MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa fotograficzna "Stany widzenia" Rafała Klimkiewicza w Galerii Sztuki OBOK w Tychach

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Na wystawę "Strefa widzenia" Rafała Klimkiewicza składają się fotografie z serii: "Trans", "Dobry dom Zły" oraz "Kopalnia Anna".
Na wystawę "Strefa widzenia" Rafała Klimkiewicza składają się fotografie z serii: "Trans", "Dobry dom Zły" oraz "Kopalnia Anna". Rafał Klimkiewicz
To będzie prawdziwa gratka dla miłośników fotografii. W piątek 28 czerwca o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki OBOK w Tychach odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej "Strefa widzenia” Rafała Klimkiewicza - wielokrotnie nagradzanego fotografa dokumentalisty, członka ZPAF i Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Artysta na wystawie w Tychach pokaże trzy cykle zdjęć, zróżnicowane zarówno w tematach, jak i w formie: "Trans", "Dobry dom Zły" oraz "Kopalnia Anna". Punktem wspólnym, spajającą pozornie niezależne cykle, jest refleksja nad zjawiskiem przemiany. Wystawę można oglądać do 31 lipca.

Spis treści

Przed nami ważne wydarzenie na kulturalnej mapie Śląska. Rafał Klimkiewicz, wielokrotnie nagradzany fotograf dokumentalista, przedstawi publiczności nową wystawę "Strefa Widzenia". Składają się na nią fotografie z trzech niezależnych cykli: "Trans", "Kopalnia Anna" oraz "Dobry Dom Zły". Poniżej krótka zapowiedź tego, co do 31 lipca, będzie można na żywo oglądać w Galerii Sztuki OBOK przy placu Baczyńskiego 2 w Tychach.

Cykl Trans

"Trans" to projekt, który powstał podczas zawodów gamingowych Intel Extreme Masters w Katowicach. Tworzą go czarno-białe, ekspresyjne zdjęcia, które z psychologicznej perspektywy przyglądają się nowemu fenomenowi masowej popularności gier komputerowych oraz środowisku graczy i graczek.

- Fotografie Rafała Klimkiewicza mimo, iż nie przedstawiają obrazów wyświetlanych na ekranach komputerów, w swej wizualnej formie podpowiadają nam, co może się na nich znajdować. To przenikanie rzeczywistości realnej z wirtualną jest głównym obiektem refleksji autora. Granica staje się w tych wibrujących obrazach niezwykle płynna. Trudno jest nam określić, gdzie przebiega tytułowy Trans, czyli przemiana - mówi Michał Szalast, kurator wystawy "Strefa Widzenia".

Na wystawę "Strefa widzenia" Rafała Klimkiewicza składają się fotografie z serii: "Trans", "Dobry dom Zły"
Na wystawę "Strefa widzenia" Rafała Klimkiewicza składają się fotografie z serii: "Trans", "Dobry dom Zły" oraz "Kopalnia Anna". Rafał Klimkiewicz

Zdjęciami z cyklu „Trans” Rafał Klimkiewicz wygrał konkurs Śląska Fotografia Prasowa 2018 i został finalistą Grand Press Photo 2018. Wcześniej był również wielokrotnie nagradzany: zdobył m.in. Grand Prix - Zdjęcie Roku, oraz I nagrodę w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, nagrody Agencji Reuters "Front page picture” i Rzeczpospolitej.

- Gry komputerowe dla millenialsów to już doświadczenie pokoleniowe. Dziś młodzieży już najczęściej nie łączy wspólna zabawa na podwórku. Teraz spotykają się w wirtualnym świecie. Mogą być tu i teraz, razem, choć w samotności, dokonywać transgresji. To nie są po prostu gry wideo. To zbiorowy rytuał, świętowanie bycia pomiędzy światami. Raz do roku w tłumie. Na co dzień sam na sam z monitorem - mówi Rafał Klimkiewicz.

Cykl - Kopalnia Anna

"Kopalnia Anna" opowiada o ostatnich chwilach zakładu, którego świetność dawno temu przeminęła. Fotografie pokazują typografię miejsca, kopalni pozbawionej już ludzi, a jednak wciąż budzącej emocje.

- Format kwadratu oraz usunięcie z kadru ludzi nadaje cyklowi wrażenie spokoju oraz pustki, którą potęguje zielonkawo- żółta barwa, kojarzona z upływem czasu i starzeniem. Tymi niemal sensualnymi sugestiami fotograf wprowadza widza do świata nostalgii i tęsknoty za przeszłością. Wrażenie to jest dodatkowo spotęgowane śladami dawnego sukcesu i prosperity, które odnajdujemy w przedstawionych na zdjęciach przedmiotach, napisach czy muralu uśmiechniętych górników. Tu także doszło do przemiany - podkreśla Michał Szalast.

Na wystawę "Strefa widzenia" Rafała Klimkiewicza składają się fotografie z serii: "Trans", "Dobry dom Zły"
Na wystawę "Strefa widzenia" Rafała Klimkiewicza składają się fotografie z serii: "Trans", "Dobry dom Zły" oraz "Kopalnia Anna". Rafał Klimkiewicz

Kopalnia została zamknięta w Barbórkę, 4 grudnia 2011 roku.

- Przez 180 lat kopalnia Anna w Pszowie stanowiła centrum życia okolicznych mieszkańców. To dzięki niej mieli pracę i chleb. Ona organizowała ich czas wolny. Tam było wszystko - mówi Rafał Klimkiewicz.

Cykl - Dobry Dom Zły

Ostatni cykl składający się na wystawę "Strefa Widzenia" to intymny, konceptualny projekt "Dobry Dom Zły".

- Dobry Dom Zły również przedstawia przemianę, zadając jednak pytania o nią u samych odbiorców. Razem wstępujemy do osobistego świata autora, który w inscenizowanych zdjęciach odtwarza historie i towarzyszące im emocje z zasłyszanych opowieści ofiar różnych form przemocy w tzw. „dobrych domach”. Ofiar, które przez lata spotykał na swojej dziennikarskiej drodze. Rafał Klimkiewicz nie zawsze podnosił aparat do oka, szanując intymność tych chwil i uczucia rozmówców. Teraz jednak pokazuje nam swoją interpretację tych opowieści - wyjaśnia Michał Szalast.

Na wystawę "Strefa widzenia" Rafała Klimkiewicza składają się fotografie z serii: "Trans", "Dobry dom Zły"
Na wystawę "Strefa widzenia" Rafała Klimkiewicza składają się fotografie z serii: "Trans", "Dobry dom Zły" oraz "Kopalnia Anna". Rafał Klimkiewicz

O autorze

Rafał Klimkiewicz - fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Współzałożyciel (2003) i właściciel największej na południu kraju Agencji Fotograficznej EDYTOR. Wcześniej fotograf prasowy etatowo związany m.in. z Gazetą Wyborczą i Rzeczpospolitą, kierownik działu fotograficznego w Trybunie Śląskiej (aktualnie połączonej z Dziennikiem Zachodnim).

Jego zdjęcie zatytułowane „I znów ten cholerny, zadymiony Śląsk…” znalazło się w gronie 40-tu najbardziej rozpoznawalnych Polskich fotografii. Trafiło do wspólnego zestawu prac tak znamienitych artystów, jak m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jerzy Lewczyński, Chris Niedenthal, Tadeusz Rolke, Jerzy Kośnik, Jan Morek czy Erazm Ciołek. 

Pracował dla wielu tytułów w Polsce i poza granicami, m.in. Forbes, Newsweek, Polityka, Wprost, The New York Times, The International Herald Tribune, Financial Times, Der Spiegel, Stern, Maxim oraz agencji: Reuters, Associated Press (AP), European Pressphoto Agency (EPA) i Agence France Presse (AFP).

Rafał Klimkiewicz - jako dokumentalista, kojarzony jest głównie ze zdjęciami prasowymi. Ciekawi go człowiek w aspekcie psychologicznym i socjologicznym, jego emocje w tych na pozór nieuchwytnych chwilach, które można jednak zatrzymać w tym konkretnym ułamku sekundy - w decydującym momencie. Dlatego ważny dla niego jest wymiar artystyczny fotografii, pokazującej człowieka w jego miejscu w przestrzeni, detale wypełniające kadr oraz kompozycja dopełniająca treść obrazu.
Autor ten ostatnio eksperymentuje również w nurcie fotografii konceptualnej (cykl: Dobry dom zły), natomiast w ramach AF EDYTOR specjalizuje się w produkcji sesji, zdjęciach wizerunkowych i reklamowych dla firm oraz w prowadzeniu szkoleń.

Wystawy i wydawnictwa albumowe na jego koncie, to m.in: "Made in Upper Silesia” Ostrava; Projekt OKO - trzecia odsłona, 30-lecie ITF, Praha; TRANS, Katowice; Śląska Fotografia Prasowa, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo, wystawa „Pierwsza po latach”, której był pomysłodawcą i organizatorem, wystawa „Zdjęcie z sufitu”, album Wielka Księga Dziesięciolecie Polski Niepodległej oraz inne wydawnictwa książkowe. Juror konkursów, m.in.: Gdańsk Press Photo, Śląska Fotografia Prasowa, Tychy Press Photo. Zdobył dyplom magistra sztuki filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz BcA. w Institut Tvůrčí Fotografie Slezské univerzity v Opavě. Uczestniczył w dwuletnim cyklu zajęć z fotografii i fotoedycji w studium Collina Jacobsona na Uniwersytecie Warszawskim i British Council. Aktualnie nadal studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni