Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci wrócą na uczelnie? Szkoły wyższe na Śląsku szykują się na stacjonarne kształcenie. Jak będzie wyglądał rok akademicki 2021/22?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Do organizacji stacjonarnego kształcenia przygotowuje się m.in. Politechnika Śląska. W razie drastycznego pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej, przejdzie w tryb hybrydowy - część zajęć będzie odbywać się na uczelni, a część zdalnie.
Do organizacji stacjonarnego kształcenia przygotowuje się m.in. Politechnika Śląska. W razie drastycznego pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej, przejdzie w tryb hybrydowy - część zajęć będzie odbywać się na uczelni, a część zdalnie. mat. PŚ
Gotowe są rządowe wytyczne dotyczące organizacji nowego roku akademickiego. Studenci mają wrócić do gmachów, choć nadal dopuszczone jest kształcenie na odległość. Największe uczelnie w woj. śląskim skłaniają się ku pierwszej opcji. Powrót studentów na uczelnie zapowiedział już rektor Uniwersytetu Śląskiego, największej uczelni publicznej w regionie. Do organizacji stacjonarnego kształcenia przygotowuje się także Politechnika Śląska. Wprowadzenie trybu hybrydowego rozważa Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

W październiku studenci rozpoczną nowy rok akademicki. Ministerstwo Edukacji i Nauki w opublikowanych kilka dni temu wytycznych przewiduje powrót kształcenia w murach uczelni. Nie wyklucza jednak, w zależności od dynamiki zachorowań na COVID-19, przejścia szkół wyższych na tryb hybrydowy (mieszany), a w szczególnych przypadkach również powrotu kształcenia zdalnego.

Resort dopuszcza także kontynuowanie kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość oraz uchylenie rozporządzenia, które m.in. przedłużało ważność legitymacji studenckiej. Oznaczałoby to, że dokumenty pozostałyby ważne do połowy października.

Musisz to wiedzieć

Uczelnie na Śląsku. Jak będzie wyglądał rok akademicki 2021/22?

Choć do zakończenia wakacji studentów zostały jeszcze dwa miesiące, to rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszard Koziołek, zapowiedział już, że od 1 października zajęcia na uczelni będą odbywały się stacjonarnie, w murach uniwersytetu, o ile "sytuacja epidemiologiczna nie pogorszy się na tyle, aby te plany pokrzyżować".

Do organizacji stacjonarnego kształcenia przygotowuje się także Politechnika Śląska.

– Zakładamy, że kształcenie w nadchodzącym roku akademickim 2021/2022 odbywać się będzie stacjonarnie. Z uwagi na trudny do przewidzenia rozwój sytuacji epidemicznej w kraju nie wykluczamy, oczywiście tylko w razie jej drastycznego pogorszenia, przejścia do kształcenia w systemie mieszanym, czyli hybrydowym – mówi prof. Wojciech Szkliniarz, prorektor ds. studenckich i kształcenia Politechniki Śląskiej.

Pod koniec czerwca rektorzy zrzeszeni w ramach Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych (KRUE) wydali komunikat, iż kształcenie na studiach w semestrze zimowym w nadchodzącym roku akademickim odbywać się będzie całkowicie lub częściowo na terenie uczelni.

– Najbardziej prawdopodobną formą na chwilę obecną jest kształcenie w trybie hybrydowym. Szczegóły na temat organizacji nowego roku akademickiego poznamy z końcem sierpnia 2021 roku – zapowiada Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Oznaczałoby to, że katowicka uczelnia nie zrezygnuje całkowicie z umiejętności opanowanych w czasie pandemii.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera