MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Województwo śląskie liderem atrakcyjności inwestycyjnej

Redakcja
Liderem atrakcyjności inwestycyjnej jest województwo śląskie. Za nim znalazły się woj. mazowieckie oraz dolnośląskie - wynika z tegorocznego zestawienia najatrakcyjniejszych inwestycyjnie województw. Ranking IBnGR zamykają woj. lubelskie i podlaskie.

Raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR), przygotowany we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce, jest siódmym z rzędu opracowaniem, którego celem jest określenie różnic w atrakcyjności inwestycyjnej województw i podregionów.

Jak wskazali autorzy badania "Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski", atrakcyjność ta jest rozumiana jako zdolność skłonienia do inwestycji poprzez oferowanie kombinacji korzyści możliwych do osiągnięcia w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej w danej lokalizacji.

W tegorocznej edycji badania, podobnie jak przed rokiem, wyraźnym liderem atrakcyjności jest województwo śląskie. Wysoka atrakcyjność inwestycyjna cechuje województwo mazowieckie i dolnośląskie. Grupę regionów o ponadprzeciętnej atrakcyjności tworzą także województwa: małopolskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie i pomorskie.

W środku stawki znalazły się województwa: łódzkie, kujawsko-pomorskie, lubuskie oraz opolskie.

W klasie regionów o najniższej atrakcyjności znalazły się trzy województwa: podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Ranking atrakcyjności inwestycyjnej zamykają województwa: lubelskie i podlaskie.

Maciej Tarkowski z IBnGR komentując wyniki raportu powiedział, że atrakcyjność inwestycyjna w dużej
mierze jest konsekwencją rozwoju gospodarczego poszczególnych regionów. - Silni są najbardziej atrakcyjni i w ten sposób nakręcają swoją atrakcyjność. Słabi są najmniej atrakcyjni i jest to jeden z ich ważniejszych problemów rozwojowych - powiedział Tarkowski.

Ocena atrakcyjności inwestycyjnej województw dokonana została na podstawie analizy siedmiu grup wskaźników cząstkowych: zasobów i kosztów pracy, aktywności województw wobec inwestorów, dostępności transportowej, wielkości rynku zbytu, poziomu rozwoju infrastruktury gospodarczej, poziomu rozwoju infrastruktury społecznej oraz poziomu bezpieczeństwa powszechnego.

Marcin Nowicki z IBnGR powiedział podczas przedstawiania wyników raportu, że wyników zestawienia nie można traktować jako typowego rankingu, ale jako wskazówki dla poszczególnych regionów Polski. - W tym rankingu nie chodzi, aby co roku przesuwać się w tę, czy tę stronę. Chodzi o to, że będąc nawet na końcu tego zestawienia, ale mając świadomość, jakie są nasze słabe strony, a jakie mocne, można było zbudować całkiem atrakcyjną ofertę inwestycyjną - podkreślił Nowicki. PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera