizuje projekt – część 3, natomiast pozostałe dwa projekty z tego obszaru realizuje Urząd Miasta Częstochowy (część 1) i jedna z organizacji pozarządowych (część 2) - mówi Olga Dargiel, rzecznik prasowy MOPS w Częstochowie.

Trzy obszary działań

W ramach projektu realizowanego przez MOPS przewidziano trzy główne obszary wsparcia.

Po pierwsze ukraińskie rodziny mogą skorzystać z pomocy asystenta integracyjnego. Do jego zadań należy między innymi pomoc osobom, które przyjechały z Ukrainy w zaklimatyzowaniu się w nowym miejscu. Asystenci integracyjni podpowiadają również jak przebrnąć przez procedury prawne, a także jak załatwić sprawy w obszarze społecznym, zawodowym, bytowym.

- Asystent wskaże więc obowiązujące przepisy prawa, zasady załatwienia spraw urzędowych, uzyskania dokumentów, tłumaczeń. Poinstruuje jak skorzystać z opieki medycznej, zapisać dzieci do placówek oświatowych, wesprze w poszukiwaniu miejsca pobytu, zatrudnienia itp. - wylicza Olga Dargiel.

Poza tym ukraińskie rodziny mogą też skorzystać z pomocy psychologicznej.

- Specjalista pomoże zmierzyć się z problemami i przeżyciami, zarówno związanymi z traumą wojenną, jak i m.in. rozłąką z bliskimi, trudnościami w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, problemami wychowawczymi - wyjaśnia Olga Dargiel.

Oprócz tego, uczestnicy projektu mogą brać udział w warsztatach, wykładach i dyskusjach. Podczas spotkań będzie poruszana kwestia dotycząca sposobów odnalezienia się w nowej polskiej rzeczywistości i społeczności. Poza tym przybliżone zostaną najważniejsze przepisy polskiego systemu prawnego – zarówno dotyczące praw obywateli Ukrainy, jak i zasad oraz przepisów obowiązujących osoby przebywające w naszym kraju. Specjaliści podpowiedzą również, jak załatwić sprawy urzędowe i jak skorzystać z polskiej opieki medycznej. W ramach projektu przewidziano też warsztaty dla rodziców dotyczące relacji z dziećmi, kwestii wychowawczych itp.

- Oferta jest katalogiem otwartym, ponieważ projekt zakłada dostosowanie zakresu wsparcia i jego form do indywidualnych potrzeb uczestników. Zatrudniono również tłumaczy języka ukraińskiego, którzy współpracują ze specjalistami projektu - wyjaśnia Olga Dargiel.

Wsparcie dla 120 osób

Wsparciem w ramach projektu zostanie objętych 120 osób uciekających z terenu Ukrainy w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej na ich kraj. Warunkiem udziału jest legalne przybycie do Polski od dnia 24 lutego 2022 r. i później oraz przebywanie na terenie Gminy Miasta Częstochowa na dzień przystąpienia do projektu. Projekt potrwa do końca czerwca 2023 r.

Gdzie mogą zgłaszać się osoby chętne do skorzystania z oferty?

Sekcja ds. Projektów i Współpracy Międzysektorowej
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie
ul. Pułaskiego 59/65
Tel. 517619061, Tel. 517619000

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera