MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alert RCB dla województwa śląskiego. Nadciągają burze! W tych rejonach mogą pojawić się intensywne opady deszczu

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Nadciągają burze, może spaść grad!
Nadciągają burze, może spaść grad! Czytelnicy DZ, archiwum
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które w piątek 24 maja mogą wystąpić w województwie śląskim. Załamaniu pogody mogą towarzyszyć silne opady deszczu oraz gradu. Do wielu osób dociera również alert RCB o możliwych burzach.

Alert RCB dla województwa śląskiego

W piątek 24 maja, przez województwo śląskie mogą przechodzić burze. Nad ranem, do wielu mieszkańców regionu zostały wysłane alerty RCB.

- Dziś lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni - brzmi alert RCB, wydany w piątek 24 maja dla województwa śląskiego.

Ostrzeżenie o burzach w województwie śląskim wydało również Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. Według IMGW, burze mogą pojawić się od godziny 10 do godziny 23. Wydano drugi stopień zagrożenia burzami.

- Ostrzeżenia obowiązują na terenie całego województwa śląskiego. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 35 mm, lokalnie 50 mm, oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad - czytamy w wydanym komunikacie.

W związku z wcześniej wydanymi ostrzeżeniami w woj. śląskim, od godz. 07:30 w czwartek 23 maja, do godz. 06:00 w piątek 24 maja, straż pożarna odnotowała 16 interwencji dotyczących wiatrołomów.

Jak zachować się podczas burzy?

Wyładowaniom atmosferycznym często towarzyszą silne podmuchy wiatru, które są niebezpieczne dla osób przebywających na zewnątrz. Jeżeli burza zastanie nas poza domem należy przede wszystkim jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, a także unikać przebywania pod drzewami czy na otwartej przestrzeni. Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym.

- Unikajmy parkowania aut pod drzewami, usuwajmy także z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie. Nie zapominajmy zabezpieczyć okien. Corocznie w wyniku wyładowań atmosferycznych ginie kilkadziesiąt osób. Silne wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Są zjawiskami, które szybko się przemieszczają i są niebezpieczne - przypomina Śląska Policja.

Uderzenie pioruna może się również skończyć pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, wszystkiego, co jest włączone do instalacji. Może spowodować również śmierć na miejscu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni