Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obok dworca autobusowego w Rybniku rusza budowa ogólnodostępnej stacji do tankowania wodoru

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
UM Rybnik, M. Koczy
W Rybniku rozpoczyna się budowa ogólnodostępnej stacji wodorowej. Budowa realizowana jest w najbliższym sąsiedztwie dworca komunikacji miejskiej przy ulicy Budowlanych. Kilka dni temu miasto przekazało wykonawcy plac budowy pod tę inwestycję.

Przy ulicy Budowlanych w Rybniku w bezpośrednim sąsiedztwie dworca komunikacji miejskiej, powstaje ogólnodostępna stacja wodorowa. Kilka dni temu miasto przekazało wykonawcy plac budowy pod tę inwestycję.

Stacja budowana jest na terenie wydzierżawionym przez miasto spółce PAK-PCE STACJE H2 (spółka będąca własnością ZE PAK oraz Grupy Polsat Plus). Spółka z tej samej grupy przymierza się także do budowy w mieście spalarni odpadów, oraz kolejna ma dostarczyć do Rybnika 20 autobusów napędzanych wodorem. Wszystkie te przedsięwzięcia realizowane mają być przez przedsiębiorstwa z grupy ZE PAK oraz Polsat.

- Budowana w Rybniku stacja, to druga w Polsce komercyjna, ogólnodostępna stacja tankowania wodoru. Dostarczany do stacji wodór będzie pochodził całkowicie ze źródeł odnawialnych – będzie to tzw. zielony wodór. Oddanie stacji do użytkowania przez inwestora jest planowane na II kwartał bieżącego roku - mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

Przypomnijmy, że Miasto Rybnik otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup 20 szt. autobusów napędzanych wodorem – finalizowane są w tej chwili procedury związane z ich zakupem. Przetarg na dostarczenie autobusów został już rozstrzygnięty, za kilka miesięcy po ulicach miasta kursować mają tzw. Polsatobusy. Obecnie konieczne było powtórzenie wyboru najkorzystniejszej, wyłonionej w przetargu oferty. Pierwszych pięć pojazdów ma trafić do Rybnika w 180 dni od daty podpisania umowy na ich dostawę. Jeśli więc umowa zostanie podpisana na początku marca, to do pół roku pierwsze pojazdy mają zostać dostarczone do miasta. Wg wskazań PAK-PCE, NesoBus, zwany także często „polsatobusem” ma zasięg do 450 km, a tankowanie trwa 15 minut. Autobus zużywa 8 kg wodoru na 100 km. Urząd Miasta w Rybniku, który ogłosił przetarg na dostawę 20 wodorowych autobusów przeznaczył na ich zakup 88 mln złotych, z czego 45,5 mln zł to dofinansowanie z NFOŚiGW. Oferta polsatowskiej firmy opiewała na ok 66 mln zł.

Póki co nie wiadomo czy to właśnie budowana w najbliższym sąsiedztwie dworca autobusowego stacja tankowania, będzie też dostarczała wodór do nowych, miejskich autobusów. - Zakup samego wodoru do rybnickich autobusów będzie podlegał procedurze zamówienia publicznego, które prowadzić będzie spółka Komunikacja Miejska Rybnik Sp. z o.o - słyszymy w magistracie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera