Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach trwa ostatni dzień XI Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Jest wiele atrakcji

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
XI Ogólnopolska Noc Biologów - Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
XI Ogólnopolska Noc Biologów - Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Monika Jaracz
Na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach trwa ostatni dzień XI Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Jest wiele atrakcji, a wśród nich fascynujące wykłady, warsztaty, wyprawy terenowe, ciekawe pokazy oraz gry i zabawy dla dzieci. – Chcemy zwrócić uwagę na bioróżnorodność świata, czyli tej części ożywionej na naszej planecie. Chcemy pokazać, jaka jest ogromna ilość roślin, zwierząt, mikroorganizmów, które żyją wokół nas i tak naprawdę nie musimy wyjeżdżać w jakieś tropikalne rejony naszej planety, żeby zobaczyć coś ciekawego – mówi dr Łukasz Chajec, biolog i pracownik Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Środa, 18 maja 2022 roku, to ostatni dzień wydarzeń, wpisujących się w XI Ogólnopolską Noc Biologów, która trwa od 21 stycznia i organizowana jest również przez Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod hasłem „Różnorodność biologiczna – od genu do ekosystemu”. Podczas ostatniego spotkania – czyli „Nocy Biologów na bis!” – jego uczestnicy biorą udział w inicjatywie o międzynarodowym zasięgu, zatytułowanej „Fascination of Plants Day”, która ma miejsce zarówno w laboratoriach oraz przestrzeni wokół budynków Kampusu Wydziału Nauk Przyrodniczych, jak i w formie online. Atrakcje już trwają, zatem warto wybrać się do budynków uniwersyteckich na spotkanie ze światem zwierząt, roślin oraz z ekspertami w dziedzinie nauk biologicznych. Wszystkie wydarzenia, takie jak wykłady czy warsztaty zakończą się wieczorem, około godziny 17.00 lub 18.00 – w zależności od rodzaju spotkania.

Zobacz zdjęcia:

W ramach „Nocy Biologów na bis!” uczestnicy mają możliwość wziąć udział w 29 warsztatach, 22 wykładach popularnonaukowych, czterech spotkaniach edukacyjnych w terenie, a także wielu pokazach. Zaraz po wejściu do budynku uczelni można już zobaczyć stanowiska, przy których studenci chętnie wykonają makijaż czy nałożą profesjonalną maseczkę na twarz. W salach laboratoryjnych jest okazja poobserwować przez mikroskop drobne organizmy, pływające w wodzie oraz roślinki. Dzięki zorganizowanym pokazom będzie można również odczytać wiadomości zaszyfrowane kodem genetycznym, zobaczyć mikroorganizmy oraz doskonałą strukturę ptasiego pióra. Prawdziwą atrakcją wydarzenia jest też biologiczny tunel strachu. Dla osób, które nie mogą uczestniczyć w spotkaniu stacjonarnie, zaplanowano wykłady online w ramach projektu „Akcja popularyzacja”.

Nie przeocz

„Chcemy pokazać, że biologia sama w sobie jest bardzo różnorodną nauką”

Jak twierdzą organizatorzy, celów organizacji „Nocy Biologów na bis!” jest kilka. Po pierwsze, zależy im na tym, by uświadomić społeczeństwu, czym tak naprawdę zajmują się biolodzy i że przedmiotem ich badań jest otaczający nas świat. Zwracają uwagę na ogromną różnorodność ich dziedziny, która obejmuje szeroki zakres zainteresowań.

– Dla nas to jest przede wszystkim święto biologów i chcemy pokazać, czym tak na prawdę się zajmujemy. Chcemy pokazać, że biologia sama w sobie jest bardzo różnorodną nauką. Mamy tutaj zoologów, genetyków, ekologów, embriologów, histologów, fizjologów, więc to jest tak na prawdę cała masa różnych dziedzin – mówi dr Łukasz Chajec, biolog i pracownik Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. – Chcemy też zwrócić uwagę na bioróżnorodność świata, czyli tej części ożywionej na naszej planecie. Chcemy pokazać jaka jest ogromna ilość roślin, zwierząt, mikroorganizmów, które żyją wokół nas i tak naprawdę nie musimy wyjeżdżać w jakieś tropikalne rejony naszej planety, żeby zobaczyć coś ciekawego – dodaje.

Bardzo ważnym aspektem, na jaki zwracają uwagę organizatorzy wydarzenia, są zagrożenia bioróżnorodności. Dzięki „Nocy Biologów na bis!” chcą oni uświadomić uczestnikom, jak realnie można przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

– Bioróżnorodność jest tematem przewodnim tegorocznej „Nocy Biologów”. Samo hasło przewodnie daje nam duże pole do popisu, bo pozwala nam pokazać całe spektrum tego, co nas na co dzień zdumiewa, zaskakuje i co możemy codziennie odkrywać jako naukowcy. I to jest najfajniejsze w naszym zawodzie, że możemy codziennie odkryć coś nowego, czego nikt przed nami wcześniej nie odkrył i ta ciekawość, która nas napędza jest też tym, co będzie dzisiaj przyciągało do nas wszystkich uczestników – mówi dr Agata Daszkowska-Golec, prodziekan ds. promocji badań i umiędzynarodowienia Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

Zobacz także

W ramach wydarzenia przygotowano ciekawe wykłady, warsztaty i pokazy

Organizatorzy „Nocy Biologów na bis!” zapewniają, że na uczestników wydarzenia czeka mnóstwo atrakcji, a wśród przygotowanych punktów spotkania znalazły się fascynujące wykłady popularnonaukowe. To właśnie dzięki nim uczestnicy tej uniwersyteckiej inicjatywy będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę, dotyczącą bioróżnorodności biologicznej, a także dowiedzą się o wielu ciekawych kwestiach, między innym,: czy rośliny mogą być wykorzystywane jako dowody w sądzie, w jaki sposób oraz w jakim celu tworzone są mutanty roślin i czy mutanty to GMO. Poza tym, uczestnicy spotkania zostaną wprowadzeni w świat mikroorganizmów, a także usłyszą o najbardziej „niewzruszonych” bezkręgowcach jakimi są niesporczaki.

W ramach wydarzenia każdy będzie miał możliwość wziąć udział także w warsztatach, podczas których uczestnicy zapoznają się, między innymi, z technikami kultur in vitro, a ponadto stworzą sztuczne nasiona. Pod mikroskopem zobaczą liście wybranych gatunków roślin czy preparaty zawierające bakterie, które produkują jogurty lub zamieszkują w zakamarkach naszych mieszkań. Nie zabraknie też roślin inwazyjnych oraz fascynującego świata nietoperzy, podwodnych stworów, a także owadów i egzotycznych zwierząt.

– Jeżeli chodzi o same zajęcia, warsztaty, jakie przygotowaliśmy, to fascynatów zwierząt zapraszamy do naszego budynku przy ulicy Bankowej, natomiast osoby zainteresowane światem mikroorganizmów, roślin czy genetyki zachęcamy do przyjścia na ulicę Jagiellońską. Jeśli ktoś jest zainteresowany na przykład tym, co żyje w jogurtach bądź w ogóle jest ciekawy, jakie mikroorganizmy nas otaczają, to takie warsztaty powinny cieszyć się dużym zainteresowaniem i są dostępne dla każdego – mówi dr Daniel Wasilkowski, koordynator wydarzenia i pracownik Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jedną z atrakcji są warsztaty terenowe

Organizatorzy proponują też warsztaty terenowe, podczas których miłośnicy natury przemierzą dolinę Kłodnicy w Gliwicach, gdzie będą poznawać zbiorowiska roślinne, przystosowane do życia w warunkach antropopresji (to jest całokształt działań człowieka, które mają wpływ na środowisko przyrodnicze). Inną atrakcją będzie wyprawa łodzią badawczą UŚKA II na rejs naukowy po jednym ze zbiorników wodnych w Katowicach.

– Nasi uczestnicy mogą faktycznie dotknąć tego życia naukowca, również takiego przyrodnika w terenie, odbyć wędrówki, przeprowadzić badania naukowe – mówi dr Agata Daszkowska-Golec.

Dodatkowo przygotowano też atrakcje dla dzieci oraz piknik, dzięki któremu mogą one w przystępny sposób poznawać świat biologii.

– Przygotowaliśmy mnóstwo gier i zabaw dla najmłodszych uczestników. Forma pikniku również sprzyja temu, że można poczuć tę naukę najbliżej, jak to możliwe – dodaje prodziekan ds. promocji badań i umiędzynarodowienia Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera