Trwa protest: Żądamy wyraźnego dofinansowania obszaru opieki psychiatrycznej. Dziś Dzień Pracownika Służby Zdrowia

JAK
Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień domagają się dofinansowania. Pracownicy protestują.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień domagają się dofinansowania. Pracownicy protestują.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mat. prasowe
Udostępnij:
Mimo trwającej pandemii COVID-19 oraz wprowadzanych obostrzeń, personel medyczny pomagający pacjentom z zaburzeniami psychicznymi oraz uzależnionym po raz kolejny zwrócił uwagę na złą sytuacją zawodową tej grupy zawodowej. - Żądamy wyraźnego dofinansowania obszaru opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych - podkreślają w liście skierowanym m.in. mediów i rządu. Przypomnijmy, że 7 kwietnia jest Dniem Pracownika Służby Zdrowia.

- Od lat mamy, naszym zdaniem, do czynienia z marginalizacją opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Wskazywaliśmy na to min. podczas protestu przed Ministerstwem Zdrowia 10 października 2020 roku - przypomniał Grzegorz Święch, certyfikowany specjalista psychoterapii ze Związku Zawodowego Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień.

Podczas tego protestu przywoływali dane, z których wynikało, że:

 • według rocznika statystycznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w latach 1990-2009 doszło do rozpowszechnienia się zaburzeń psychicznych w systemie ambulatoryjnym o 123 proc., w opiece stacjonarnej o 51 proc.,
 • kontrola NIK Z 2017 roku wskazała, że braki kadrowe w realizacji pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego w latach 2011-2015 były na poziomie od 50-70 proc.
 • jak podała Agencja Upper Finance Med Consulting w planie finansowania opieki psych. i lecz. uzależnień na 2020 to 3,04 proc. ogółu środków z NFZ. W celu zabezpieczenia realizacji świadczeń tj. faktycznych potrzeby pacjentów należy przeznaczyć min. 5 proc.
 • do najczęstszych zaburzeń psychicznych należą: używanie alkoholu i innych substancji 13 proc., zaburzenia nerwicowe 6,2 proc., zaburzenia nastroju 3,5 proc.
 • według www.termedia.pl Epidemia zgonów alkoholowych - w latach 2017/18 po 10 latach zahamowania przyrostu długości życia nastąpiło jego zmniejszenie. Powodem jest wzrastająca konsumpcja wyrobów alkoholowych. Wzrost spożycia z 6,5 l. rocznie na głowę do w 10 l. na głowę w 2017.

Związkowcy zwracają uwagę, że te dane pochodzą jeszcze z okresu przed pandemią. Sytuacja nasila się o czy mówił ostatnio np. przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia.

- Przed pandemią ponad 30 proc. dzieci było uzależnionych cyfrowo, 76 proc. dzieci doświadczało różnego rodzaju zburzeń w postaci niskiego poczucia własnej wartości czy skarżyło się na brak zainteresowania rodziców. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że odsetek zaburzeń psychicznych będzie większy o 30 proc. po pandemii. Mamy do czynienia z sytuacją alarmującą. Trafiło to na określoną kondycję psychiatrii w Polsce, która przez lata była dziedziną zapóźnioną, staroświecką - powiedział prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia.

Grzegorz Święch stwierdził, że jako praktycy obserwują wydłużające się kolejki po profesjonalną pomoc medyczną. Personel medyczny w psychiatrii i leczeniu uzależnień to zespoły złożone z lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów, psychologów, specjalistów/instruktorów psychoterapii uzależnień, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek psychiatrycznych czy innych pomocniczych stanowisk.

Dotyka ich bardzo niski poziom wynagrodzeń. Często na stanowiskach innych niż lekarskie wynagrodzenie jest np. o 200 zł wyższe niż minimalne wynagrodzenie w kraju. Dotyczy to takich grup zawodowych jak: psychoterapeuci, psychologowie, specjaliści psychoterapii uzależnień. Ostatnie spotkania Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia wypracowują pewne rozwiązania, a nawet propozycję rządu o podwyżkach od lipca 2021.

- Niestety, poza tą deklaracją strona rządowa nie przedstawiła źródeł finansowania tego przedsięwzięcia. Obawiamy się, że główny koszt tych podwyżek będą ponosili pracodawcy. To może oznaczać dla naszej branży zwolnienia. I tu mamy obraz przepaści, nad którą stoi opieka psychiatryczna i leczenia uzależnień - podkreślają związkowcy. I dodają: - Nie ma naszej zgody na to, aby rząd (Ministerstwo Zdrowia) z jednej strony deklarował prowadzenie wytężonych działań na rzecz pacjentów i personelu, a z drugiej zwlekał z wprowadzaniem istotnych przepisów. Mamy tu na myśli np. projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym i niektórych innych ustaw z 15 lipca 2020. Mamy wrażenie, obstrukcji decyzyjnej ministerstwa.

Oczekują od rządu nie tylko zwiększania nakładów finansowych na psychiatrię i leczenie uzależnień, ale przyspieszania pracy rządu nad wprowadzaniem projektów, które ministerstwo proponuje.

- Związek prowadzi spory zbiorowe z pracodawcami. Widzimy jednocześnie, że bez odgórnych ustaleń na poziomie rządu nasza branża będzie nadal marginalizowana finansowo i pracodawcy nie będą mogli spełniać postulatów związkowych. Ponieważ od pewnego czasu nie otrzymujemy wyczerpujących informacji kierujemy nasz głos do mediów aby nakreślić postulaty - podkreślają związkowcy.

Nie przeocz

Oczekują od rządu:

 • Intensywnego konsultowania społecznego i wprowadzania przepisów dla zawodów medycznych opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
 • Utrzymania i rozwijania Centrów Zdrowia Psychicznego
 • Rozwijania oferty dla pacjentów uzależnionych od alkoholu, innych substancji psychoaktywnych i innych nałogowych zachowań
 • Wyjaśnienia jak rząd zamierza realizować deklarowaną profilaktykę i leczenie młodzieży używających szkodliwie/uzależnionej od nowoczesnych technologii tzw. ,uzależnienie cyfrowe'?
 • W celu przeciwdziałania zapaści sytemu psychiatrii i leczenia uzależnień zwiększenia wyceny świadczeń gwarantowanych oraz podwyższenia umów z NFZ (na ten temat wypowiadało się w 2013 r Polskie Towarzystwo Psychiatryczne)
 • Rozwiązań umożliwiających bezpieczną dla personelu medycznego realizację świadczeń dla pacjentów z diagnozą COVID 19 i zaburzeniami psychicznymi.

Związek oczekuje od decydentów nie tylko przedstawiania ambitnych planów. To - jak podkreślają - słyszą od lat, z mizernym skutkiem.

- Żądamy wyraźnego dofinansowania obszaru opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Ponadto dynamicznego wprowadzania nowych regulacji prawnych, które rozwijają kompetencje zawodowe medyków oraz dają szanse napływu nowych specjalistycznych kadr do leczenia pacjentów z zaburzeniami psychicznymi - podkreślają przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie