MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na jednym z rybnickich skwerów stanął pomnik poświęcony Tragedii Górnośląskiej. Ma upamiętniać mieszkańców Rybnika, których dotknęła

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Rzeźba usytuowana jest w pobliżu rybnickiej Szkoły Podstawowej nr 9.
Rzeźba usytuowana jest w pobliżu rybnickiej Szkoły Podstawowej nr 9. UM Rybnik
W bardzo symboliczny sposób upamiętnieni zostaną Ślązacy, a w szczególności rybniczanki i rybniczanie, których w 1945 roku dotknęła Tragedia Górnośląska. Losy wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego w końcówce II wojny światowej mieszkańców przypominać będzie rzeźba, która stoi już na skwerze przy ul. Cmentarnej. Zaplanowano też przy niej oficjalne uroczystości.

Rybnik upamiętni Tragedię Górnośląska. W mieście stanęła rzeźba, która ma przypominać dramatyczne wydarzenia z końca II wojny światowej

Przez wiele lat był to temat tabu, o którym głośno nie mówiło się nawet w rodzinach, których bezpośrednio dotknęła ta sprawa. Teraz jednak czasy się zmieniły i o Tragedii Górnośląskiej mówi się coraz więcej i coraz głośniej. Coraz częściej i w coraz większej ilości miast wydarzenia z końcówki II wojny światowej, gdy do Polski wszedł front Armii Czerwonej są też upamiętniane.

Do grona tych ostatnich dołączył Rybnik. Na jednym z miejskich skwerów - przy ul. Cmentarnej - w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 9, niedaleko rybnickiego deptaka, stanęła rzeźba przypominająca o zdarzeniach Tragedii Górnośląskiej.

- To pierwsze miejsce w Rybniku, które symboliczną rzeźbą przygotowaną przez artystów, będzie przypominało tragiczne wydarzenia śmierci i przymusowych deportacji Ślązaków w tym rybniczanek i rybniczan - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

To właśnie bowiem mieszkańców Rybnika wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego, w szczególności ma upamiętniać symboliczna rzeźba. - Rybnicka instalacja ma upamiętnić wszystkich Ślązaków doświadczonych przez te brutalne wydarzenia, zaś w szczególności rybniczanki i rybniczan, których śmierć i wywózka do sowieckich łagrów szczególnie doświadczyła - informuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Wkrótce przy pomniku odbędzie się uroczystość

Jak tłumaczą władze miasta, powstanie rzeźby jest odpowiedzią na apele o upamiętnienie Tragedii Górnośląskiej, które z różnych stron do nich docierały. - O upamiętnienie Tragedii Górnośląskiej w Rybniku zabiegało wiele środowisk. Wreszcie tak się stanie - wskazuje prezydent Rybnika.

Rzeźba poświęcona Tragedii Górnośląskiej w Rybniku już stoi. Zaplanowano jednak przy niej oficjalne uroczystości. Odbędą się one w najbliższym czasie.

- Uroczystość odbędzie się w sobotę 18 maja o godzinie 10:00 przed kościołem Matki Bożej Bolesnej (po drugiej stronie ulicy, gdzie stanęła rzeźba - przyp. red) - przekazują w rybnickim magistracie.

Prezydent Piotr Kuczera zdradza z kolei, jak będzie ona przebiegała. - Spotkanie będzie krótkie. W kilku słowach przypomnimy tamte tragiczne wydarzenia, a rzeźba zostanie z nami na lata, by zatrzymać w pamięci tamtych ludzi i ich historie - zapowiada włodarz miasta.

Wiadomo, że oprócz władz Rybnika, w symbolicznej uroczystości udział weźmie także pochodzący z Rybnika europoseł, Łukasz Kohut, który także zaangażowany był w starania o uczczenie Tragedii Górnośląskiej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera