Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NCBR dla firm w Katowicach. To wsparcie dla przedsiębiorców ZDJĘCIA

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
NCBR dla firm w Katowicach. To wsparcie dla przedsiębiorców
NCBR dla firm w Katowicach. To wsparcie dla przedsiębiorców Bartosz Wojsa
Między innymi o tym, jak otrzymać sporą dotację na działania, które pozwolą danej firmie na wprowadzenie nowatorskich rozwiązań, oraz co zrobić, by rozwinąć swój innowacyjny projekt, rozmawiano dzisiaj (5 lipca) w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach. To wszystko w ramach spotkania przedstawicieli Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z lokalnymi przedsiębiorcami. - To wspaniała inicjatywa - mówili uczestnicy konferencji.

Dzisiaj, 5 lipca, w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach odbyło się spotkanie informacyjno-warsztatowe z cyklu "NCBR dla firm - wsparcie przedsiębiorców z POIR" (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). Na konferencji stawia się przede wszystkim nacisk na praktyczną, konkretną wiedzę, która pozwoli uczestnikom spotkania dowiedzieć się między innymi, jak zdobyć dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację innowacyjnych projektów.

Spotkanie cieszyło się dużą popularnością, o czym świadczy chociażby to, że przygotowana na konferencję sala pękała w szwach. Nic zresztą dziwnego, ponieważ NCBR zakłada rzeczywistą pomoc dla przedsiębiorców, a tego typu spotkania są świetną okazją do tego, by zapytać o najbardziej nurtujące uczestników pytania.

- Chcemy odchodzić od postrzegania administracji jako zamkniętej kopuły. W zasadzie większość urzędów zlokalizowana jest w Warszawie, a my jesteśmy instytucją skierowaną do całej Polski, więc staramy się dotrzeć do przedsiębiorców i przedstawicieli jednostek naukowych w całym kraju - mówi Izabela Lewandowska z NCBR. - Jeździmy po wszystkich województwach, po to, by tutaj, w miejscach, w których ci przedsiębiorcy mają siedziby swoich firm, prowadzą swoje projekty, przedstawić im ofertę oraz zasady oferowanej przez nas pomocy - podkreśla.

Czym jest "NCBR dla firm"? To cykl spotkań organizowanych z myślą o potrzebach przedsiębiorców, na których można poznać ofertę wsparcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ze środków Programu Inteligentny Rozwój dla rozwoju biznesu. - Z naszych spotkań przedsiębiorcy wychodzą z konkretną wiedzą na temat naszej oferty w zakresie konkursów finansowych z funduszy europejskich. W ramach Programu Inteligentny Rozwój funkcjonuje nasz flagowy konkurs "Szybka Ścieżka", na którym w tym roku w sześciu konkursach przeznaczamy łącznie 2 miliardy 700 milionów złotych - mówi Izabela Lewandowska. - Wiemy, że część wnioskodawców może mieć problem przy wypełnianiu dokumentów, stąd te spotkania. Przedstawiamy kryteria oceny, odpowiadamy na pytania i pomagamy w tym, aby byli bardziej pewni przy składaniu aplikacji - dodaje.

NCBR wprowadziło proste zasady ubiegania się o dofinansowanie w konkursach POIR, między innymi znacząco ograniczając formalności i skracając czas oceny wniosków. Podczas spotkań eksperci NCBR prezentują nie tylko ofertę dofinansowania i ogólne zasady udziału w konkursach POIR, ale przedstawiają na konkretnych przykładach, jak korzystać ze wsparcia z Programu Inteligentny Rozwój.

- Jestem zainteresowana uzyskaniem pomocy ze strony NCBR, dlatego uważam, że dla takich osób jak ja tego typu spotkania są bardzo potrzebne - mówi nam pani Magdalena, jedna z uczestniczek spotkania z Katowicach. - Widać, że ci ludzie mają ogromną wiedzę, są merytorycznie przygotowani i treściwie odpowiadają na nasze pytania. To cenne - dodaje.

NCBR może pochwalić się sporymi dokonaniami, a śląskie firmy są w czołówce pod względem liczby projektów i wysokości uzyskanych grantów - tylko w latach 2016-2018 z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój niemal 200 projektów z województwa śląskiego otrzymało blisko 1,3 miliarda złotych dofinansowania. Wśród przedsiębiorstw z regionu, które skorzystały z Funduszy Europejskich, jest na przykład firma MIDMED Sp. z o.o.

W ramach tegorocznego budżetu Programu Szybka Ścieżka, prowadzonego przez NCBR, przedsiębiorcy mogą uzyskać od kilkuset tysięcy nawet do dwustu milionów złotych dofinansowania na działalność rozwojową i wspieranie innowacyjnych projektów biznesowych. Starać się mogą o nie zarówno duże firmy, jak i start-upy, które realizują innowacyjne projekty, polegające np. na opracowani nowej lub rozwoju już istniejącej technologii, produktu czy usług. Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie nawet 80 procent ich projektu. Pozostałe 20 proc. musi pochodzić ze środków własnych.

- W tym roku nowością jest możliwość udziału w konkursie nie tylko samych firm, ale także konsorcjów przedsiębiorców i jednostek naukowych - mówią przedstawiciele NCBR. - Wprowadziliśmy rynkowy system wsparcia, redukujący formalności towarzyszące zgłaszaniu wniosków o finansowanie i skracający czas wydania decyzji do 90 dni od złożenia dokumentów. Celem przyjęcia takiego modusu operowania jest umożliwienie przedsiębiorcom jak najszybszego rozpoczęcia planowanych inwestycji i przedsięwzięć. Konkursy w ramach Szybkiej Ścieżki obejmują wsparcie badań przemysłowych i prac rozwojowych.

Na dzisiejszym spotkaniu w Katowicach każdy mógł dowiedzieć się m.in., jak dobrze zaplanować projekt B+R, na co ma prawo przeznaczyć uzyskane z NCBR dofinansowanie, jak wdrażać rezultaty projektu oraz poznać zasady uzyskiwania i rozliczania dofinansowania. Spotkanie składało się z dwóch części: informacyjnej i warsztatowej. Przedstawiono zasady udziału i kryteria w konkursach NCBR finansowanych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Przedsiębiorcy mieli również możliwość odbycia indywidualnych spotkań z ekspertami, w trakcie których mogli przeanalizować założenia swojego pomysłu i uzyskać porady dotyczące przygotowania projektu B+R.

Eksperci NCBR prezentowali również konkretne przykłady realizowanych bądź wdrożonych innowacyjnych projektów dofinansowanych z POIR. Ważną częścią spotkania był udział beneficjenta, który już realizuje projekt dofinansowany przez NCBR. W Katowicach o swoich doświadczeniach mówili przedstawiciele firmy MIDMED Sp. z o.o., której projekt zakłada wykonanie dwóch innowacyjnych urządzeń usprawniających codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych ruchowo oraz przyspieszających rehabilitację pacjentów onkologicznych. Jest to najnowocześniejsze rozwiązanie nie tylko w skali kraju, ale również świata.

- Generalnie mamy bardzo dużo przykładów beneficjentów, którzy na początku prowadzili małe lub nawet mikro firmy, a teraz dzięki dofinansowaniu i opracowywaniu rozwiązań innowacyjnych stają się firmami, które osiągają sukces nie tylko w Polsce, ale i za granicą, powiększają soją kadrę: badawczą, administracyjną i specjalistyczną, która już później te wypracowane projekty sprzedaje, komercjalizuje i odnosi sukces - mówi Izabela Lewandowska.

**Spotkania dla przedsiębiorców oraz jednostek naukowych realizowane są w miastach całej Polski od 2018 roku. Więcej informacji oraz harmonogram kolejnych spotkań można znaleźć na stronie:

NCBR dla Firm

.**

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera