Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda, cień i błoto, tak radzą sobie zwierzęta w chorzowskim zoo z gorącym końcem lata

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Wideo
od 16 lat
Druga połowa sierpnia przyniosła typowo wakacyjną pogodę z wysoką temperaturą, duchotą i burzami. Dzięki temu zwierzęta w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie chętnie korzystają z wybiegów zewnętrznych, co ułatwia zwiedzającym obserwacje. Część osobników należy wypatrywać w chłodnych zgłębieniach i zacienionych miejscach na wybiegu. To jeden z wielu prostych sposobów, jakimi zwierzęta radzą sobie z wysoką temperaturą.

Wśród zwierząt żyjących w ogrodach zoologicznych znajdują się przedstawiciele wielu różnych gatunków z całego świata. Przynależą do różnych stref klimatycznych, dlatego letnie upały w Polsce dla części są czymś naturalnym, a dla niektórych obcym. Większość zwierząt aktywności zostawia na wczesny poranek i wieczór, a w ciągu dnia odpoczywają w cieniu, którego na terenie ogrodu znajdującego w Parku Śląskim nie brakuje. Gdyby jednak cień na wybiegu okazał się niewystarczającym, to podopieczni chorzowskiego zoo mogą schować się w budynkach hodowlanych, w których panuje zdecydowanie niższa temperatura. Oczywiście każde ze zwierząt ma zapewniony stały dostęp do wody.

Mimo różnic wynikających z regionów, z których pochodzą zwierzęta, wszystkie są dość dobrze przystosowane do naszego klimatu i nie trzeba się martwić o ich kondycje przy aktualnych upałach.

- W zoo w dużej mierze żyją zwierzęta, które już urodziły się na terenie innych ogrodów w Europie. W większości są już przystosowane do panującego u nas klimatu. Przykładem mogą być tu nasze gepardy, które zimą uwielbiają biegać po śniegu - mówi Daria Kroczek z Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

Inne z dużych kotów, lwy, w naturze również zamieszkują głównie gorące, afrykańskie sawanny, lecz okazuje się, że podobnie jak gepardy nie czują się źle w niższej temperaturze. Z tego względu, mimo pogody często decydują się zostać w budynku hodowlanym, a gdy już wyjdą na wybieg zewnętrzny, to przeważnie kładą się w cieniu drzew i krzewów.

Schronienie w cieniu to często jedynie dodatkowy sposób na ochłodę. Większość afrykańskich zwierząt jest naturalnie przystosowana do wysokich temperatur. Świetnym przykładem mogą być słonie, które są jedną z głównych atrakcji chorzowskiego zoo. Dla słoni podstawową barierą ochronną jest gruba na 10 cm skóra, a całą gospodarkę cieplną regulują ich duże uszy.

Większość afrykańskich zwierząt jest naturalnie przystosowana do wysokich temperatur. Świetnym przykładem mogą być słonie, które są jedną z głównych
Większość afrykańskich zwierząt jest naturalnie przystosowana do wysokich temperatur. Świetnym przykładem mogą być słonie, które są jedną z głównych atrakcji chorzowskiego zoo. Dla słoni podstawową barierą ochronną jest gruba na 10 cm skóra, a całą gospodarkę cieplną regulują ich duże uszy Lucyna Nenow

- Uszy słonia wypełnia gęsty system naczyń krwionośnych. Wachlując uszami ochładzają płynącą w nich krew, która krążąc po innych partiach ciała ochładza cały organizm. Można to porównać to wewnętrznej klimatyzacji - wyjaśnia Daria Kroczek.

Poza anatomicznym przystosowaniem, zwierzęta mają wiele instynktownych zachowań, które wspierają regulację ciepła. Dla słoni jest to np. posypywanie się piaskiem, a dla nosorożców kąpiele błotne.

- Zimne błoto daje natychmiastową ulgę, jednak jego kojące działanie utrzymuje się dłużej - gdy paruje tworzy się bariera izotermiczna, która działa trochę jak filtr UV - tłumaczy Daria Kroczek.

Jak zawsze kreatywni i czujni w tym temacie pozostają też opiekunowie zwierząt w chorzowskim zoo. Podczas upalnych dni dbają o swoich podopiecznych zapewniając im dodatkową ochłodę. Niektóre ze zwierząt tak jak np. słonie i nosorożce mają w takich sytuacjach zapewniony prysznic, a inne muszą schłodzić się same. Jak mogą to zrobić? Mimochodem, podczas posiłku - tak dzieje się w przypadku małp, którym w gorące dni warzywa i owoce podawane są w korytkach z wodą. W ten sposób jedząc przygotowane im smakołyki dodatkowo się ochładzają.

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie żyje też spora grupa zwierząt, które w naturze występują w zdecydowanie chłodniejszym klimacie. Nic więc dziwnego, że o tej porze roku niełatwo jest zobaczyć ibrisy, czyli pantery śnieżne. Zazwyczaj większość czasu spędzają w chłodnym budynku, a jeśli wychodzą na wybieg, to należy ich szukać schowanych w cieniu kamieni i drzew.

Oczywiście każde ze zwierząt ma zapewniony stały dostęp do wody
Oczywiście każde ze zwierząt ma zapewniony stały dostęp do wody Lucyna Nenow

Choć karakal stepowy zamieszkuje dużo cieplejsze tereny niż ibrisy, to on również w ciągu dnia na wybiegu wybiera dobrze zacienione miejsca. Tak dzieje się w przypadku wielu zwierząt, nie tylko tych w naturze występujących w chłodniejszych miejscach, dlatego chcąc zobaczyć jak najwięcej zwierząt podczas wizyty w zoo, trzeba uważnie obserwować zacienione zakamarki wybiegów.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera