Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Powiatowy w Zawierciu stawia na urologię małoinwazyjną. Pacjenci szpitala mają nowe możliwości leczenia

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Szpital Powiatowy w Zawierciu stawia na urologię małoinwazyjną. O tych operacjach mówi się obrazowo, że są wykonywane przez dziurkę od klucza.

Niewielkie nacięcie zamiast rany operacyjnej, mniejszy ból po zabiegu i szybsza rekonwalescencja - to główne korzyści, jakie daje pacjentowi operowanie sposobem laparoskopowym. Dzięki zatrudnieniu specjalisty z zakresu urologii małoinwazyjej, pacjenci Szpitala Powiatowego w Zawierciu zyskali nowe możliwości terapii.

- O tych operacjach mówi się obrazowo, że są wykonywane przez dziurkę od klucza. Zamiast rozcinania powłok brzusznych, chirurg robi kilka niewielkich nacięć, przez które wprowadzany jest laparoskop z kamerą i narzędzia, którymi operuje. Obraz z wnętrza ciała pacjenta transmitowany jest do monitora, dzięki czemu chirurg dokładnie widzi pole operacyjne – tłumaczy dr Artur Pietrusa, urolog ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

To właśnie urologia jest jedną z dziedzin, w której laparoskopia sprawdza się doskonale. Obecnie w Zawierciu tą metodą z powodzeniem leczeni są m.in. pacjenci z nowotworem nerki czy prostaty.

Tylko w ostatnim miesiącu wykonano 5 operacji prostatektomii, czyli wycięcia gruczołu krokowego u pacjentów z rakiem stercza.

Pozwala to na całkowite usunięcie choroby nowotworowej.

- Po wycięciu gruczołu krokowego możemy wykonać szczegółową analizę histopatologiczną całego narządu oraz ocenić stopień zaawansowania i agresywności raka. Dzięki temu możemy określić dalsze rokowania, prawdopodobieństwo wznowy nowotworu i zdecydować o ewentualnym leczeniu uzupełniającym – mówi dr Pietrusa.

Zobaczcie koniecznie

Kolejny rodzaj zabiegów, który przeprowadzany jest w zawierciańskim szpitalu, to tumorektomia laparoskopowa. Wykonuje się ją u osób, u których wykryto guza nerki. Jest to operacja, w trakcie której usuwany jest jedynie guz nerki wraz z fragmentem tkanki tłuszczowej z jego okolicy, oszczędzając zdrową część narządu.

Poza leczeniem nowotworów dr Pietrusa wykorzystuje laparoskopię w leczeniu kamicy moczowodowej (ureterorenoskopia z litotrypsją) czy zwężenia odcinka moczowodu, które powoduje utrudniony lub zatrzymany odpływ moczu (pieloplastyka laparoskopowa).

- Dzięki temu, że dysponujemy laserem holmono-yagowym, jesteśmy w stanie kruszyć złogi kamicze w drogach moczowych w obrębie nerek, moczowodu i pęcherza – dodaje urolog.

To dobra wiadomość dla pacjentów, którzy zyskali nowe możliwości terapii bez potrzeby wyjeżdżania do większych ośrodków. Zwłaszcza że mimo wielu korzyści, jakie daje pacjentom laparoskopia, w Polsce wciąż nie jest ona tak popularna, jak w krajach zachodnich.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera