MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej przeprowadzono ważny i nowatorski zabieg kardiologiczny

JAK
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej przeprowadził ablację metodą elektroporacji systemem PulseSelect firmy Medtronic.
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej przeprowadził ablację metodą elektroporacji systemem PulseSelect firmy Medtronic. Materiały Prasowe
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, jako jeden z pierwszych ośrodków w Polsce, przeprowadził ablację metodą elektroporacji systemem PulseSelect firmy Medtronic. - Ta technika jest rewolucyjna przede wszystkim z uwagi na większe bezpieczeństwo pacjenta - wyjaśnił dr n.med Wojciech Gilowski, kardiolog, który wykonał zabieg w Szpitalu Wojewódzkim.

Ważny zabieg kardiologiczny przeprowadzono w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej

Ablacja to zabieg kardiologiczny, którego celem jest zniszczenie lub odizolowanie niewielkiego obszaru tkanki serca, odpowiadającego za powstawanie arytmii. W bielskim szpitalu została ona przeprowadzona metodą elektroporacji systemem PulseSelect firmy Medtronic.

- Dzięki selektywności impulsu, którego charakterystyka dobrana jest tak, by wpływać jedynie na mięsień sercowy, nie uszkadzamy otaczających serce tkanek – oskrzeli, przełyku czy nerwu przeponowego. To metoda niezwykle dokładna, która nie naraża okolicznych nerwów lub naczyń. Unieszkodliwiane są wyłącznie fragmenty mięśnia sercowego pozostające w bezpośrednim kontakcie z cewnikiem – podkreślił dr Gilowski.

Eliminacja tkanki odpowiedzialnej za arytmię, wynikająca z zastosowania cewnika PulseSelect, odbywa się poprzez krótkotrwałe, wysokonapięciowe impulsy elektryczne, które nieodwracalnie niszczą ognisko arytmii.

- Zabiegi tego typu wykonywane są na świecie od niedawna. Zastosowanie poza badaniami klinicznymi, to ostatnie dwa lata. Kliniczna skuteczność, rozumiana jako wyleczenie objawów arytmii, pozostaje na podobnym poziomie jak przy innych, wcześniej stosowanych metodach – dodał specjalista.

Szpital pod Szyndzielnią piątą placówką w Polsce

Szpital Wojewódzki jest piątą jednostką w Polsce, w której zdecydowano się na zastosowanie elektroporacji cewnikiem PulseSelect.

Zdaniem dr n. med Wojciecha Jaszczurowskiego, kierownika Oddziału Kardiologicznego Szpitala Wojewódzkiego, rozpoczęcie wykonywania zabiegów PFA w ośrodku zwiększy możliwość pomocy pacjentom z tak powszechną arytmią, jaką jest migotanie przedsionków.

Do tej pory specjaliści z Oddziału Kardiologicznego Szpitala Wojewódzkiego wykonywali ablacje metodami termicznymi. Tkanka odpowiedzialna za arytmię była uszkadzana za pomocą niskiej temperatury – krioablacją, albo wysokiej – ablacją RF.

- Elektroporacja nie zastąpi takich zabiegów, ale stanie się równorzędnym sposobem leczenia najpowszechniej występującej arytmii, jaką jest migotanie przedsionków – dodał dr Gilowski.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni