MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla powodzian z Czechowic-Dziedzic

Łukasz Klimaniec
Wiosna 2010. Mieszkańcy Czechowic podczas ewakuacji
Wiosna 2010. Mieszkańcy Czechowic podczas ewakuacji fot. jacek drost
Dopiero po siedmiu miesiącach od powodzi poszkodowani z Czechowic-Dziedzic będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad psychologa, prawnika i specjalisty ds. ubezpieczeń. I tylko przez jeden dzień.

W Czechowicach w najbliższą sobotę znajdzie się jednodniowe Mobilne Centrum Wsparcia w ramach kampanii społecznej jednej z firm zajmujących się ubezpieczeniami. Zdania na ten temat w Czechowicach są podzielone. Jedni uważają, że taka pomoc jest mocno spóźniona, inni zapowiadają, że chętnie z niej skorzystają.

Działania po powodzi skupiły się na usuwaniu skutków, a nie przyczyn

- Dobrze byłoby, żeby taka akcja odbyła się wcześniej, a nie siedem miesięcy po powodzi - uważa Paweł Mrowiec, zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic. - Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie. Będziemy się temu przyglądać - zaznacza.

Psycholog, prawnik i specjalista ds. ubezpieczeń będą czekać na mieszkańców w Szkole Podstawowej nr 3 na Lipowcu, oddalonej nie tylko od centrum miasta, ale przede wszystkim i zalanych w maju dzielnic.
Grażyna Szulczyk nie ukrywa, że ona, a także jej znajomi, chętnie skorzystają z takiej formy pomocy, bo bolączek w Czechowicach po powodzi jest wiele. - Mamy problemy z ubezpieczycielami, a także z naszym MOPS-em i wypłatą zasiłków. Ludzie mają na przykład wypłacone niskie odszkodowania, choć domy mieli ubezpieczone bardzo wysoko. Chętnie skorzystamy z porady prawnika - zapowiada Szulczyk.

Robert Kubica z Czechowic-Dziedzic przyznaje, że na pierwszy rzut oka wydawać się może, iż akcja jest przysłowiową musztardą po obiedzie.
- Nikt jednak nie zagwarantuje, że sytuacja się nie powtórzy. Tym bardziej, że - mimo wielu deklaracji - działania po powodzi skupiły się głównie na usuwaniu skutków, a nie przyczyn powodzi - uważa. Wylicza, że remontuje się drogi na zalanych terenach, zapominając o zaniedbaniach w rejonie samych wałów obok rzek. Według niego, wiedza z zakresu prawa i ubezpieczeń czy psychologii może się jeszcze przydać.

Łukasz Ogonowski z Ciszewski Financial Communications, rzecznik akcji "HDI dla powodzian", tłumaczy, że inicjatywa jest prowadzona, mimo że upłynęło siedem miesięcy od powodzi, ponieważ pomoc dla osób poszkodowanych przez wielką wodę powinna mieć trwały charakter i nie kończyć się na jednorazowych państwowych zapomogach.

Czechowice na mapie powodziowej

Mobilne Centrum Wsparcia działa od listopada. Było już w Bieruniu, Bogatyni i gminie Biskupice.
Miejscowości objęte programem zostały wytypowane na podstawie mapy powodziowej oraz ilości zgłoszonych wniosków o likwidację szkód. W sobotę w Czechowicach od godz. 9 do 16 bezpłatnych porad udzielać będą psycholog-specjalista interwencji kryzysowej, prawnik - naczelnej Rady Adwokackiej i specjalista ds. ubezpieczeń.

Paweł Mrowiec, zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic
Dobrze byłoby, żeby taka akcja odbyła się wcześniej, a nie 7 miesięcy po powodzi. Zobaczymy jakie będzie zainteresowanie. Będziemy się temu przyglądać. NET

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!