Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają ostatnie prace na placu przed dworcem PKP w Sosnowcu. Nowe ławki, zielone dachy i fontanna już gotowe

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Lucyna Nenow
Powoli do końca dobiegają trwające już ponad dwa lata prace na placu przed dworcem PKP w Sosnowcu. Zmieniło się tu niemal wszystko: teren, który jeszcze kilka lat temu zajmował w głównej mierze parking samochodowy to teraz miejsce wypoczynku z elementami zieleni. Zmieniła się również nazwa: plac nosi teraz imię Powstańców Styczniowych.

Do końca prac na remontowanym placu przed dworcem PKP w Sosnowcu pozostało kilka tygodni. Wszystkie elementy niskiej architektury zostały już zamontowane, prace trwają jeszcze w obiekcie gastronomicznym, usytuowanym w południowej części placu: wykonawcy pracują nad elewacją i wykończeniem wnętrz obiektu.

Remont placu rozpoczął się dwa lata temu, w 2021 roku. Głównym wykonawcą zadania, wyłonionym w przetargu była bytomska firma ACG. Podjęła się ona ułożenia nowej nawierzchni na placu przed dworcem i budowy „okrąglaka” – obiektu gastronomicznego o nowoczesnej architekturze, wykończonego zielenią i giętym szkłem. Trwająca jednak pandemia i wybuch wojny na Ukrainie odcisnęły swoje piętno na rynkach gospodarczych – w tym budowlanym. Koszta materiałów i pracy wzrosły często nawet o kilkaset procent, co spowodowało, że wyznaczony kontraktor nie był w stanie dokończyć prac w zatwierdzonym budżecie.

Dokończenia prac podjęła się firma Maximus ZBH, ta sama, która prowadzi budowę nowego Egzotarium przy ulicy Piłsudskiego. Konieczne okazały się zmiany w projekcie: pierwotnie na elewacji budynku pojawić się miało szkło gięte. To ze względu na drastyczny wzrost kosztów materiałów zdecydowano się zastąpić prostym. Zmiany nie dotknęły dachu pawilonu – tak samo jak w pierwotnym projekcie, pojawił się tam rozchodnik, roślina wytrzymała na działanie słońca i magazynująca wodę w trakcie opadów. Takie same sadzonki pojawiły się na dachach zejść podziemnych i przystanków autobusowych na terenie placu.

A jak prezentuje się reszta placu? Jak informuje rzecznik urzędu miasta, prace te są już na ostatniej prostej. Udało się zrealizować niemal wszystkie elementy pierwotnego projektu poza podświetlanym logo Sosnowca, z którego ostatecznie zrezygnowano ze względu na oszczędność energii elektrycznej. Pozostałe elementy – ławki, stojaki na rowery i hulajnogi, drzewa i niska zieleń – są już gotowe.

- Wracamy do tego, co można było oglądać tam sześćdziesiąt, siedemdziesiąt lat temu: większa liczba drzew, fontanna, zieleń i ławeczki – mówi rzecznik prasowy urzędu miasta, Rafał Łysy.

Większość instalacji na placu jest już dostępna dla mieszkańców miasta. Swoistą inauguracją obiektu były obchody 160 rocznicy Bitwy o Sosnowiec – odbyła się tu rekonstrukcja walk o dworzec kolejowy, jednego z najważniejszych wydarzeń Powstania Styczniowego w regionie Zagłębia Dąbrowskiego. Wtedy też plac uzyskał patronat Powstańców Styczniowych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera