MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe województwo katowickie powstało 49 lat temu. Katowice w latach 70., 80. i 90. XX wieku - tak wyglądała wówczas stolica województwa

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Dokładnie 49 lat temu - 1 czerwca 1975 roku po reformie administracyjnej powstało nowe województwo katowickie. Zostało ono wówczas znacznie pomniejszone. Nowe województwo katowickie przetrwało do 1999 roku, kiedy po kolejnej reformie powołano województwo śląskie. Stolicą zarówno województwa katowickiego, jak i śląskiego zostały Katowice. Jak wyglądało miasto u schyłku lat 70. oraz w latach 80. i 90., kiedy było stolicą województwa katowickiego? Zobaczcie zdjęcia Katowic z tego okresu.

Spis treści

Województwo katowickie 49 lat temu zmieniło swoje granice

Równo 49 lat temu - 1 czerwca 1975 roku po reformie administracyjnej powstało nowe województwo katowickie. Przetrwało ono do 1999 roku, kiedy po kolejnej reformie powołano województwo śląskie ze stolicą w Katowicach.

Województwo katowickie, które powstało w 1975 roku, zostało znacznie pomniejszone w stosunku do województwa katowickiego, które powołano do życia w 1950 roku. Wówczas powstało ono z podziału województwa śląskiego (nazywanego również śląsko-dąbrowskim) na województwo katowickie (do którego dołączono miasto i powiat częstochowski) i województwo opolskie.

Pierwsze województwo katowickie obejmowało:

  • powiaty miejskie Będzin, Bielsko, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Zabrze i Zawiercie;
  • powiaty będziński, bielski, bytomski, cieszyński, częstochowski, dobrodzieński, gliwicki, katowicki, lubliniecki, pszczyński, rybnicki, tarnogórski i zawierciański.

Katowice to dzisiaj nowoczesna, dynamicznie rozwijająca się stolica województwa śląskiego. Miasto już wcześniej było stolicą regionu, ale aż do 1999 roku funkcjonowało województwo katowickie, które 25 lat temu zostało zlikwidowane i w całości włączone do województwa śląskiego.

Jak wyglądała stolica województwa katowickiego? Zobaczcie zdjęcia z lat 70.,80. i 90.

Jak wyglądały Katowice w czasie, kiedy funkcjonowało województwo katowickie? W bogatych zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego możemy znaleźć zdjęcia z tego okresu. Na fotografiach z tego okresu Katowice już wyglądały imponująco.

Na zdjęcia wykonanych w latach 1977-1990 możemy zobaczyć m.in. sklep "Cepelii" i galerię Biura Wystaw Artystycznych przy al. Korfantego. Na dalszym planie blok z neonem Spółdzielni Pracy "Strój". Widoczni są również robotnicy na platformach na elewacji. W tle budowa biurowca "Stalexport".

Na zdjęciach są m.in. Rynek i Plac Sejmu Śląskiego

Możemy również zobaczyć Centralny Szpital Kliniczny w Ligocie, w tle bloki podczas budowy. Na horyzoncie widoczny szyb Kopalni Węgla Kamiennego "Śląsk" w Rudzie Śląskiej.

Jest również blok mieszkalny z neonem Spółdzielni Pracy "Strój". W tle hotel "Silesia". Na zdjęciach znajdziecie również katowicki Rynek i Plac Sejmu Śląskiego.

TAK WYGLĄDAŁY KATOWICE W WOJEWÓDZTWIE KATOWICKIM. ZOBACZCIE ZDJĘCIA!

W galerii zamieszczamy również kilka zdjęć Zbigniewa Zębika. Dzięki jego uprzejmości możemy się przekonać jak były widziane ówczesne Katowice okiem mieszkańców.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni