Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiatowy szpital w Czeladzi zmienił się całkowicie. Koniec termomodernizacji, oddziały po remoncie. Ma tu też powstać SOR z lądowiskiem

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
PZZOZ w Czeladzi przeszedł termomodernizację. Wyremontowane i wyposażone w nowy sprzęt zostały: Oddział Dziecięcy, Oddział Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej oraz Pracownia Endoskopii Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
PZZOZ w Czeladzi przeszedł termomodernizację. Wyremontowane i wyposażone w nowy sprzęt zostały: Oddział Dziecięcy, Oddział Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej oraz Pracownia Endoskopii Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PZZOZ Czeladź
Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi ma za sobą gruntowne remonty kilku oddziałów, w których pojawiło się nowe wyposażenie. Zakończyła się także właśnie termomodernizacja całego budynku. Najbliższe plany lecznicy, związane także z projektami inwestycyjnymi Urzędu Marszałkowskiego, to budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z lądowiskiem dla helikopterów.

Szpital w Czeladzi zmienił wygląd. Koniec termomodernizacji

Prace termomodernizacyjne, polegające m.in. na ociepleniu ścian, wymianie okien i drzwi, pionów wodno-kanalizacyjnych, oświetlenia, zostały zakończone. Efekty widać na pierwszy rzut oka – przede wszystkim nowy wygląd zyskała cała elewacja szpitala, nadając teraz placówce nowoczesności. Zakończyły się też prace związane ze strefą wejścia do głównego budynku. Zamontowane zostały drzwi obrotowe, dostosowane do osób z niepełnosprawnościami, w tym jeżdżących na wózkach. Nad wejściem pojawiło się przeszklone zadaszenie. Możliwy jest podjazd samochodem pod samo wejście, na zasadzie „Kiss and Ride” (pocałuj i jedź).

Drugi etap prac związanych z termomodernizacją, który jest obecnie realizowany, dotyczy budowy i przebudowy infrastruktury służącej do produkcji oraz dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

- Obejmuje on modernizację węzła ciepłowniczego poprzez montaż systemu kogeneracyjnego oraz zastosowanie Systemu Zarządzania Energią (BMS), opartego o sterownik z możliwością sterownia i nadzoru z wykorzystaniem Internetu. To nowatorskie podejście, które z jednej strony ma poprawić bezpieczeństwo i komfort pacjentów i pracowników, z drugiej ograniczyć negatywny wpływ na środowisko – tłumaczy Agata Kalafarska-Winkler, rzecznik prasowa PZZOZ w Czeladzi i Będzinie.

Koszt termomodernizacji to około 22,5 mln zł, w tym, 5 mln 200 tys. zł to pieniądze pozyskane w ramach działania: 4.3. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020, 600 tys. zł pochodzi z krajowego budżetu państwa, 11,4 mln zł – z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostałą kwotę stanowią fundusze własne własne szpitala.

Nowoczesne oddziały i pracownie w PZZOZ w Czeladzi

W marcu 2022 r. oficjalnie otwarty został w PZZOZ w Czeladzi zmodernizowany Oddział Dziecięcy i Pracownia Endoskopii.

Oddział dziecięcy, liczący 15 łóżek, podzielony jest na część dla starszych i młodszych dzieci. Wszystkie sale wyposażone są w rozkładane fotele dla opiekunów oraz łazienki. Przeszklone drzwi i monitoring pozwalają na stałą obserwację i zwiększają bezpieczeństwo przebywających tam dzieci. Powstała też nowa instalacja gazów medycznych, nie trzeba więc już korzystać z koncentratorów tlenu i butli.

- Oddział spełnia wszystkie aktualnie obowiązujące standardy. Zapewnia komfortowe warunki pobytu nie tylko małym pacjentom, ale także ich opiekunom, którzy dzień i noc czuwają przy swoich pociechach. W sali dla najmłodszych dzieci utworzone zostało osobne zaplecze kuchenne, a łazienkę wyposażono w wanienkę do pielęgnacji maluchów – mówi Agata Kalafarska-Winkler.

Drugi aneks kuchenny mieści się w specjalnie utworzonym dla opiekunów pokoju. Na oddziale znajduje się również gabinet diagnostyczno-zabiegowy, co pozwala na wykonywanie części badań diagnostycznych na miejscu. Całości dopełniają kolorowe akcenty, dzięki którym małym pacjentom łatwiej znieść rozłąkę z domem.

Dzięki przeprowadzonym pracom remontowym znacznie poprawił się także komfort pracy personelu medycznego. Oddział wyposażony został także w nowy sprzęt medyczny, m.in. gastrolizer i wideolaryngoskop. Całkowity koszt inwestycji to 2,5 mln zł.

Dzięki remontowi Pracowni Endoskopii pacjenci zyskali natomiast doskonale wyposażone i komfortowe pomieszczenia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Całość składa się z dwóch nowoczesnych sal endoskopowych, spełniających warunki do wykonywania diagnostyki i zabiegów zarówno górnego jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zmywalni, pokoju nadzoru poznieczuleniowego, pomieszczenia przygotowania i punktu obsługi pacjenta.

- Zakupiliśmy trzy nowoczesne aparaty do kolonoskopii i dwa do gastroskopii, dzięki którym możemy zaoferować szeroką diagnostykę chorób układu pokarmowego na najwyższym poziomie. Urządzenia pozwalają także na wykonywanie drobnych zabiegów bez konieczności powtórnej wizyty w szpitalu oraz znacznie poprawiają bezpieczeństwo pacjentów w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego. W ramach pracowni wykonywane są także zabiegi endoskopowe, takie jak polipektomia i mukozektomia oraz zabiegi przy pomocy koagulacji argonowej – informuje rzeczniczka prasowa lecznicy.

Sprzęt daje również możliwość wykonywania tamowania krwawienia nowoczesnymi metodami, jak np. opaskowanie żylaków przełyku oraz przezskórnej gastrostomii endoskopowej PEG. Zwiększenie liczby urządzeń endoskopowych z dwóch do pięciu pozwala także skrócić czas oczekiwania na badania. Obie pracownie mogą pracować równocześnie, dwustanowiskowa myjnia do dezynfekcji endoskopów daje możliwość szybszego przygotowania sprzętu do kolejnego badania. Dzięki temu można wykonywać ich więcej niż dotychczas. Koszt inwestycji to ponad 2,3 mln zł.

Oddział Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej też zmienił się dla pacjentów

W 2023 roku roku zakończył się także, realizowany w dwóch etapach, remont Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej. Oddział zajmuje dwa piętra w skrzydle C szpitala, dlatego aby jak najmniej zakłócić jego codzienne funkcjonowanie i zachować dostępność dla pacjentów, remont objął najpierw drugie a następnie trzecie piętro. Modernizacja poprawiła nie tylko komfort pacjentów, ale także personelu oddziału, który dostał do dyspozycji nowe pomieszczenia do pracy i wypoczynku.

- Pomieszczenia dla pacjentów zostały tak zaaranżowane, że bardziej niż szpitalne sale przypominają pokoje hotelowe. Każda sala ma własny węzeł sanitarny, szafki na rzeczy osobiste pacjentów i miejsce do spożywania posiłków. Charakteru dodają tapety na ścianach i obrazy, przedstawiające europejskie stolice – mówi Agata Kalafarska-Winkler.

Całe wyposażenie, od przedmiotów codziennego użytku poprzez łóżka po specjalistyczny sprzęt medyczny, są nowe. Poprawia to zarówno jakość leczenia, jak i komfort pobytu pacjenta na oddziale, co także ma niebagatelny wpływ w procesie powrotu do zdrowia.

Wydzielono pomieszczenia pracowni badań i ćwiczeń bezinwazyjnych, gdzie wykonywane są m.in. badania UKG, holter, TILT test (test pochyleniowy), itd. Przy projektowaniu oddziału wzięto pod uwagę m.in. wyzwania epidemiczne, takie jak Covid-19. Oddział wyposażony został w śluzę, która pozwala na oddzielenie strefy zakaźnej od pozostałej części piętra. Izolatki zaopatrzono w myjnie-dezynfektory, służące do dezynfekcji szpitalnych naczyń sanitarnych. Pozwala to ograniczyć do minimum ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów i zapewnia wysoki poziom pacjentom i personelowi.

Czeladzka interna dysponuje również 6-łóżkową salą intensywnego nadzoru kardiologicznego, stworzoną na wzór renomowanych ośrodków kardiologicznych o najwyższym poziomie referencyjności. Sala wyposażona jest w wysokiej klasy wielofunkcyjne łóżka, monitory, pompy infuzyjne, pompy do żywienia pozajelitowego i respiratory.

Koszt remontu całego oddziału to ok. 17,8 mln zł, z czego 6 mln zł to dofinansowanie z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, 1 mln zł – dotacja ze Starostwa Powiatowego w Będzinie, 400 tys. zł to wsparcie miasta Będzin.

W planach Szpitalny Oddział Ratunkowy z lądowiskiem dla helikopterów

Według planów Urzędu Marszałkowskiego w województwie śląskim ma powstać 10 nowych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Jednym z nich ma być SOR z lądowiskiem dla helikopterów, uruchomiony w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi.

- PZZOZ, jako jeden z dwóch szpitali, zgłosił pełną gotowość do rozpoczęcia jego budowy. Aktualnie system obsługi pacjentów na izbie przyjęć odpowiada już standardom SOR z triażem i podziałem pacjentów na dwa piony ogólny i urazowy – mówi rzeczniczka lecznicy.

Jest to duże zadanie inwestycyjne, którego realizacja uzależniona jest funduszy zewnętrznych. Koszt budowy szacowany jest na ok 30–40 mln zł. Oddział ma być wyposażony w cały sprzęt potrzebny do diagnostyki, czyli TK, MR i RTG. W budynku powstaną również sale operacyjne oraz oddział przeznaczony do realizacji zadań specjalnych. W ostatnich latach były to m.in. leczenie rannych podczas wojny w Ukrainie, czy walka z pandemią COVID-19.


Poradnie i oddziały w PZZOZ

Oddziały szpital w Czeladzi:

 • Izba przyjęć
 • Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii
 • Oddział Dziecięcy
 • Oddział Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej
 • Oddział dla Nerwowo i Psychicznie Chorych
 • Oddział Neurologiczny
 • Oddział Położniczo - Ginekologiczny i Ginekologii OnkologicznejDzienny Oddział Psychiatryczny
 • Oddział Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej
 • Oddział Urazowo-Ortopedyczny


Oddziały szpital w Będzinie:

 • Oddział Okulistyki
 • Oddział Rehabilitacji
 • Oddział Opieki Paliatywnej
 • Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy

Przychodnie Specjalistyczne w lecznicy w Czeladzi przy ul. Szpitalnej 40:

 • Poradnia kardiologiczna
 • Poradnia endokrynologiczna
 • Poradnia chirurgiczna
 • Poradnia neurologiczna
 • Poradnia okulistyczna
 • Poradnia otorynolaryngologiczna
 • Poradnia dermatologiczna
 • Poradnia urazowo-ortopedyczna
 • Poradnia urologiczna
 • Poradnia położniczo-ginekologiczna
 • Poradnia leczenia bólu
 • Poradnia wad postawy
 • Poradnia medycyny pracy
 • Poradnia proktologiczna

Przychodnie Specjalistyczne w Będzinie, przy ul. Małachowskiego 12:

 • Poradnia chirurgiczna
 • Poradnia urologiczna
 • Poradnia hematologiczna
 • Poradnia gastroenterologiczna
 • Poradnia endokrynologiczna
 • Poradnia położniczo-ginekologiczna
 • Poradnia kardiologiczna
 • Poradnia chorób sutka
 • Poradnia leczenia bólu
 • Poradnia rehabilitacyjna
 • Poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
 • Poradnia okulistyczna
 • Poradnia preluksacyjna
 • Poradnia dermatologiczna

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera