Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władcy Polski a Śląsk: Ludwik Węgierski, potomek śląskich Piastów [HISTORIA ŚLĄSKA]

Tomasz Borówka
Ludwik Węgierski
Ludwik Węgierski ARC
Do dziś symbolizuje wspaniałość Węgier u szczytu ich średniowiecznej chwały. Ludwik pochodził z neapolitańskiej gałęzi francuskiego rodu Andegawenów (d'Anjou - owa dźwięcznie brzmiąca Andegawenia to właśnie francuskie hrabstwo Anjou). Jej założycielem był Karol Andegaweński, rodzony brat samego króla Francji świętego Ludwika IX. Karol wywodził się więc z wielkiej dynastii Kapetyngów, a jego tytuły były wręcz imponujące: król Neapolu i Sycylii, Albanii i Jerozolimy, książę Achai, hrabia Anjou, Prowansji, Maine oraz Forcalquier.

Taki ród stać było na wiele, w sumie zatem nie ma się co dziwić, że z powodzeniem sięgnął po węgierską Koronę Świętego Stefana. Tron Węgier opustoszał po wygaśnięciu rodzimej dynastii Arpadów. Syn i imiennik Karola Andegaweń-skiego (zwany Karolem Kulawym i Karolem z Salerno) żonaty był z córką jednego z ostatnich Arpadów, Stefana V. Po śmierci następcy tego ostatniego - Władysława IV - syn Kulawego Karol Martel zgłosił więc roszczenia do węgierskiej sukcesji. Nie zdołał ich wyegzekwować i choć tytułował się królem Węgier, miało to charakter jedynie teoretyczny. Rzeczywistą władzę nad Węgrami uzyskał dopiero jego z kolei syn - Karol Robert.

INTERESUJE CIĘ HISTORIA SLĄSKA?
SERWIS HISTORYCZNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO JEST DLA CIEBIE

Jest to postać całkiem dobrze już znana z historii Polski. Karol Robert był wieloletnim sojusznikiem króla Władysława Łokietka i nawet jego zięciem. To właśnie z małżeństwa Andegawena z Elżbietą Łokietkówną narodził się Ludwik. Dzięki piastowskiej krwi matki wywodził się on więc od słynnych polskich Bolesławów - Chrobrego i Krzywoustego, a ponadto był potomkiem tak znanch śląskich książąt jak Władysław Wygnaniec i Mieszko Plątonogi.

Ludwik okazał się zdolnym politykiem i kontynuował dzieło przodków. Z konfliktu z Wenecją wyszedł wzbogacony o Dalmację, zabezpieczył węgierskie władanie Bośnią, rewindykował utracony tymczasem przez Andegawenów Neapol, podporządkował sobie część Serbii, cesarstwo zachodniobułgarskie, Mołdawię i Wołoszczyznę. Zdobycze na Bałkanach na dłuższą metę miały okazać się zgubne dla Węgier, ustawiając królestwo na pierwszej linii frontu walki z ekspansywnym imperium Turków Osmańskich, ale póki co były przecież imponujące! Kolejnym zaś sukcesem Andegawenów - a ściślej Ludwika osobiście - było odziedziczenie tronu polskiego po bezpotomnej śmierci Kazimierza Wielkiego, ostatniego z królewskiej linii Piastów.

Ludwik, zajęty rządami i polityką w tak rozległych dziedzinach, w Polsce bywał rzadko ("nie może znosić powietrza polskiego" - uskarżał się ponoć). Powierzał więc rządzenie w niej m.in. śląskiemu księciu Władysławowi Opolczykowi. Ten zrobił przy królu wielką karierę, zaś w historii Polski zapisał się na wieki sprowadzając na Jasną Górę ikonę Czarnej Madonny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!