Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Rybniku uruchomiono program wsparcia zdrowia psychicznego dla młodych mieszkańców miasta

PAP
PAP
W Rybniku uruchomiono program wsparcia zdrowia psychicznego dla młodych mieszkańców miasta.
W Rybniku uruchomiono program wsparcia zdrowia psychicznego dla młodych mieszkańców miasta. Pixabay
Prezydent Rybnika w czwartek zdecydował się uruchomić program wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Dodatkowo, miasto chce przeznaczyć 400 tys. zł na półroczną terapię dla 100 młodych mieszkańców Rybnika.

Ruszył program wsparcia zdrowia psychicznego dla młodych mieszkańców Rybnika

Program obejmować będzie psychoterapię dla dzieci i młodzieży, prowadzoną przez certyfikowanych psychoterapeutów. Wstępna diagnoza i skierowanie wystawione przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną zdecyduje o udziale młodej osoby w programie.

- To nie pierwsza wspólna inicjatywa szpitala i urzędu miasta - już w ubiegłym roku zrodził się pomysł konferencji "Cztery pory roku bądź ze mną", poświęconej właśnie problemom depresji, dysforii, uzależnień i zaburzeń komunikacji między młodzieżą a dorosłymi – podkreśliła w informacji prasowej ordynator oddziału pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku Katarzyna Musioł.

Lekarka nawiązała również do danych statystycznych policji - według niej mocno niedoszacowanych - w których podaje się, że ilość prób samobójczych dzieci i młodzieży stale wzrasta. W roku 2020 takich zgłoszonych prób było tysiąc, w 2021 – 1,5 tysiąca, w 2022 – przeszło 2 tysiące. Polska jest drugim krajem w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku miesięcznie przyjmuje średnio 5-7 dzieci po próbie samobójczej. W ubiegłym roku był taki miesiąc, że tych prób było 10. Średnio więc co trzeci dzień do rybnickiego szpitala trafia dziecko po próbie samobójczej.

Do tej pory dziecko lub nastolatek, który przyjeżdżał do szpitala po próbie samobójczej zostawał zaopatrywany medycznie przez lekarzy, a następnie odbywał konsultacje psychologicznie i psychiatrycznie. Po nich zapadała decyzja czy wymagana jest dalsza hospitalizacja na oddziale psychiatrii czy też może leczyć ambulatoryjnie.

- Teraz, dzięki temu programowi powstanie zwarty system pomocy – ze szpitala dziecko będzie kierowane do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie będzie miało pogłębiona diagnozę i ci młodzi pacjenci, którzy będą najpilniej potrzebowali pomocy będą kierowani na psychoterapię – przekonywała dr Musioł.

- W tej chwili mamy spory problem, gdzie kierować dzieci, ponieważ poradnia nie jest placówką leczniczą, a edukacyjną – podkreślił Adam Kocjan, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rybniku. Nasza rola jest rolą diagnostyczno-konsultacyjną. W ramach nowego programu, dzieci po próbach samobójczych będą trafiły do nas na pogłębioną diagnozę, po które będziemy mogli je kierować do specjalistycznego ośrodka – dodał.

Program to nie jedyna zmiana. Miasto w marcu planuje ogłosić konkurs grantowy, który wyłoni specjalistyczną placówkę (dającą możliwości konsultacji z lekarzem psychiatrą), która realizować będzie to zadanie. W tym roku programem co najmniej 6-miesięcznego procesu terapeutycznego będzie można objąć ok. 100 młodych rybniczan.

- Działania podejmowane w odpowiednim momencie pozawalają zminimalizować ryzyko podjęcia próby samobójczej. Dlatego nie chodzi tylko o to, by zwiększyć zakres pomocy dzieciom po próbach samobójczych, ale bardziej należy pochylić się nad tym, by do tych prób nie dochodziło – zaznaczyła lekarz psychiatra z rybnickiego Centrum Zdrowia Psychicznego Integrum Ksymena Urbanek.

W tym celu planowane są również specjalistyczne szkolenia dla psychologów szkolnych, poświęcone m.in. omawianiu standardów pracy, zakresu kompetencji, obszarów działania psychologów w szkole.

Osoby w kryzysie emocjonalnym potrzebujące pomocy mogą ją uzyskać pod całodobowym numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 lub w całodobowym Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 702 222.

Osoby dorosłe potrzebujące pomocy po stracie bliskich mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu: 800 108 108, czynnym od poniedziałku do piątku od godz. 14 do 20.

Dzieci i młodzież w żałobie mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu: 800 111 123, czynnym od poniedziałku do piątku od godz. 12 do 18. W razie zagrożenia życia należy dzwonić pod numer 112.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera