Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryto pozostałości dawnego ratusza w Bielsku-Białej. Zaskakująca historia budynku

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Piotr Kenig podczas prezentowania wyników badań historycznych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Piotr Kenig podczas prezentowania wyników badań historycznych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE MZD w Bielsku-Białej
Dawny ratusz na placu Wojska Polskiego nie jest tym budynkiem, za który go dotąd uznawano. Co prawda, odkryte fundamenty to pozostałości pierwszego ratusza w Białej, ale obiekt ten był siedzibą władz miejskich tylko do 1750 roku. Później w tym miejscu działała karczma. Ratusz zaś został przeniesiony do budynku w południowej pierzei placu. Mimo to przebudowa będzie częściowo wstrzymana, a forma nadzoru archeologicznego zmienia status na badania archeologiczne.

11 lutego w siedzibie bielskiego Miejskiego Zarządu Dróg, który jest inwestorem przebudowy, odbyła się rada budowy placu Wojska Polskiego.

Nowe fakty o dawnym ratuszu w Bielsku-Białej

Przełomowe wnioski przedstawili trzej badacze dziejów naszego miasta: Piotr Kenig, dr Grzegorz Madej i dr Bogusław Chorąży z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, którzy ponownie przeanalizowali dostępną dokumentację archiwalną.

Nie przeocz

Historycy potwierdzili, że fundamenty, odkryte przez archeologów w północno-wschodniej części placu, są z pewnością pozostałościami XVIII-wiecznego ratusza w Białej. Jednak, jak wynika z zachowanych dokumentów, odkryty budynek funkcję ratusza pełnił tylko do 1750 roku. Później działała tu karczma – zwana zamiennie austerią, a ratusz przeniesiono do budynku w południowej pierzei placu.

Ma to doniosłe znaczenie, bowiem dotąd uważano, że konfederaci barscy właśnie w tym budynku 31 października 1769 roku podpisali akt utworzenia Generalnej Rady Stanów Skonfederowanych, tzw. Generalności.

- Ten dokument oczywiście został podpisany, ale - jak wyjaśnił historyk Piotr Kenig - odbyło się to w ratuszu przeniesionym 19 lat wcześniej do nowej siedziby. Odkryte niedawno w centralnej części placu pozostałości stanowiły już wtedy siedzibę karczmy, którą z pewnością odwiedzali konfederaci, ale w nieco innym, bardziej towarzyskim celu.

Skąd zatem pomyłka? Historycy są zdania, że w błąd wprowadził potomnych pierwszy badacz historii miasta, inicjator tutejszego ruchu muzealnego Erwin Hanslik. To on pierwszy w swoich opisach określił karczmę na rynku w Białej (choć wcześniej ratusz) mianem dawnego ratusza… i tak już zostało. Dopiero dzisiejsze badania, wywołane ostatnimi wydarzeniami, prostują nieco pogmatwaną historię.

Co dalej z przebudową placu Wojska Polskiego?

W obliczu nowych faktów obiekt dla państwa polskiego nie stanowi szczególnej wartości historycznej. Pomimo to zostanie poddany dodatkowym badaniom archeologicznym, podobnie jak przylegający do niego teren. Archeolodzy w najbliższym czasie skupią się także na poszukiwaniu pozostałości po wadze miejskiej oraz nawarstwień dawnego bruku.

Badania archeologiczne na placu budowy prowadzone są w trakcie prac inwestycyjnych na placu Wojska Polskiego. Kieruje nimi archeolog Tomasz Wąsowski.

Obecny na spotkaniu w MZD Jarosław Maciejewski reprezentujący Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zapowiedział zmianę decyzji z dotychczasowej formy nadzoru archeologicznego na badania archeologiczne. Potwierdził jednak, że na obszarze już przebadanym, prace będą mogły postępować.

Firma wykonawcza musi więc wprowadzić zmiany w zaplanowanym harmonogramie działań, a część robót wstrzymać w oczekiwaniu na efekty pracy archeologów. MZD został zobowiązany do zabezpieczenia odkrytych fundamentów, które w dalszym etapie zostaną przykryte płytą nowego placu.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera