Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd skróci kobietom urlop rodzicielski? Kosztem obowiązkowego urlopu dla ojców. Polskie prawo trzeba dostosować do unijnego

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Tylko 10 miesięcy płatnego urlopu rodzicielskiego zamiast roku dla kobiet? Tak może być już od 2022 r. w Polsce.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tylko 10 miesięcy płatnego urlopu rodzicielskiego zamiast roku dla kobiet? Tak może być już od 2022 r. w Polsce.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay
Rząd skróci kobietom urlop rodzicielski? Musi dostosować prawo do przepisów unijnych i wprowadzić dwumiesięczny, płatny urlop rodzicielski wyłącznie dla mężczyzn. Początkowo planował wydłużyć istniejący już, ale w dobie epidemii koronawirusa musi wycofać się z takiego rozwiązania. – Skutki pandemii mają istotny wpływ na budżet państwa i kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. A wydłużenie urlopu oznaczałoby dodatkowe wydatki – przyznaje Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Obecnie w Polsce świeżo upieczonym mamom po porodzie przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego. Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki.

Urlop rodzicielski rodzice dziecka mogą natomiast podzielić między siebie lub wykorzystać jednocześnie (wtedy wynosi po 16 tygodni dla każdego z nich).

W praktyce jednak to kobiety częściej wykorzystują pełny macierzyński i pełny rodzicielski. Co łącznie pozwala im przez rok zostać z malcem w domu. Mężczyźni natomiast mają dodatkowo dwa tygodnie tzw. urlopu ojcowskiego, który mogą wybrać zanim maluch skończy dwa lata.

Rząd skróci kobietom urlop rodzicielski? Musi dostosować prawo do przepisów unijnych

Przepisy jednak wkrótce mogą się zmienić. Państwa członkowskie Unii Europejskiej do połowy 2022 roku muszą wdrożyć dyrektywę unijną i wprowadzić m.in. 2-miesięczny, płatny urlop rodzicielski dla mężczyzn. Celem nowej dyrektywy unijnej jest zwiększenie udziału drugiego rodzica w wychowaniu dziecka i umożliwienie matkom wcześniejszego powrotu do pracy.

Musisz to wiedzieć

Rząd w związku z tym początkowo planował wydłużyć o dodatkowe dwa miesiące obecny urlop rodzicielski. W dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa prawdopodobnie jednak wycofa się z pomysłu. Wydłużenie urlopu oznaczałoby bowiem dodatkowe wydatki. Wszystko wskazuje zatem, że resort pracy w związku z tym rozważy także i skrócenie urlopu rodzicielskiego kobietom do 10 miesięcy i przyznanie pozostałych dwóch miesięcy wyłącznie ojcom. Bez możliwości przeniesienia na drugiego rodzica.

W normalnych warunkach wydawało się, że możliwe będzie wydłużenie płatnego urlopu o dwa miesiące, które byłyby zagwarantowane dla mężczyzn. Dzięki temu matki mogłyby wciąż korzystać z rocznego urlopu po urodzeniu dziecka, bo obecnie tyle wynosi łączny wymiar macierzyńskiego i rodzicielskiego i to rodzice sami decydują, które z nich korzysta z urlopów – wyjaśnia "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zobacz koniecznie

Zaraz jednak przyznaje, że rząd z tego scenariusza będzie musiał zrezygnować. – Skutki pandemii mają istotny wpływ na budżet państwa i kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. A wydłużenie urlopu oznaczałoby dodatkowe wydatki. Liczę na merytoryczne wsparcie Rady Rodziny, która działa w naszym ministerstwie, tak abyśmy mogli wprowadzić dobre rozwiązania związane z polityką demograficzną naszego kraju – mówił wiceminister.

Nie przeocz

Obecnie w Polsce, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, aż 99 proc. osób korzystających z urlopu rodzicielskiego to kobiety. Zwykle to bowiem mężczyźni dużo więcej zarabiają i rodziny wybierają dla siebie korzystniejsze finansowo rozwiązanie.

Na wdrożenie postanowień dyrektywy Polska ma czas do sierpnia 2022 roku. Zgodnie z nią państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą zapewnić, aby dwa miesiące takiego urlopu przysługiwały wyłącznie ojcom, i „nie podlegały przeniesieniu”. Oznacza to, że jeśli ze swoich dwóch miesięcy nie skorzysta ojciec, nie przejdą one na matkę, tylko przepadną.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera