MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Największe w Polsce osiedle hoteli robotniczych - powstało dla Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu. Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Tak budowano największe w Polsce osiedle hoteli robotniczych za czasów PRL-u.
Tak budowano największe w Polsce osiedle hoteli robotniczych za czasów PRL-u. Radosław Famulski ; Ciekawa Przeszłość - archiwa
Jednym z głównych osiągnięć w PRL-u była budowa Huty Katowice. Propaganda sukcesu sprawiła, że 25 tys. młodych osób przybyło z całego kraju na jej budowę szukając "lepszego jutra". Ważnym aspektem było stworzenie warunków socjalnych dla przyszłych pracowników potężnego zakładu. Dlatego równocześnie rozpoczęto budowę osiedla z hotelami robotniczymi w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu, które miało wyjść naprzeciw potrzebom robotników. Jak powstawało osiedle? Jak budowę komentowali pracownicy? Czym miało wyróżniać? Zobaczcie WIDEO Radosława Famulskiego o jego budowie oraz ZDJĘCIA z jego powstawania.

Tak budowano osiedle hoteli robotniczych w Gołonogu dla 25 tys. osób

W początkowym okresie rzesza chętnych młodych ludzi do pracy ludzi, spała w prywatnych kwaterach w okolicznych miastach i wsiach. Wyjść naprzeciw miała budowa hoteli robotniczych w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu, zbudowanych z charakterystycznych bloków typu „Lipsk”, które zapatentowane w niemieckim mieście i przybyłe stamtąd w paczkach z gotowymi elementami do składania, przyjeżdżały na budowę.

Zobaczcie VIDEO - TUTAJ.

Inwestycje wykonywał Kombinat Budownictwa Ogólnego "Zagłębie" z Sosnowca z podległymi mu podwykonawcami z całej Polski.

- W filmie skupiam się nie na samej Hucie, ale na aspektach socjalnych towarzyszącym największej inwestycji przemysłowej i gospodarczej w PRL-u: mieszkalnym, transportu i żywienia pracowników. Te tysięczne rzesze młodych chłopców i dziewcząt, które przybyły tam za chlebem, musiały gdzieś spać, jeść i funkcjonować. Początkowo spali w prywatnych kwaterach, a później rozpoczęto budowę osiedla hoteli robotniczych w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu z przeznaczeniem dla nich i o tym jest mój film - mówi Radosław Famulski, twórca filmu.

Zobaczcie zdjęcia z budowy

Zobaczcie film Radosława Famulskiego, twórcy kanału Ciekawa Przeszłość.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni