Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont Kręgów Tanecznych w Parku Śląskim. To jeden z pierwszych obiektów Parku Śląskiego. Zobaczcie zdjęcia z prac

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Trwa remont Kręgów TanecznychZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Trwa remont Kręgów TanecznychZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
W Parku Śląskim trwa modernizacja Kręgów Tanecznych. Ten jeden z pierwszych obiektów Parku Śląskiego ma odzyskać dawny blask. Niektóre elementy Dużego Kręgu Tanecznego przechodzą renowację. Wokół samego kręgu będzie też nowa nawierzchnia, oświetlenie i ławki. Dawniej nie brakowało tutaj występów, zabaw i pokazów. Możliwe, że po remoncie i współcześnie nie zabraknie tutaj wydarzeń. Koniec prac przewidziany jest pod koniec 2021 roku.

Modernizacja Dużego Kręgu Tanecznego

W Parku Śląskim sporo się dzieje. W te wakacje otwarto po przebudowie Ogród Japoński oraz teren przy hali wystaw Kapelusz z tzw. ścianami płaczu. Wciąż jednak trwa wiele remontów. Modernizowane jest m.in. Duży Krąg Taneczny. To spora inwestycja o wartości ok. 11 mln złotych. Zobaczcie na zdjęciach postępy prac budowlanych.

- Kompleksowa renowacja elementów takich jak altany i postumenty to jedna z wielu przewidzianych w tym projekcie. Obiekt zyska bowiem nowe funkcje - zostanie m.in. przystosowany dla osób niepełnosprawnych i dostosowany do organizacji wydarzeń. Już w zeszłym roku, przy okazji prac związanych z remontem alejek parkowych, wzmocniono podbudowę drogi pod Duży Krąg Taneczny. Na obecny moment wszystko idzie zgodnie z planem - informują przedstawiciele Parku Śląskiego.

Modernizacja przewiduje kompleksową renowację elementów istniejących takich jak altany, postumenty, figury. W zakresie nawierzchni przeprowadzona zostanie rekonstrukcja z kamienia posadzek kręgów, likwidacja nawierzchni asfaltowych i ułożenie nowych – kamiennych, zastąpienie płyt betonowych płytami z piaskowca.

- Remont Kręgów Tanecznych przebiega zgodnie z harmonogramem. Małe Kręgi taneczne praktycznie są już ukończone, trwają prace wykończeniowe. Na Dużym Kręgu układana jest posadzka, remontowane schody oraz główna kopuła Glorietta. Również murki i widownia poddawane są naprawą - mówi Dagmara Piskorz, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

- Dodatkowo zakłada się montaż latarń i ławek na murkach. Projektant przewidział wykonanie nowych masztów oświetleniowych z naświetlaczami, iluminacji altany muzycznej i grup rzeźbiarskich przedstawiających tańczące postaci. Przewidziano również iluminację murków - informuje Park Śląski.

Nie zapomnijmy także o zieleni, która będzie teraz zadbana. Ponadto teren ten będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych - powstaną m.in. łagodne podjazdy. Koniec prac przewidziany jest pod koniec 2021 roku.

- Kręgi Taneczne to pierwsze tak charakterystyczne miejsce, które powstało w Parku Śląskim, strefę tę wówczas nazywano terenem festynowym odbywało się wiele wydarzeń kulturalnych. Również my chcemy aby Kręgi Taneczne na nowo tętniły życie. Mamy nadzieję, że na nowo teren ten będzie kojarzony z największymi wydarzeniami kulturalnymi. Przewidujemy koncerty, musicale, kabarety, a nawet potańcówki. Pomysłów jest wiele i z pewnością wykorzystamy potencjał tego miejsca w 100 proc. - dodaje Dagmara Piskorz.

Nie przeocz

Duży Krąg Taneczny - tu odbywały się zabawy, pokazy i występy

W lipcu 1951 roku ruszyła budowa jednego z największych miejskich parków w Europie, czyli Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Jego budowa zakończyła się ostatecznie dopiero po 11 latach, jednak niektóre obiekty powstały znacznie wcześniej. Po pierwszych zalesieniach terenu, wybudowano część festynową, gdzie stanął Duży Krąg Taneczny i dwa małe z estradą. Duży Krąg Taneczny to jeden z pierwszych obiektów, które powstały w Parku Śląskim. Co wieczór odbywały się tu wieczorki taneczne i imprezy artystyczne.

Teren rozrywkowy parku zajmował około 30-hektarów. Był tutaj Duży Krąg Taneczny, mniejsze kręgi i pijalnia wód. Tę część parku zaprojektował prof. Władysław Niemirski. "Kręgi" budowano na przełomie 1952 i 1953 roku. Tak zapowiadaliśmy projekt "Kręgów" w "Dzienniku Zachodnim" 5 lutego 1952 roku.

"I tak nad stawem zostanie urządzony plac w kształcie koła, z niedużą altaną dla orkiestry oraz dość dużym podium, na którym odbywać się będą pokazy i występy artystyczne" - pisali dziennikarze "Dziennika Zachodniego".

Duży Krąg Taneczny powstał przy alei Klonowej, tuż przy Dużym Stawie. Do kręgu prowadzą kamienne schody, a gości witają die duże rzeźby rozbawionych tancerzy, w strojach ludowych. Nad kręgiem oraz sceną o powierzchni 1590 metrów kwadratowych, góruje osadzona na siedmiu wysokich kolumnach kopuła. Poniżej zlokalizowane są loże, a po ich bokach małe widownie, ułożone tarasowo. W lożach, w trakcie imprez, zasiadali dygnitarze czy politycy.

Duży Krąg Taneczny to jeden z pierwszych obiektów Parku Śląskiego.

- W późniejszym okresie zmieniono zasadę funkcjonalną amfiteatru, bo widownia była stosunkowo niewielka, a scena (krąg) – olbrzymia. Uzna no, że więcej ludzi będzie mogło oglądać występy, gdy całość odwróci się o 180 stopni (ten sposób funkcjonowania obiektu, był niestety zaprzeczeniem podstawowego założenia) - pisze Łukasz Respondek w albumie "Park wielu pokoleń".

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera