MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szopienice były kiedyś przemysłową potęgą - obecnie to dzielnica Katowic. Jak zmieniała się ta część miasta? Możecie być zdziwieni...

Barbara Romańczuk
Szopienice, sąsiadujące z Nikiszowcem i Giszowcem, oddalone zaledwie o kilka minut tramwajem od Sosnowca, stanowią jedną z historycznych dzielnic Katowic. Kiedyś jednak były samodzielnym miastem o znacznym potencjale przemysłowym. To tutaj funkcjonowały zakłady hutnicze, a mieszkańcy prowadzili ciekawe życie. Co rusz powstawały tutaj nowe miejsca spotkań dla lokalnej społeczności. Możecie być zdziwieni jak rozwijały się Szopienice na przestrzeni lat!

Szopienice były kiedyś przemysłową potęgą. Tak zmieniała się obecna dzielnica Katowic

Pierwsze wzmianki o Szopienicach sięgają nawet XIV wieku, kiedy to była niewielką wsią należącą do lenna mysłowickiego. Do połowy XIX wieku pozostawała ona osadą rolniczą. Jednak pewnego dnia... wiele się zmieniło. Na początku istnienia Szopienic, nie wyróżniały się one niczym specjalnym. Jak to na wsi, dominowały pola i lasy. Należały one do Ottona z Pilicy. Jednak wraz z nadejściem XVI wieku, na terenie Szopienic zaczęły pojawiać się niewielkie zakłady hutnicze. Sytuacja zdecydowanie zmieniła się, gdy ziemia została wykupiona przez Mieroszewskich. To właśnie wtedy wieś zaczęła intensywnie się rozwijać.

Szopienice były kiedyś przemysłowa potęgą. Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

Huta Wilhelmina i jej błyskawiczny rozwój

Prace w piecach huty ruszyły już w sierpniu 1834 roku. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy, do października, wyprodukowano tam ponad 250 ton cynku. Ten spektakularny sukces zachęcił inwestorów do wkładania jeszcze większych środków w przemysł, co zaowocowało w 1860 roku, kiedy w Wilhelminie działało już blisko 100 pieców. Stała się ona jednym z największych producentów wyrobów walcowanych z miedzi i mosiądzu w Polsce. Od 1972 roku funkcjonowała jako Huta Metali Nieżelaznych „Szopienice”. W 2000 roku została sprywatyzowana.

26 września 2008 roku Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w Warszawie uchwałą zdecydowało o tym, że Huta Metali Nieżelaznych „Szopienice” Spółka Akcyjna zostanie rozwiązana i rozpocznie się proces jej likwidacji. W listopadzie 2008 roku sąd wstrzymał likwidację spółki na wniosek Skarbu Państwa. Aktualnie na terenie huty znajdują się obiekty nieruchome, objęte ochroną konserwatorską zabytków.

Błyskawiczny rozwój przemysłowy i nadanie praw miejskich

Życie mieszkańców koncentrowało się głównie wokół huty, która z biegiem czasu była coraz bardziej rozbudowywana. Produkcja cynku w hutach w Szopienicach stanowiła nawet 25% produkcji metalu w całym województwie. Mimo szkodliwych warunków pracy, ludzie chętnie podejmowali pracę w hucie. Jednak to nie tylko przemysł stanowił istotną część życia społecznego.

Wraz z rozwojem przemysłowym Szopienic, rozwijało się także życie kulturalne i społeczne. Powstały m.in. Kasyno Katolickie, które dbało o dostarczanie mieszkańcom atrakcji artystycznych. W 1910 roku rozpoczął działalność Chór Mieszany im. Stanisława Wyspiańskiego. Po pewnym czasie założono również nowoczesną placówkę medyczną z oddziałami chorób zakaźnych oraz chirurgii. W latach 1947–1959 Szopienice posiadały prawa miejskie. Od lat 90 gospodarka Szopienic przechodzi restrukturyzację, a z miasta, które było przemysłową potęgą zostały tylko wspomnienia...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni