MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka piwna biesiada na Hoymie w Rybniku. Górnicy świętowali tradycyjne gwarki. Śpiewom nie było końca

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Tegoroczna karczma piwna była już XXI zebraniem rybnickich gwarków.
Tegoroczna karczma piwna była już XXI zebraniem rybnickich gwarków. RL
- Rada Starsza ustanowiła, że Anno Domini 2022, w 230 rocznicę powstania Hoym, ma się odbyć spotkanie gwarków w murach naszej kopalni - tymi słowami, w sobotę 26 listopada rozpoczęła się górnicza uroczystość w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. Podczas tradycyjnej karczmy piwnej spotkali się zarówno starzy, jak i młodzi górnicy. W szlachetne szeregi gwarków przyjęto także nowych adeptów, którzy musieli jednak sprostać górniczej tradycji. Wśród nowych gwarków znalazł się między innymi Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy. Na biesiadę przybyli również Piotr Kuczera - prezydent Rybnika, Mieczysław Kieca - prezydent Wodzisławia Śląskiego czy Arkadiusz Mężyk - rektor Politechniki Śląskiej.

Cóż to był za wieczór! Po latach pandemicznej przerwy, do Zabytkowej Kopalni Ignacy powróciły tradycyjne gwarki, czyli karczma będąca spotkaniem starych i młodych górników. A ta odbyła się już po raz 21. i po raz szósty w murach kopalni Ignacy. O wadze tego wydarzenia niech świadczy fakt, że bilety rozeszły się niemal natychmiast.

Gwarki w nadszybiu Szybu Kościuszko

Odziani w galowe mundury górnicze, pozostali w inne szykowne stroje przybyli do nadszybia Szybu Kościuszko. Wszystko po to, by podkreślić jak mocno w naszym regionie zakorzenione są tradycje górnicze, sięgające już czasów naszych dziadków.

Ale czym byłyby gwarki bez piwa? Już na wstępie goście zabierali ze sobą gwarkowy kufel, z którym nie rozstawali się do końca wieczoru. Później przyszedł czas na otwarcie karczmy, którego dokonał Alojzy Szwachuła, pracownik, pasjonat i wreszcie przewodniczący Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy. Wspólnie odśpiewano hymn górniczy i pieśń na cześć kopalni Ignacy.

Wstępuj, wstępuj, Prezesie mój

Wreszcie przyszedł czas, by do grona gwarków przyjąć nowych członków. Wśród nich znalazł się między innymi Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy.

- Już gwarkowie idą z góry, lamp górniczych światła płoną. Niechaj pieśń rozpoczną chóry, niech ich przyjmie bratnie grono - można było usłyszeć.

By wstąpić w szlachetny stan gwarków z Hoym Gruby, adepci musieli najpierw wykonać zadanie. Chodziło o wypicie kufla piwa, ku chwale górniczego stanu. Liczyło się tempo, kufel musiał pozostać pusty. Rada Starsza zdecydowała o przyjęciu nowych gwarków i rozpoczęła się wspólna biesiada.

Piwny król jest tylko jeden

Wreszcie przyszedł czas na przyrzeczenia. Gwarkowie musieli obiecać, że będą brali czynny udział w spotkaniu, nie będą pili żadnego innego napoju prócz piwa, czy nie będą trzymali rąk na kolanach swoich kolegów pod ławą. Biesiadnicy, którzy nie stosowali się do przyrzeczeń, musieli liczyć się z karami. Rada Starsza ogłosiła, że za brak dyscypliny mogło ich czekać zapisanie się na kartach historii, zaś ich przewinienia będą przekazywane kolejnym pokoleniem. To również zakucie w dyby, oczyszczenie piwne w czyśćcu piwnym czy picie piwa z pustego kufla, z wypowiadaniem słów: „patrzcie dzieci, jak wasz stary zbaraniał".

Były jednak i nagrody. To w szczególności stuknięcie się kuflem z prezesem, prezydium piwnym czy wypicie dodatkowego kufla piwa. Być może znaleźli się i tacy, którzy liczyli również na kolejną z nagród, czyli uścisk prezesa à la Breżniew.

- Tradycja to jest to, że potrafimy przekazywać z pokolenia na pokolenie pewne sprawy, zdarzenia, nasze zwyczaje. Takim zwyczajem jest urządzenie gwarków na Hoym Grubie - słyszeliśmy.

I właśnie jedną z takich tradycji było wybranie piwnego króla, który został uhonorowany z rąk prezydenta Rybnika Piotra Kuczery. Później rozpoczęła się zabawa, w której rywalizowały ze sobą dwie przeciwległe ławy. Nie zabrakło frywolnych żartów i piwa, które z konewek lało się strumieniami.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera