MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjny obóz uczniów Arki Noego w Korbielowie na Żywiecczyźnie. Oj, działo się, działo!

JAK
W siedmiodniowym wyjeździe brało udział 22 uczniów wraz z opiekunami, którymi w większości byli nauczyciele „Arki Noego”.
W siedmiodniowym wyjeździe brało udział 22 uczniów wraz z opiekunami, którymi w większości byli nauczyciele „Arki Noego”. Materiały Prasowe
Korbielów na Żywiecczyźnie to miejsce, gdzie w tym roku uczniowie z NSSP „Arka Noego” w Katowicach, spędzili wakacyjny obóz. Tego typu wyjazdy to już tradycja placówki, w której uczą się dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. Oj, działo się! W siedmiodniowym wyjeździe brało udział 22 uczniów wraz z opiekunami, którymi w większości byli nauczyciele „Arki Noego”.

- Dla naszych uczniów była to przede wszystkim okazja do odpoczynku i zwiedzenia okolicy. Znalazł się czas na beztroski relaks w basenie, zabawy sportowo-integracyjne na świeżym powietrzu, ale także zajęcia zorganizowane. Wśród nich były zajęcia plastyczne poświęcone tworzeniu pejzaży, dla których inspiracją stały się piękne widoki otaczających nas gór, uczniowie mogli rozwinąć swoją kreatywność, dzięki klockom konstrukcyjnym korbo, tworzeniu szmacianych zabawek, czy zajęciom muzycznym, na których grali i śpiewali. Będąc w górach nie zabrakło także pieszych wycieczek - opowiada Magdalena Skorupa-Grajner, prezes fundacji „Arka Noego”.

Takie obozy stają się już tradycją

Ideą obozów organizowanych przez „Arkę Noego” (odbył się on już po raz czwarty) jest nie tylko danie możliwości wypoczynku dzieciom, ale także czasu na zadbanie o siebie ich rodzicom (wśród nich są także matki samodzielnie wychowujące dzieci).

- Opiekunami naszych uczniów byli nauczyciele oraz wolontariusze. Osoby, które są im znane, co ma ogromne znaczenie dla ich poczucia bezpieczeństwa. Dodatkowo, dzięki wsparciu instruktorów, którzy prowadzili dedykowane zajęcia, wyjazd mógł być jeszcze bardziej atrakcyjny. Cieszymy się, że mimo znacznego wzrostu kosztów wyjazdu i ograniczonym możliwościom dofinansowania wyjazdu, wzięła w nim udział ponad połowa naszych uczniów. Kilkorgu uczniom dodatkowo towarzyszyło rodzeństwo, co pozwoliło na jeszcze większe zacieśnienie więzi między nimi. Co ważne, dla większości naszych uczniów był to jedyny wyjazd bez rodziców podczas tegorocznych wakacji - podkreśla Magdalena Skorupa-Grajner.

Obóz integracyjny to jeden z elementów oferty NSSP „Arka Noego”. Podobnie, jak szeroki wybór zajęć dodatkowych, jakie odbywają się w szkole, czy okolicznościowe wydarzenia, jak na przykład Bieg Kolorowej Skarpety. To znana inicjatywa, która organizowana jest od kilku lat w okolicach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. W szkole, która działa od 2014 roku, udało się stworzyć wyjątkową atmosferę. To zasługa władz fundacji, zaangażowanego grona pedagogicznego i rodziców, a także przyjaciół, którzy zgromadzili się wokół szkolnej społeczności.

Szkołą stworzona z miłości do córki

Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa „Arka Noego” w Katowicach powstała w 2014 roku z inicjatywy Tymoteusza i Magdaleny Grajner. Placówka jest bezpłatna. Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły. Córka Państwa Grajner, Gosia, urodziła się z trisomią 21, czyli zespołem Downa. Po zapoznaniu się z ofertą edukacyjną dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w Katowicach, doszli oni do wniosku, że nie ma takiej placówki, która spełniałaby ich oczekiwania. Wówczas postanowili założyć własną szkołę.

- Zależało nam na tym, by Gosia faktycznie uczyła się i zdobywała konkretne umiejętności w pełnej akceptacji atmosferze, otoczona przyjaciółmi i profesjonalistami, którzy są nauczycielami z powołania. Ważne dla nas było także, aby nasi podopieczni mieli w szkole zagwarantowany dostęp do wszystkiego, co na danym etapie rozwoju jest im potrzebne. Mam na myśli blok dydaktyczny, a także rewalidację i terapię – opowiada Magdalena Skorupa-Grajner.

– Postanowiliśmy z żoną, że nasza szkoła będzie dostępna dla każdego. Z tego powodu nie pobieramy czesnego i jakichkolwiek opłat za edukację. Rodzice płacą jedynie za obiady, choć jeśli uda nam się pozyskać sponsora, posiłki także będą bezpłatne - tłumaczy Tymoteusz Grajner.

Pomieszczenia i pomoce dydaktyczne są dopasowane do potrzeb uczniów. Szkolne sale są wyposażone m.in. w tablice multimedialne, a budynek został dostosowany do poruszania się także dla osób z niepełnosprawnością ruchową – jest jednokondygnacyjny. Jednak największa zaletą „Arki Noego”, według Magdaleny Skorupy - Grajner, jest obecność wszystkich specjalistów bezpośrednio w szkole.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera