MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: przeróbka z KWK Kazimierz-Juliusz na razie nie na sprzedaż

TOS
Arkadiusz Gola
W maju tego roku na powierzchnię wyjechała ostatnia tona węgla z kopalni Kazimierz-Juliusz, ostatniego czynnego zakładu górniczego nie tylko w Sosnowcu, ale i na terenie całego Zagłębia Dąbrowskiego. Wraz z końcem wydobycia rozpoczęła się likwidacja zakładu należącego dzisiaj do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Zgodnie z jego planem do końca 2016 roku ma zostać zlikwidowana dołowa część kopalni, a do końca 2018 roku tzw. powierzchnia. Co aktualnie dzieje się w zakładzie?

- W zakresie likwidacji części dołowej KWK Kazimierz-Juliusz aktualnie prowadzone są prace przygotowawcze do zamykania, czyli wyłączenia z sieci wentylacyjnej wyrobisk. Polegają one na wywożeniu z tych wyrobisk na powierzchnię maszyn i urządzeń oraz przygotowaniu miejsc planowanej zabudowy korków izolacyjnych, za pomocą których wyrobiska likwidowane zostaną „odcięte” od wyrobisk czynnych. Pierwszy etap likwidacji wyrobisk dołowych, w ramach którego zostanie wyłączonych ok. 3000 m wyrobisk korytarzowych zostanie zrealizowany w IV kwartale bieżącego roku - mówi nam Witold Jajszczok, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Podczas tych działań wykorzystywane są zarówno szyby w ruchu Kazimierz, jak i nadal szyb Karol, który funkcjonuje na Juliuszu.

Jak podkreśla Witold Jajszczok, Spółka Restrukturyzacji Kopalń nie przygotowuje na razie przetargu na sprzedaż zakładu przeróbki mechanicznej węgla na terenie ruchu Kazimierz. Plotka taka od pewnego czasu krąży wśród mieszkańców dzielnicy.- Nie przygotowujemy obecnie przetargu ze względu na konieczność wcześniejszego wydzielenia terenów przynależnych do tego zakładu z całości obszaru zakładu głównego kopalni. Jest to procedura długotrwała, w związku z czym trudno dziś określić, kiedy będzie możliwe rozpoczęcie ewentualnej procedury przetargowej na sprzedaż zakładu przeróbczego - mówi Jajszczok. Jak się okazuje, plotka nie była bezpodstawna. - Faktem jest, że wpłynęły do nas oferty w tej sprawie, ale z powodów, o których mówiłem były one analizowane bardzo wstępnie - dodaje.


*Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
*Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
*Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
*Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera