MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wizyta Hitlera i spotkania nazistów. Jakie historie skrywa zamek Grodziec? [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Zamek Grodziec
Zamek Grodziec fotopolska.eu
Zamek Grodziec, z pozoru idylliczne miejsce w malowniczej scenerii, skrywa wiele nieznanych historii, które mogą zaskoczyć nawet największych znawców. Zamek, świadek licznych wojen i zniszczeń, fascynuje swoją złożoną historią, w której tajemnicze spotkania i spiski przeplatają się z magicznym pejzażem. Przenieś się w świat pełen kontrastów, gdzie baśniowy urok spotyka się z mrocznymi sekretami przeszłości.

Spis treści

Zamek Grodziec - jedno miejsce wiele historii

Zamek Grodziec, położony pośród malowniczych wzgórz i lasów, na pierwszy rzut oka może wydawać się niepozorny. Jednak to urokliwe miejsce kryje w sobie wiele niezwykłych historii i tajemnic, które mogą zaskoczyć nawet największych znawców historii. Od średniowiecznych początków, przez burzliwe czasy wojen i zniszczeń, po mroczne epizody związane z nazistowskimi politykami – Zamek Grodziec ma wiele do opowiedzenia.

Sprawdźcie, jak kiedyś wyglądał zamek Grodziec!

Średniowieczne Początki

Pierwsze wzmianki o zamku Grodziec pochodzą z 1155 i 1175 roku, kiedy to pełnił funkcję grodu obronnego Bobrzan. W 1175 roku stał się własnością księcia Bolesława I Wysokiego, a później przeszedł w ręce księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I, który w latach 1296-1301 znacząco rozbudował zamek. Kolejnymi właścicielami byli m.in. książę Bolesław III Rozrzutny i rycerz Budziwój z Niedźwiedzic i Chojnowa.

Renesansowa Rozbudowa i Wojny Husyckie

Pod koniec XIV wieku zamek został ponownie rozbudowany, tym razem przy użyciu kamienia, co nadało mu nowy, majestatyczny wygląd. W czasie wojen husyckich zamek został zdobyty i splądrowany, co stanowiło kolejny dramatyczny epizod w jego historii. Na początku XVI wieku powstało nowe palatium, a w latach 1522-1524 przeprowadzono kolejną rozbudowę w stylu renesansowym, wznosząc kolejne baszty i umacniając mury.

XVII-Wieczne Zniszczenia i Odbudowa

Wojna trzydziestoletnia przyniosła zamkowi ogromne zniszczenia. We wrześniu 1633 roku pożar zniszczył dużą część budowli, która przez kolejne lata popadała w ruinę. W drugiej połowie XVII wieku przeprowadzono częściowy remont, jednak zamek nadal pozostawał w złym stanie. Dopiero na początku XIX wieku, za sprawą hrabiego Hansa Heinricha VI von Hochberga, podjęto prace remontowe, przekształcając zamek w atrakcję turystyczną.

W 1899 roku majątek zakupił Willibald von Dirksen, który zlecił słynnemu architektowi Bodo Ebhardtowi odbudowę zamku. Ebhardt zdecydował się na zachowanie części zamku w formie trwałej ruiny, jednocześnie przeprowadzając gruntowne prace zabezpieczające i rekonstrukcyjne.

Sprawdźcie, jak teraz wyglądał zamek Grodziec!

Ostatnim właścicielem zamku był Herbert von Dirksen, nazistowski polityk i zaufany współpracownik Hitlera. W latach 1939-1945 często przebywał on w Grodźcu, czyniąc z zamku miejsce spotkań nazistowskich dygnitarzy. Po zakończeniu II wojny światowej zamek stał się miejscem przechowywania cennych eksponatów z wrocławskich muzeów oraz z berlińskiej Biblioteki Państwowej.

Od Ruiny do Atrakcji Turystycznej

W latach 60. XX wieku zamek był własnością Starostwa Powiatowego w Złotoryi, a od 1978 roku należał do gminy Złotoryja. Zamek Grodziec stał się popularnym miejscem organizacji imprez regionalnych i międzynarodowych, a także miejscem realizacji filmów przez telewizje z różnych krajów. Do najpopularniejszych imprez organizowanych na zamku należą:

  • Święto Wina i Miodu Pitnego
  • Legnicko-Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana
  • Śląskie Święto Pieśni

Zamek dostępny jest przez cały tydzień od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Cena biletu normalnego wynosi 28 zł, a ulgowego – 23 zł.

Tajemnice i Skrytki

Pomimo burzliwej historii, Zamek Grodziec zachował wiele tajemniczych skrytek i zakamarków, które do dziś budzą zainteresowanie archeologów i historyków. Od średniowiecznych tuneli po ukryte komnaty – zamek wciąż skrywa wiele niespodzianek.

Zamek Grodziec to miejsce pełne kontrastów – od baśniowej scenerii po mroczne epizody historyczne. Każdy, kto odwiedza ten niezwykły zabytek, może poczuć magię przeszłości i odkryć fascynujące historie, które kryją się za jego murami.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni