O "Kapitale dla rozwoju" podczas konferencji w Katowicach

Justyna Przybytek
„Kapitał dla rozwoju” to cykl otwartych spotkań dedykowanych samorządowcom i przedsiębiorcom
„Kapitał dla rozwoju” to cykl otwartych spotkań dedykowanych samorządowcom i przedsiębiorcom Arkadiusz Ławrywianiec / Dziennik Zachodni
Udostępnij:
Jak pozyskać pieniądze na rozwój i inwestycje, a jak wkład własny przy okazji unijnych dofinansowań – odpowiedzi między innymi na te pytania padały w czwartek w Katowicach podczas konferencji w ramach projektu „Kapitał dla rozwoju”. Przedsięwzięcie to cykl 16 spotkań regionalnych - poprzednie odbyły się już m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku - dotyczących finansowania rozwoju firm i samorządów ze środków unijnych przy wsparciu rynku kapitałowego i innych form dofinansowania. Projekt będzie realizowany do listopada tego roku.

„Kapitał dla rozwoju” to cykl otwartych spotkań dedykowanych samorządowcom i przedsiębiorcom, podczas których mogą zasięgnąć rad i opinii ekspertów na temat pozyskiwania środków unijnych, a przede wszystkim wkładu własnego, który umożliwi im skorzystanie z olbrzymiej puli unijnych pieniędzy przeznaczonych dla Polski. W Katowicach konferencja odbyła się w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim. O potencjale rynku kapitałowego w Polsce oraz możliwościach jakie niesie Giełda Papierów Wartościowych opowiadał Paweł Tamborski, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

- Sukces gospodarczy Polski nie byłby możliwy bez dynamicznie rozwijającego się rynku kapitałowego. Dzięki temu warszawska giełda w ciągu blisko 25 lat stała się jedną z największych w naszej części Europy. Szeroka oferta instrumentów dostępnych na GPW daje duże możliwości pozyskania kapitału. Jeśli dodamy do tego doświadczenia i propozycje naszych Partnerów, to otrzymamy ofertę atrakcyjną dla różnej wielkości firm i samorządów – przekonywał. Jak dodawał, to właśnie projekt „Kapitał dla rozwoju” ma zapoznać potencjalnych beneficjentów z możliwościami,jakie oferuje polski rynek kapitałowy.

Jak mówił Tamborski województwo śląskie zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem liczby przedsiębiorstw notowanych na giełdzie (Główny Rynek GPW oraz NewConnect), bo jest ich aż 100. Do największych i najbardziej znanych giełdowych firm z województwa śląskiego można zaliczyć takie spółki, jak: Rafako, Farmacol, Tauron, JSW, ING Bank Śląski czy Grupa Żywiec.

Ale jak przekonywał prezes zarządu GPW potencjał w regionie jest znacznie większy. Województwo Śląskie to jeden z najsilniejszych gospodarczo i demograficznie regionów w Polsce. To jeden z najbardziej perspektywicznych regionów naszego kraju pod względem prowadzenia biznesu i inwestycji, które są wspierane przez wiele instytucji z otoczenia biznesu. Liczymy, że coraz więcej przedsiębiorstw z tego regionu będzie wybierać GPW do pozyskania „energii” na rozwój – dodał Prezes GPW.

W ramach katowickiej odsłony projektu „Kapitał dla rozwoju” zaprezentowano raport PwC „Rynek kapitałowy, jako narzędzie finansowania rozwoju polskich regionów”, odbyły się panele dyskusyjne o o efektywnych sposobach wykorzystania instrumentów rynku kapitałowego w finansowaniu rozwoju firm i samorządów oraz o skutecznym zagospodarowaniu środków unijnych. W końcu mówiono również, o tym jak skutecznie pozyskać dotacje w perspektywie unijnej 2014-2020 oraz jak firmy i samorządy mogą sfinansować tzw. wkład własny poprzez rynek kapitałowy. Ostatni temat ma ogromne znaczenie.

Nowa perspektywa unijna 2014-2020 gwarantuje Polsce olbrzymie pieniądze - ponad 82 mld euro – których beneficjentami będą głównie samorządy i przedsiębiorcy, ale aby je dobrze wykorzystać muszą dysponować większym niż dotąd wkładem własnym w przedsięwzięcia. Wolnych środków w kasach i samorządów i firm zazwyczaj brakuje, a wciąż najpopularniejszą formą ich pozyskiwania są kredyty, tymczasem warto, jak przekonują eksperci, skorzystać z innych instrumentów, w których tkwi ogromny potencjał, a które dotąd rzadko były wykorzystywane, jak emisja akcji i obligacji notowanych na GPW. Największym w kraju emitentem obligacji jest Warszawa, ale po ten instrument sięgają także małe miejscowości.

Nad takim rozwiązaniem zastanawia się m.in. samorząd województwa śląskiego. Motywem jest Stadion Śląski, którego budowa pochłania olbrzymie pieniądze i która wyczerpuje możliwe zadłużenie województwa. Na kredyt w najbliższych dwóch latach region szansy nie ma. - Szukamy zatem rozwiązań, które pozwolą nam się rozwijać w międzyczasie – wyjaśniał Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego.

Projekt „Kapitał dla rozwoju” jest organizowany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie we współpracy z Marszałkami Województw, Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych, Bankiem PKO BP i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Skarbu Państwa i Pracodawcy RP.


*Pod Wałbrzychem odkryto podziemne miasto. Złoty pociąg będzie wydobyty ZDJĘCIA
*Nowy Supersam w Katowicach zaprasza na wielkie otwarcie
*Uchodźcy z Syrii już na Śląsku. Rodziny mieszkają w Chorzowie
*Tak się okrada w sklepie. Uważajcie na zakupach WIDEO Z MONITORINGU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie