Dr Tomasz Wojciechowski przypomniał, że osuwiska najczęściej uaktywniają się po długotrwałych opadach, które powodują silne nasączenie gruntu wodą. Po opadach, których sumy przekraczają 70-100 mm, uaktywniają się na ogół płytkie osuwiska, natomiast po opadach o sumach ponad 300-400 mm mogą powstać duże i głębokie osuwiska. Ziemia może się też osunąć w wyniku podcięcia stoków i zboczy przez wody powodziowe potoków.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Podczas ulew patrzmy pod nogi!
Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB opady atmosferyczne mogą utrzymać się jeszcze kilka dni. Na niektórych stacjach pomiarowych IMGW-PIB w ostatnich siedmiu dniach zanotowano sumy opadowe przekraczające 200 mm. Opady dobowe w wielu miejscach przekraczały nawet 150 mm (np. w Jodłowniku w województwie małopolskim). W najbliższych dniach spodziewane są opady, które mogą mieć charakter nawalny i w znaczny sposób mogą dodatkowo obciążyć podłoże geologiczne. Tygodniowe sumy opadowe mogą przekroczyć 400 mm.
Niebezpieczne osuwiska na Górze Żar i w Prusowie aktywne po ...
- Taka sytuacja sprzyja uaktywnieniu się osuwisk. PSG zaleca zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi, pojawianiu się szczelin w gruncie, nagłej ucieczce wód w studniach, spękań obiektów budowlanych itp. Procesy osuwiskowe występują na ogół z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, dlatego ich intensyfikacja może nastąpić w kolejnych tygodniach - podkreśla dr Tomasz Wojciechowski.
Musisz to wiedzieć
Najbardziej narażone są obszary, które objęte były ruchami masowymi w przeszłości. Państwowy Instytut Geologiczny – PIB w ramach Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO) prowadzi inwentaryzację osuwisk w Polsce, której efekty gromadzi w bazie danych SOPO. Z lokalizacją rozpoznanych osuwisk można zapoznać się za pośrednictwem internetowej aplikacji SOPO.
Zobacz koniecznie
Na Górze Żar ziemia zsuwała się do jeziora
Mieszkańcy Beskidów kilka razy mieli do czynienia z groźnymi osuwiskami. Równo 10 lat temu doszło do jednego z największych osuwisk w regionie. Pod koniec maja 2010 r. zaczęła osuwać się ziemia w przysiółku Łaski w Międzybrodziu Bialskim. Po ulewnych deszczach teren przysiółka, na którym stało około 140 domków letniskowych, osuwał się w stronę Jeziora Żywieckiego w tempie 20 centymetrów na dobę. Wiele z budynków uległo uszkodzeniu. Mieszkańcy przysiółka byli przekonani, że do osuwiska doszło nie tylko z powodu ulewnych deszczy, ale także dlatego, że Spółka Leśna Żar wybudowała drogę, która podcięła i naruszyła zbocze.
Woda zalewa domy i ulice na południu Rzeszowa. Mieszkańcy są...
Dwa lata później geolodzy po przeprowadzeniu serii badań nie mieli złudzeń - orzekli, że nie ma najmniejszych szans, że osuwisko się ustabilizuje. Ludzie musieli się pogodzić z tym, że stracili dobytek.
To jest zabawne
Osuwisko w przysiółku Prusów w Milówce
Niedługo później doszło do kolejnego osuwiska w Beskidach. Na początku września osunęła się ziemia w przysiółku Prusów w gminie Milówka. Pod osłoną nocy ziemia ze zbocza przesunęła się do potoku, niszcząc mur oporowy i całkowicie zasypując odcinek ul. Turystycznej. Droga została zupełnie zerwana i ludzie z 12 domostw (w sumie 58 osób) zostali odcięci od świata. Efekty osuwiska były przerażające. Jeden z domów był w części rozsypany, zbocze rozprute dziurami przypominało ser szwajcarski, a coś, co kilka dni temu było drogą, wczoraj zamieniło się w błotną rzekę. - Na tym terenie już nie będzie można mieszkać - oceniali wówczas geolodzy.
Jak wynika z monitoringu osuwisk prowadzonego przez Państwowy Instytut Geologiczny osuwiska w Łaskach i Milówce są nadal aktywne. W naszym regionie aktywne są także osuwiska w Koniakowie i Cieszynie. Trzeba uważać!
Bądź na bieżąco i obserwuj
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?