MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Śląska. Rusza nowy profil studiów MBA na gliwickiej uczelni - Technologie Wodorowe i Transformacja Energetyczna

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Nowy profil studiów MBA na Politechnice Śląskiej
Nowy profil studiów MBA na Politechnice Śląskiej Maciej Mutwil / Politechnika Śląska
Studia Master of Business Administration to program zaawansowanych kompetencji menedżerskich, który wykorzystuje najnowsze osiągnięcia wielu dyscyplin, między innymi ekonomii i finansów, zarządzania, a także psychologii i prawa. Politechnika Śląska uruchomiła nowy profil studiów MBA: Technologie Wodorowe i Transformacja Energetyczna. - To pierwsza tego typu specjalistyczna ścieżka dydaktyczna, która kształci kompetencje menadżerskie w zakresie optymalnego zarządzania produkcją, logistyką magazynowaniem energii pozyskiwanej z różnych źródeł, w tym z zastosowaniem technologii wodorowych – informuje gliwicka uczelnia.

Politechnika Śląska - nowy profil studiów MBA

Jak przypominają władze Politechniki Śląskiej, unijne dyrektywy i regulacje prawne, a także postęp technologiczny i związana z nim presja klimatyczna mają istotny wpływ na kształtowanie się sektora energetycznego w naszym kraju.

- Ograniczone zasoby naturalne powodują konieczność poszukiwania nowych rozwiązań wpływających na efektowność wykorzystania surowców. Optymalne zarządzanie produkcją i logistyką energii, jej magazynowaniem oraz stroną popytową – stanowić będą w najbliższej przyszłości duże wyzwania dla menedżerów – informuje Politechnika Śląska.

Uczelnia wychodzi naprzeciw trendom i uruchamia nowy profil studiów MBA pod nazwą Technologie Wodorowe i Transformacja Energetyczna.

– Dzięki nowoczesnemu podejściu do kształcenia z udziałem przemysłu i biznesu, którego przykładami są prowadzone przez Politechnikę Śląską doktoraty wdrożeniowe, studia dualne, projekty PBL (Project i Problem Based Learning) czy nowe profile w ramach MBA – uczelnia pozyskuje zdolnych studentów, a otoczenie – doskonałych fachowców. Zapraszamy do tej współpracy partnerów o ugruntowanej renomie i pozycji na rynku, co czyni nasze studia atrakcyjnymi – strona internetowa uczelni czytuje prof. Janusza Kotowicza, prorektora ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Jak wyjaśnia dr hab. Małgorzata Dobrowolska, prof. PŚ, kierownik studiów MBA na Politechnice Śląskiej, młodzi managerowie będą się kształcić w kilku obszarach. Pierwszym jest transformacja cyfrowa, czyli zjawiska związane z postępem technologicznym i społecznym. Kolejnym – dynamiczne zmiany i gotowość do wdrażania innowacyjnych rozwiązań w organizacji w obliczu tych zmian.

- Wreszcie trzecie wyzwanie to zarządzanie w czasie kryzysów i przełomów, ponieważ aby być silnym i odpowiedzialnym liderem, potrzebne są profesjonalne umiejętności świadomego rozwiązywania trudności zarządczych i wykorzystywania pojawiających się możliwości. Wiedza i odpowiednie przygotowanie są, jak zawsze, kluczem do sukcesu – wyjaśnia dr hab. Małgorzata Dobrowolska.

Prof. Tadeusz Chmielniak z Katedry Maszyn i Urządzeń Energetycznych Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, podkreśla, że wodór jest surowcem i paliwem o istotnym potencjale, w szczególności w transporcie ciężkim i lotniczym oraz gospodarce komunalnej.

- Jeżeli popatrzymy na to jak wygląda miks energetyczny w Polsce, to okazuje się, że oparty jest on głównie na paliwach kopalnych. Wytwarzane jest z nich ponad 70 proc. elektryczności. Także część gałęzi przemysłu i produkcja ciepła opierają się na paliwach kopalnych, więc te procesy dekarbonizacji w Polsce są niezwykle istotne – strona internetowa uczelni cytuje prof. Chmielniaka.

Gliwicka uczelnia od wielu lat prowadzi badania poświęcone pozyskiwaniu i zarządzaniu energią z odnawialnych źródeł. Aktualnie trwają badania nad sposobami magazynowania energii, która pochodzi z instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Jak czytamy w opisie nowego profilu studiów, energia elektryczna wytwarzana w instalacjach fotowoltaicznych lub farmach wiatrowych jest produkowana z nadwyżką. By maksymalnie wykorzystać potencjał tych elektrowni, konieczne jest odpowiednie zagospodarowanie wytwarzanej energii.

- Jedną z metod wykorzystana nadmiarowej energii jest zmagazynowanie jej w paliwie wodorowym, a następnie wykorzystanie wodoru do produkcji energii elektrycznej w okresie większego na nią zapotrzebowania. Obecnie jest to rozwiązanie odznaczające się bardzo dużym potencjałem rozwojowym i aplikacyjnym – za pośrednictwem strony polsl.pl tłumaczy dr inż. Daniel Węcel z Katedry Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej.

Technologie Wodorowe i Transformacja Energetyczna – informacje praktyczne

Zajęcia na studiach Technologie Wodorowe i Transformacja Energetyczna wystartują 25 marca br. Zakończenie jest planowane w lutym 2025 r.

- Zajęcia będą odbywać się hybrydowo w trybie weekendowym: stacjonarnie w kampusie Politechniki Śląskiej oraz częściowo online. Uczestnicy wezmą udział w wizytach studyjnych w czołowych krajowych i zagranicznych podmiotach, a także w sesji wyjazdowej do Nyenrode Business Universiteit – uczelni partnerskiej studiów – informuje uczelnia.

Kursy będą prowadzone w języku polskim, niektóre przedmioty – po angielsku z opcją tłumaczeń symultanicznych. Jak informuje Politechnika Śląska, studia potrwają 2 lata, będą podzielone na 4 semestry, na które złożą się łącznie 32 kursy w trakcie 700 godzin dydaktycznych.

Aktualnie na Politechnice Śląskiej trwa rekrutacja na studia MBA. Więcej informacji na temat zajęć jest dostępnych na stronie internetowej polsl.pl.

Zobacz także

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera