Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świetne miejsce na spacer w Beskidach. Jest pięknie na szlaku niebieskim z Wapienicy na Błatnią. Zobaczcie ZDJĘCIA

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Niebieski szlak z Wapienicy na Błatnią (Beskid Śląski). Tu jest naprawdę pięknie! To doskonały pomysł na weekendowy spacer Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Niebieski szlak z Wapienicy na Błatnią (Beskid Śląski). Tu jest naprawdę pięknie! To doskonały pomysł na weekendowy spacer Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
Beskidy mają wiele pięknych szlaków turystycznych. Niektóre jednak pozostają mniej popularne i tylko niektórzy turyści je znają. Jednym z nich jest szlak niebieski prowadzący z Wapienicy na Błatnią (Beskid Śląski). To świetne miejsce na spacer, wygląda pięknie, a zwłaszcza w wiosennym wydaniu.

Beskidy. Niebieskim szlakiem na Błatnią z Wapienicy

  • Trasa: Wapienica (szlak niebieski) – Palenica – Kopany – Wysokie – Przykra – Siodło pod Przykrą – Błatnia

Na szlak niebieski w Wapienicy można wyruszyć z parkingu leśnego, który znajduje się niedaleko szlaku (GPS: 49.785191, 18.982455). Na szlak wchodzimy obok przystanku Bielsko-Biała Wapienica Zapora.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Na początku szlak niebieski prowadzi leśną ścieżką, która wydawać się może dość niepozorna. Jest to jednocześnie Ścieżka Przyrodniczo-Leśna „Wapienica”. Idąc tą trasą dojdziemy do Zapory im. Ignacego Mościckiego w Wapienicy, czyli jeziorka Wielka Łąka, które wybudowano w latach 1929-1932.

Od tego miejsca zaczyna się strome podejście. Bardzo wymagające – dość długie i pokryte kamieniami, jednak też bardzo urokliwe. Chcąc je pokonać warto mieć ze sobą kije trekkingowe, które pomogą utrzymać równowagę i poprawią stabilność. Po przejściu tego podejścia będzie już zdecydowanie łatwiej.

Dojdziemy do Palenicy (688 m n.p.m.), gdzie można zrobić sobie przerwę i odpocząć na ławeczce. Nieco dalej znajduje się drugi na tej trasie szczyt o nazwie Kopany (690 m n.p.m.). Jest on całkowicie zarośnięty, a zwłaszcza teraz jest tam zielono, gdy wiosna zbudziła się do życia.

Dalej prowadzą nas tereny leśne aż do szczytu Wysokie (765 m n.p.m.). Kolejnym natomiast jest Przykra (818 m n.p.m.), który od Błatniej oddziela jeszcze Siodło pod Przykrą (801 m n.p.m.). Tutaj szlak niebieski z Wapienicy, łączy się ze szlakiem żółtym, który biegnie z Jaworza i razem prowadzą już na Błatnią (917 m.n.p.m.).

Zaraz za Siodłem pod Przykrą zaczyna się dość strome podejście. Bowiem do szczytu Błatniej zostało ponad 100 metrów w pionie, a odległość między przełęczą a szczytem nie jest zbyt duża.

Po ok. 20 minutach powinniśmy spokojnym tempem dojść na Błatnią czy schroniska turystycznego, które znajduje się nieco niżej szczytu. Tam można odpocząć i posilić się. Alternatywą może być też Ranczo pod Błatnią, do którego ze schroniska dojdziemy w 3 minuty, idąc czerwonym szlakiem.

Będąc na szczycie Błatniej można dostrzec pozostałe szczyty Beskidu Śląskiego. Widoczne są także szczyty Beskidu Żywieckiego. Znajdziemy tam też sporo miejsca na odpoczynek.

Z Błatniej możemy wrócić tym samym niebieskim szlakiem. Łącznie taka wyprawa powinna nam zająć ok. 3-4 godziny. Dystans do przebycia wynosi ok. 10 km.

Nie przeocz

Beskid Śląski. Błatnia jako przystanek większej wyprawy

  • Pętla: Wapienica – Błatnia – Klimczok – Szyndzielnia – Wapienica

Błatnia może być także jednym z przystanków większej wyprawy. Z tego szczytu można przejść bezpośrednio na Klimczok lub Szyndzielnię. Trasa w obu przypadkach jest dość łagodna.

Chcąc iść dalej wyruszyć można żółtym szlakiem w kierunku Klimczoka. Zejdziemy nim do przełęczy Pod Trzema Kopcami, a następnie po niezbyt wymagającym podejściu znajdziemy się na szczycie Klimczoka (1117 m n.p.m.). Stąd można wybrać się do pobliskiego schroniska czy też odpocząć na szczycie.

Korzystając z połączenia szlaków żółtego i czerwonego można przejść z Klimczoka na Szyndzielnię (1030 m n.p.m.). Zajmie nam to ok. 30 minut. Kilkaset metrów dalej od szczytu Szyndzielni jest schronisko. Warto je odwiedzić. Wybudowane zostało w 1987 r. – tym samym jest najstarszym schroniskiem w polskich Beskidach.

Wyprawę można zakończyć wracając do Wapienicy żółtym szlakiem. Prowadzi on przez wapienicką zaporę aż do parkingu leśnego. Tzw. pętla zajmie ok. 6 godzin.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia Jacek Podgórski o meczu Korony Kielce z Pogonią Szczecin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera